Nie ma co ukrywać, że kuchnia oprócz walorów estetycznych powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Dlaczego? Ponieważ to tam odbywa się masa czynności, często prowadzonych jedna za drugą, czasem pod presją ograniczonego czasu. Układ blatów i dostępność podręcznych przedmiotów nie powinny być zatem barierą w poruszaniu się ani sięganiu po wymagane produkty. Ergonomia może być kojarzona z przedsiębiorstwami i zasadami bezpieczeństwa pracy, jednak odgrywa także dużą rolę w życiu codziennym, a już na pewno kuchennym.
Na co zwrócić uwagę wybierając meble kuchenne?
Rozmiar mebli kuchennych powinien być dopasowany do jej wielkości. Jeśli więc jesteś posiadaczem małego pomieszczenia, nie warto planować zagospodarowania go dużymi szafkami, które zajmą całą przestrzeń, nie wnosząc w nią żadnej praktyczności. Nastaw się raczej na przemyślane rozwiązania, które oferuje współczesna branża stolarska. Należą do nich przede wszystkim wysuwne systemy, które mieszczą w sobie sporo garnków, patelni lub urządzeń roboczych, ukrytych w głębi przestrzeni szafki, a które są łatwo dostępne z pomocą wyciąganych paneli.
Małą kuchnię łatwo „zagracić” licznymi akcesoriami, które używane są sporadycznie. Dobrym rozwiązaniem jest system wyjeżdżających spiżarni, które zazwyczaj zajmują całą wysokość kuchni, ale gwarantują taki układ półek i schowków, które pomieszczą i pozwolą posegregować przedmioty mniej lub bardziej używane.
Funkcjonalność mebli kuchennych
Wracając do kuchennej ergonomii, należy zawsze kierować się zasadą, nazywaną przez ekspertów „trójkątem roboczym”. Zanim zaczniesz planowanie rozmieszczenia mebli kuchennych, zastanów się, które stanowiska w niej są najczęściej używane. Większość domowników otacza się głównie między lodówką, zlewozmywakiem, a płytą grzewczą (lub piekarnikiem). Dlatego właśnie warto stanąć na środku niezagospodarowanego pomieszczenia kuchennego i ułożyć taką ścieżkę między wskazanymi „stacjami”, która będzie zajmowała jak najmniej czasu i pracy.
Dlaczego to takie ważne? Szybkość z jaką często przychodzi się mierzyć, podczas przygotowywania posiłków wymaga koordynacji wielu ruchów, ale i tak ułożonej przestrzeni, która nie wytrąca myśli z równowagi. Dlatego właśnie układ blatów i sprzętów znajdujących się w ich obrębie, powinny stwarzać dogodne warunki do szybkiej i efektownej pracy. Na funkcjonalność mebli składa się także dostęp do ich zagospodarowania. Nie warto upychać półek „na siłę”, jeśli wiesz, że nie będziesz z nich korzystał lub będą one niewygodne w użytkowaniu.
Styl zabudowy kuchni
To, w jaki sposób urządzisz swoją kuchnię i jaki trend będzie w niej dominował, zależy tylko od twoich upodobań i będzie wyrażał twój gust i charakter. Nie ma jednak wątpliwości, że nie warto „połykać” wszystkich nowinek modowych, które za jakiś czas przeminą i staną się bezużyteczne. Przeprowadź planowanie zagospodarowania swojej kuchni z myślą o tym, że ma Ci ona służyć przez wiele lat i towarzyszyć czynnościom domowym każdego dnia.
Nowoczesne ułatwienia
Sporym ułatwieniem w zagospodarowaniu kuchni są elementy systemów, które często są niewidoczne gołym okiem, jednak wpływają na jakość użytkowania mebli kuchennych. Wygodnym rozwiązaniem są szafki narożne z drzwiami skrzydłowymi, które otwierają się sposobem „łamania”. Taki profil zabudowania pozwala wykorzystać przestrzeń w kącie pomieszczenia, a jednocześnie ułatwia dostęp do zgromadzonych tam przedmiotów.
Nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem są także szafki bezuchwytowe, które otwierane są na zasadzie „kliku” umocowanego na krawędzi odpowiednio wyfrezowanej półki, która uchyla się samoczynnie. Fronty szafek pozbawione są zatem klamek i uchwytów, a jednocześnie dodają meblom nowoczesności.
W zagospodarowaniu kuchni o niewielkich rozmiarach, swoje zastosowanie znalazły drzwi półek o strukturze harmonijkowej, które przesuwane są na prowadnicach. Takie rozwiązanie wpływa na jakość poruszania się po kuchni podczas wykonywanych czynności, ponieważ pozbawione skrzydeł szafki, nie zajmują cennej przestrzeni pomieszczenia.
Jeśli szukasz ciekawych rozwiązań oraz modnych mebli kuchennych koniecznie sprawdź ofertę sklepu Castorama: https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/meble-i-zabudowa-wnek/meble-kuchenne/zestawy-meblowe.html
Mat czy błysk ?
Wybierając meble kuchenne z pewnością spotkasz się z dylematem dotyczącym ich wykończenia powierzchni. Modernistyczne aranżacje popularyzują zabudowę na „wysoki połysk”, która z pewnością jest bardzo efektywna i może być przejawem luksusu i ekstrawagancji. Należy jednak mieć na uwadze widoczność pozostawianych śladów, które będą wymagały cyklicznego czyszczenia frontów.
Matowe powierzchnie niczym nie odbiegają od nowoczesnego błysku. Wręcz przeciwnie – odznaczają się dostojeństwem i elegancją. Brak połysku buduje przyjazną przestrzeń, pełną ciepła i przytulną. Warto jednak, abyś miał na uwadze zależność, że chropowata struktura powierzchni, pochłania światło, dlatego matowe meble sprawdzą się raczej w dużych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Nieocenioną ich zaletą jest jednak utrzymywanie czystości, ponieważ zabrudzenia są raczej niewidoczne, a jeśli już się zdarzą to wymagają tylko przetarcia, bez konieczności polerowania.