Jak zaprojektować łazienkę w domu?

Zaprojektowanie i urządzenie łazienki, tak aby była ona funkcjonalna o dużych walorach estetycznych, nie należy do łatwych zadań. Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń i mebli pozwala nawet małą przestrzeń uczynić komfortową i przytulną. Planując przestrzeń łazienki warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Ergonomia łazienki – gwarancją komfortu

Właściwe rozmieszczenie wyposażenia łazienki jest niezwykle istotne z punktu widzenia jej funkcjonalności. Wykonując projekt wymarzonej łazienki trzeb wziąć pod uwagę:

  • rozmieszczenie wentylacji, ciągów wodno-kanalizacyjnych oraz instalacji elektrycznej;
  • sposób ogrzewania (np. podłogowe, tradycyjny grzejnik);
  • rodzaj i ilość urządzeń łazienkowych, które planujemy zamieścić w łazience;
  • wielkość i rodzaj mebli łazienkowych.

Nie ulega wątpliwości, że łazienka wymaga właściwej wentylacji z uwagi na specyficzny mikroklimat w niej panujący. W związku z czym należy w taki sposób aranżować przestrzeń łazienkową, aby kratki wentylacyjne nie były zasłonięte i zapewniały właściwą cyrkulację powietrza. Rozmieszczenie ciągów wodno-kanalizacyjnych jest również ważne, ponieważ od niego zależy lokalizacja urządzeń łazienkowych. Nie zawsze istnieje możliwość wprowadzenia zmian adaptacyjnych na własne potrzeby. Podobnie sytuacja ma się z ogrzewaniem łazienki – w przypadku grzejnika trzeba zaplanować jego lokalizację, tak aby spełniał swoje zadań, nie przeszkadzał i ładnie się prezentował.

Projektując łazienkę warto zastanowić się nad rodzajem i ilością urządzeń łazienkowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych łazienek, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Nie lada wzywaniem jest ulokowanie w niej podstawowych urządzeń łazienkowych tak, aby wszystko ze sobą doskonale współgrało tworząc funkcjonalną i wygodną przestrzeń. Podczas planowania lokalizacji poszczególnych urządzeń sanitarnych należy brać pod uwagę w jakiej odległości od siebie mogą być montowane oraz ile potrzebują wolnej przestrzeni przed sobą.

Normatywne odległości między elementami wyposażenia łazienki

Przyjmuje się, że aby korzystanie z poszczególnych urządzeń łazienkowych było wygodne muszą być zachowane odpowiednie odległości:

  • umywalka – wymaga 30 cm od prostopadłej ściany oraz 70×100 cm wolnej przestrzeni od frontu, oraz min. 30 cm do następnego urządzenia sanitarnego, a jej krawędź mieści się zwykle na wysokości 80-85 cm od podłogi;
  • sedes i bidet – wymagają 30 cm od prostopadłej ściany oraz wolnej przestrzeni wokół nich (100×70 cm – bidet, 80×60-80 cm – sedes), 30 cm odstępu od innych sanitariatów oraz są montowane na wysokości 40-45 cm nad poziomem posadzki;
  • wanna – wymaga przed sobą wolnej przestrzeni 100-120×70-100 cm, oraz 20 cm odstępu od pozostałych urządzeń, a jej brzeg mieści się na wysokości 55-60 cm nad podłogą;
  • kabina prysznicowa – wymaga przed sobą wolnej przestrzeni 80-100×90-100 cm, odstępu 20 cm od sedesu i 30 cm od umywalki, a jej drzwi nie mogą zderzać się z drzwiami wejściowymi czy szafki;
  • pralka – wymaga od frontu przestrzeni 80-90×100 cm (ładowanie od przodu), odstępu 20 cm od sedesu, umywalki oraz 10 cm od prysznica i 60 cm od wanny, bidetu, a także 10 cm od prostopadłej ściany i kabiny prysznicowej.

Meble łazienkowe – solidne, proste i odporne na wilgoć

Wybierając meble do łazienki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał z jakiego zostały wykonane. Musi być odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią. Szafki wysokiej jakości są zazwyczaj zabezpieczane lakierem poliuretanowym, a ich uchwyty i prowadnice są wykonane z materiałów nie ulegających korozji.

Praktycznym rozwiązaniem są wiszące meble do łazienki o opływowych kształtach z frontami bez uchwytów, dzięki czemu zyskujemy nieco przestrzeni. Poza tym tego typu meble bardzo dobrze się prezentują dodając łazience elegancji. Kolorystyka mebli łazienkowych jest oczywiście zależna od koloru ścian i płytek ceramicznych. Szafki w mocnych kolorach mogą ożywić wnętrze i dodać mu blasku pod warunkiem, że ściany są w stonowanych barwach. Wówczas nie należy także przesadzić z ilością i kolorystyką dodatków by nie wprowadzić chaosu, przez którego przestrzeń będzie przytłaczać, a nie odprężać. Z kolei przy kolorowych ścianach wprowadzony zaleca się szafki jednolite w jasnych odcieniach.

Praktyczne meble łazienkowe ma w ofercie sklep internetowy Mebloteka24 – https://mebloteka24.pl/lazienka

Triki na optyczne powiększenie przestrzeni łazienkowej

O ile w dużych łazienka nie ma to większego znaczenia, to z pewnością przyda się w niewielkich pomieszczeniach. Dlatego projektując łazienkę warto pamiętać, że duże jednolite płytki ceramiczne w jasnych kolorach optycznie powiększają przestrzeń łazienkową. Dla lepszego efektu warto wybierać płytki prostokątne i ułożyć je w poziomie – prosty sposób na poszerzenie przestrzeni łazienkowej oraz iluzoryczne jej powiększenie. Poza tym lakierowane na wysoki połysk meble odbijające światło, również sprawią, że przestrzeń łazienki wydawać się będzie większa. Nie można również zapomnieć o właściwym oświetleniu, dzięki któremu wnętrze zyska blasku i wyda się większe. Ciekawym rozwiązaniem optycznie powiększającym przestrzeń, są fototapety dodające łazience nieco głębi i nowoczesnego stylu.