Całkowitą wymianę wystroju łącznie z meblami przeprowadzamy z różnych powodów. Nie zawsze używane przez nas meble są zniszczone. Zdarza się, że potrzebujemy większych lub mniejszych mebli, źle wybraliśmy rozmiar szafy/komody, czy stołu lub zmieniamy styl aranżacji. Co zrobić ze starymi meblami? Czy warto kupić używane meble?

Wyjątkowe meble używane

Obecny rynek meblarski jest dwojaki. Z jednej strony mamy ofertę skierowaną do przeciętnego konsumenta – meble mają stosunkowo niską cenę i średnią jakość. W tym nurcie prym wiodą markety meblarskie stacjonarne lub internetowej.  Z drugiej strony mamy drogie, bardzo dobrej jakości kolekcje od wybitnych projektantów. Można też wyróżnić segment używanych mebli, które sprzedają się znakomicie, o ile są w dobrym stanie. Trzeba przyznać, że asortyment mebli używanych jest bardzo szeroki -od antyków (mebli powstałych pod koniec XIX i na początku XX wieku) do mebli współczesnych, nawet z nowych kolekcji.  Podstawową zaletą mebli używanych jest niższa cena. Zdarzają się perełki wykonane na zamówienie przez stolarza, których nie ma w masowej produkcji, a sprzedawane są przez właścicieli za bardzo niską cenę.

Style dopuszczające stare meble

Meble, które swoją młodość mają już za sobą, nadal mogą się przydać. Dopuszcza je bardzo wiele współczesnych stylów aranżacji, np.: vintage, retro, loftowy, styl japandi, kolonialny i rustykalny. Każdy z nich ma swoje wymogi. Ich uniwersalność polega na łączeniu przedmiotów starszych z nowymi.

Skąd wziąć używane meble?

Strychy, piwnice, schowki babci, mieszkanie otrzymane w spadku po babci to miejsca, w których bez wątpienia można znaleźć meble trwałe, ładne i nadające się do ponownego wykorzystania. Warto też odwiedzać portale ogłoszeniowe, czy specjalistyczne strony, na których można zamówić niedługo używane meble o bardzo wysokiej jakości. Niektóre meble nie pierwszej młodości mogą wymagać drobnej renowacji, a inne można od razu wstawić do pokoju.

Jakie używane meble warto kupić?

Wybór używanych mebli jest ogromny – od kompletów wypoczynkowych po meblościanki. Bez problemu dostaniemy też używane meble ogrodowe. Taki zakup jest opłacalny, jeżeli kupujemy meble nieuszkodzone, wyglądające niemal jak nowe. Sprzedawcy często umożliwiają kupno poszczególnych części zestawu, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą wymienić szafę lub komodę, a nie planują zakupu całego zestawu. Meble z drugiej ręki do znakomity pomysł na urządzenie wynajmowanego mieszkania lub w sytuacji, kiedy planujemy łączenie dwóch stylów w aranżacji.

Popularność mebli używanych wiąże się także z większą świadomością ekologiczną. Produkcja mebli nie należy do specjalnie ekologicznych, więc tym bardziej nie należy wyrzucać starych mebli — można je sprzedać, dać im nowe życie w innym domu. Dobrej jakości używane meble, dobrane do gustu użytkowników mogą służyć jeszcze przez  wiele lat.  Odnowiony mebel używany może stać się dziełem sztuki i jest przedmiotem niepowtarzalnym. W przypadku zakupu mebli używanych lepiej je zobaczyć przed sfinalizowaniem transakcji.