prawidłowe oświetlenie kuchni – co to znaczy? Podpowiadamy

Nie bez powodu kuchnia nazywana jest sercem domu – jeśli jest właściwie zaprojektowana, zarówno domownicy, jak i goście lubią w niej przesiadywać, niezależnie od tego, jak wygodny jest salon. Jednak aby w kuchni gotowało i siedziało się wygodnie, niezbędne jest dobrze dobrane oświetlenie. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ustawienia lamp w kuchni? Podpowiadamy!

Oświetlenie w kuchni musi być zaplanowane z rozwagą. W końcu poza jedzeniem i popijaniem herbaty wykonujemy tam również bardzo precyzyjne czynności, takie jak na przykład krojenie. Wówczas źle dobrane światło może spowodować spore szkody! Dobierając oświetlenie, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na okolice kuchenki, blatu oraz zlewozmywaka.

Jak rozmieścić oświetlenie w kuchni?

W kuchni możemy wyróżnić trzy typy oświetlenia:

  • oświetlenie centralne
  • oświetlenie punktowe (zadaniowe)
  • oświetlenie dekoracyjne

Jeden typ oświetlenia nie wystarczy, zwłaszcza w dużym pomieszczeniu. Stając przy blacie, łatwo zasłonimy światło lampy sufitowej własną sylwetką. Nawet w niewielkiej kuchni przyda się dodatkowe oświetlenie punktowe – jest ono użyteczne zwłaszcza w nocy, gdy nie chcemy zapalać dużej lampy, bo nasze oczy przyzwyczajone są do ciemności.

Jakie oświetlenie do kuchni?

Oświetlenie do kuchni sufitowe

Oświetleniem centralnym nazywamy zazwyczaj lampę sufitową, choć może to być również kilka mniejszych lamp rozmieszczonych tak, by zapewniały światło w całym pomieszczeniu. Dobrze sprawdzi się tu oświetlenie kuchni ledowe. Oświetlenie w kuchni sufitowe nie dociera jednak do każdego zakamarka, stąd potrzebne są w pomieszczeniu dodatkowe lampy.

Wybierając lampę centralną, zwróćmy uwagę na rozmiar pomieszczenia. Jeśli kuchnia jest mała, wybierzmy lampę sufitową, czyli plafon – nie będzie on optycznie skracał pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie jest większe i wysokie, możemy zainwestować w lampę wiszącą – dopasujmy jednak jej wysokość tak, by nie przeszkadzała domownikom.

Oświetlenie do kuchni punktowe – pod szafki i nad blat

Oświetlenie punktowe powinno się znaleźć w miejscach, w których wykonujemy prace kuchenne. Dlatego tak popularne jest oświetlenie w kuchni pod szafkami wiszącymi – to tam zazwyczaj znajduje się blat, na którym kroimy składniki na obiad czy przygotowujemy kanapki. W roli oświetlenia punktowego dobrze sprawdzają się halogeny lub żarówki ledowe – świecą znacznie dłużej niż ich tradycyjne odpowiedniki i są bardziej energooszczędne. Oświetlenie w kuchni nad blatem powinno składać się z mniejszych punktów świetlnych rozmieszczonych w odległości około 40-60 cm.

Oświetlenie nad wyspą kuchenną

Oświetlenie kuchni z wyspą wymaga zainstalowania dodatkowej lampy wiszącej. Wyspa zazwyczaj pełni rolę blatu, więc zamontowana nad nią lampa nie może wisieć zbyt nisko, by domownicy nie zahaczali o nią głowami. Oświetlenie nad wyspą kuchenną, zwłaszcza w kuchni połączonej z salonem, może być designerskie – taka lampa przyciąga wzrok, dobrze więc, by prezentowała się stylowo.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne to na przykład oświetlenie podłogowe, zamontowane pod szafkami lub wręcz przeciwnie – lampy umiejscowione nad szafkami i skierowane w stronę sufitu. Pozwalają one na optyczne powiększenie pomieszczenia i rozświetlenie przestrzeni. Oświetlenie dekoracyjne to także wszelkiego rodzaju lampki na oknach czy bardzo modne ostatnimi czasy cotton balls – kolorowe kule ledowe, które nadają kuchni przyjemny, przytulny nastrój.

Jakie oświetlenie do kuchni – ciepłe czy zimne?

Typ oświetlenia dobieramy też w zależności od tego, jaki nastrój chcemy uzyskać w pomieszczeniu. Jeśli chcemy, by w kuchni panowało wrażenie czystości, wybierzmy światło o barwie zimnej, czyli około 5000 K.  Uważajmy jednak – w taki sposób łatwo uzyskać nieprzyjemne wrażenie „sterylności”, które będzie kojarzyć się bardziej z laboratorium niż z domową kuchnią. Światło o barwie neutralnej uzyskamy, wybierając żarówki o mocy około 4000 K, a światło ciepłe – decydując się na żarówki o mocy 3000K. Decyzja zależy od nas, choć do oświetlenia centralnego warto wybrać żarówki dające neutralną barwę światła.

Dobrze dobrane oświetlenie to ważny element wystroju kuchni. Pomieszczenie to ma być w końcu nie tylko przytulne i ładne, ale również funkcjonalne. Właściwe zaplanowanie rozmieszczenia lamp sprawi, że przygotowywanie posiłków będzie łatwiejsze, a picie kawy z domownikami przy kuchennym stole szybko stanie się codziennym nawykiem.