W każdym budynku biurowym oprócz pomieszczeń biurowych i sanitarnych znajduje się hol. Jest to przestrzeń, którą codziennie oglądają nasi pracownicy oraz klienci i partnerzy oczekujący na spotkania. Warto poświęcić nieco uwagi i energii na to, by stworzyć tam funkcjonalną i przyjazną strefę, będącą pozytywną wizytówką firmy. Jak osiągnąć taki efekt?

Przestrzeń dla wszystkich

Chociaż miejsce pracy nie kojarzy się z wypoczynkiem i relaksem, ustawienie w holu wejściowym wygodnej kanapy czy fotela może okazać się świetnym pomysłem. Dzięki temu goście oczekujący na spotkania biznesowe poczują się komfortowo. Przyda się również niewielki stolik kawowy, na którym office manager będzie mógł postawić poczęstunek. Na półce pod jego blatem albo na oddzielnej szafce powinny znaleźć się czasopisma branżowe i materiały firmowe.

Należy też zadbać o łatwy dostęp do gniazdek elektrycznych, do których będzie można podpiąć komputer czy telefon. Powinny one znajdować się w widocznym miejscu, blisko foteli czy sofy.

Nieoczywistym lecz bardzo potrzebnym sprzętem w biurze będą typowe meble do przedpokoju. Zimą lub w czasie deszczowej pogody zarówno pracownicy jak i goście będą mieli gdzie zostawić okrycie wierzchnie i parasole. W niewielkiej szafce na buty można ukryć eleganckie szpilki na zmianę, a w pojemnej szafie zmieści się np. zapasowa koszula, marynarka, parasol, kurtki oraz płaszcze.

Jeszcze jedną funkcją, jaką może pełnić przedpokój w biurze jest przestrzeń na przerwę dla pracowników. Warto ustawić tam regał lub zawiesić półkę z przydatnymi książkami i magazynami. Na jednej z szafek może znaleźć się butla z wodą i maszyna do kawy. Krótki odpoczynek od siedzenia przy biurku może pomóc znaleźć motywację do działania.

Dobre pierwsze wrażenie

W jakim stylu powinien być urządzony hol w firmie? Oczywiście należy trzymać się profesjonalnej konwencji. Nie oznacza to jednak, że nastrój musi być chłodny i nieprzyjazny. Najlepszym stylem mebli do przedpokoju będzie nowoczesny i minimalistyczny. Jasne, lakierowane frontony szaf i proste kształty będą jak najbardziej na miejscu. Charakteru dodadzą tu jednak na przykład drewniane i metalowe wstawki, takie jak nóżki, uchwyty czy designerskie zdobienia. Funkcjonalne rozwiązania, takie jak systemy segregacji w szufladach czy cichy domyk szafek będą składać się na innowacyjny wizerunek całej firmy.

Również wygląd stolika, kanapy czy krzeseł powinien budzić skojarzenia z nowoczesnością, a jednocześnie nie być zbyt ekstrawagancki. Sprawdzą się chociażby oryginalne połączenia geometrycznych kształtów i różnych materiałów. Metal, plastik i szkło przychodzą na myśl jako pierwsze gdy wyobrażamy sobie biuro. Warto jednak postawić na drewno i przyjazne środowisku tworzywa. Będzie to reprezentować przyszłościowe myślenie firmy.

Kolorystyka takiego wnętrza powinna opierać się na dwóch lub trzech kolorach, najlepiej tych związanych z wizerunkiem przedsiębiorstwa. Zawsze dobrym wyborem będzie klasyczne połączenie bieli i czerni. Kolor granatowy lub niebieski kojarzony jest z inteligencją i profesjonalizmem, a jednocześnie pomaga się odprężyć i odstresować. Z kolei ciemna, głęboka czerwień związana jest z energią i działaniem. Bezpiecznym kolorem pasującym do każdego typu działalności jest również szarość. Warto jednak połączyć ją z żywszymi dodatkami o intensywniejszej barwie.

Ostatnie poprawki

Warto poświęcić też chwilę uwagi na wybór odpowiednich dodatków. W biurowym przedpokoju na pewno przyda się duże lustro, w którym każdy będzie mógł poprawić wygląd przed ważnym spotkaniem. Idealnym oświetleniem będą lampy o geometrycznym, na przykład kulistym kształcie. Przyda się też lampa podłogowa lub stołowa, która zapewni światło do czytania. Na ścianach mogą pojawić się tematyczne obrazy, zdjęcia i oprawione dyplomy prezentujące osiągnięcia firmy. Przyda się też kilka roślin, które umilą spędzany tam czas.

Biurowy hol nie musi być pustą, nieprzyjazną przestrzenią. Przytulne i jednocześnie profesjonalne wnętrze z pewnością zrobi dobre pierwsze wrażenie na gościach i zachęci ich do współpracy z firmą.