Współczesna łazienka jest odzwierciedleniem nowoczesnych rozwiązań, dlatego coraz częściej w projektach można spotkać duże kafle, jasną i stonowaną kolorystykę czy inne elementy wyposażenia, które swoimi prostymi kształtami nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale nadają jej wyjątkowego charakteru. Odchodzi się od stosowania WC z widoczną spłuczką, a montuje miskę ustępową na stelażach ukrytych w ścianie. Jak zatem wykorzystać optymalnie przestrzeń nad geberitem, aby łazienka nie tylko znakomicie się prezentowała, ale i spełniała wszystkie funkcje? O tym w naszym artykule.
Ściana nad geberitem – jak ją zagospodarować?
Podwieszane sedesy czy umywalki to rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne do łazienki. Stelaże nie tylko utrzymują ciężar ceramiki, ale też zawierają elementy instalacji oraz podtynkowe systemy spłukujące. Po zabudowaniu WC, zarówno spłuczka, jak i podłączenie kanalizacji czy doprowadzenie wody są elegancko ukryte za ścianką, dzięki czemu cała łazienka nabiera iście nowatorskiego designu. Jedyne, co staje się widoczne, to przycisk do spłukiwania wody oraz muszla.
Najczęściej stelaż z podwieszanym sedesem montuje się tuż przy ścianie łazienki. Po zabudowaniu stelaża płytami gipsowo-kartonowymi i wykończeniu płytkami powstaje występ ściany o głębokości na kilkanaście centymetrów. Ta wolna przestrzeń może stanowić początek ciekawego zaaranżowania.
Aby łazienka przykuwała uwagę i spełniała zasady nowoczesnego designu i funkcjonalności, zabudowę ukrywającą stelaż geberitu warto przedłużyć na całą ścianę. Dzięki temu prezentuje się bardzo atrakcyjnie, a poza tym, dodaje wnętrzu swoistej elegancji. Skoro zdecydujemy się na to rozwiązanie, na zabudowie można ułożyć dodatki, takie jak pojedyncze rośliny czy dekoracyjne świece.
Kompakt WC stojący, a geberit
Geberit jest rozwiązaniem nie tylko dla dużych łazienek. Doskonale sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach, gdyż przestrzeń nad nim można wykorzystać na wiele sposobów. Dzięki temu, że wszelkie instalacje wodne, w tym zbiornik na wodę są ukryte pod stelażem, a tym samym pod zabudową np. z karton gipsu, otrzymujemy nowoczesną i funkcjonalną łazienkę, spełniającą wszelkie oczekiwania. Ponadto, podwieszana miska ma także inne zalety: ułatwia mycie podłogi, a dzięki ukryciu wszystkich elementów w zabudowie, spłukiwanie staje się znacznie cichsze.
Przestrzeń nad stelażem – miejsce na dodatkową szafkę, oświetloną półkę czy wnękę
To świetny pomysł w przypadku łazienki w bloku, która ma niewiele powierzchni, a wymaga od nas optymalnego rozplanowania. Można więc zastosować szafkę wiszącą, która nie zajmie wiele miejsca, a doskonale sprawdzi się do przechowywania drobniejszych przedmiotów. Ponadto, nad zabudową można umieścić także szafki np. wykonane na zamówienie przez stolarza, które umożliwią przechowywanie papieru toaletowego czy środków czystości. Oczywiście te rozwiązania są także optymalne do łazienek o większym metrażu.