SMART OFFICE - Miejsce, w którym liczy się automatyzacja, ergonomia i wellness pracownika

Jeszcze całkiem niedawno słowo smart określało wyłącznie człowieka. Dziś „inteligentny” jest także jego telefon, samochód, a nawet całe środowisko pracy. Postęp technologii, zwłaszcza w branży IT, zapewnia wsparcie i pomoc w wykonywaniu tak wielu czynności, że współczesny smart office jest zarówno wydajnym i ergonomicznym przedsięwzięciem, jak i przyjaznym otoczeniem, dbającym o wellness pracowników.

Wellnes w biurze — kiedyś ekstrawagancja, dziś norma

Żaden pojedynczy, udoskonalony aspekt pracy w biurze, w oderwaniu od całości, nie zapewnia poczucia pełnej satysfakcji. Kluczem jest w tym wypadku harmonia i kompleksowość. Stąd między innymi wynika coraz większa dbałość o kwestie fizycznej regeneracji i dobrego samopoczucia pracowników. Najbardziej zaawansowane smart offices osiągają w tej dziedzinie mistrzostwo. Relaksujące fotele z masażem, hamaki, kapsuły do szybkiej drzemki, zielone kąciki relaksu z żywymi roślinami, wodospadem i relaksacyjną muzyką, SPA czy konsole do gier — to propozycje najbardziej ekstrawaganckie, pozwalające na szybką regenerację w czasie pracy.

Na poziomie codziennej egzystencji biura, wellness sprowadza się również do odpowiedniej aranżacji przestrzeni biurowej i zapewnienia prawidłowej ergonomii miejsc pracy. To takie udogodnienia, jak choćby biurka z możliwością regulacji wysokości blatu, umożliwiające pracę stojącą albo w pozycji siedzącej, dbałość o komfort akustyczny w biurze (przegrody między biurkami, kabiny akustyczne) optymalne oświetlenie etc. Poznaj rozwiązana SMART do biura na https://mikomaxsmartoffice.com/pl/

Wellness oznacza również szerzej pojętą dbałość o komfort, zdrowie i wydajność pracowników, poprzez umożliwienie im elastycznej organizacji pracy (obowiązki pracownicze realizowane zadaniowo, w dogodnym czasie i miejscu, bez sztywnych ram).

photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito client: Mikomax

Smart office – technologie ułatwiające życie

Można by się zastanawiać, dlaczego biura powinny być inteligentną i zaawansowaną technologicznie przestrzenią, skoro pracują w nich znakomici fachowcy, gotowi rozwiązać każdy problem?

Technologie wspomagające prace smart office pozwalają na automatyzację wielu procesów, eliminują wykonywanie przez człowieka powtarzalnych czynności, najczęściej generujących błędy (słynny „błąd ludzki”), przyspieszając tym samym i poprawiając jakość pracy zespołu.

Kiedy komputery widzą, mówią i myślą…

Jak podaje raport z 2017 r., opracowany przez The Boston Consulting Group, zastosowanie zaawansowanych technologii w codziennej pracy biur różnych działów firmy (IT, finanse, HR) pozwala na redukcję nawet 80% kosztów wykonania danej czynności.

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych technologii usprawniających prace smart office są: RPA (roboty programistyczne) pozwalające na automatyzację wielu czynności, odpowiedzialne na przykład za podpowiadanie kolejnych kroków użytkownikowi komputera wykonującemu konkretne zadanie (wirtualni asystenci), blockchain wykorzystywany w finansach i marketingu (przyspieszający rozliczanie i zawieranie transakcji), systemy wyliczania wynagrodzeń pracowników, boty…

Jeżeli do tej pory ktokolwiek, korzystając z możliwości smart office, nie zdawał sobie sprawy z faktu, jak wiele czynności wykonują zautomatyzowane systemy, jeszcze większym zaskoczeniem będzie dla niego wynik badań mówiący o tym, że sztuczna inteligencja i zaawansowana robotyka w biurze jest coraz milej widziana przez ludzi. Ankieta przeprowadzona wśród prawie 1000 respondentów (osób na stanowiskach kierowniczych) pokazała, że ponad połowa z nich oczekuje stałej współpracy z maszynami! Sztuczna inteligencja i automatyzacja minimalizują ryzyko błędu i pozwalają podejmować racjonalne decyzje.

Współczesny trend wydaje się być nie do zatrzymania. Wellness na poziomie biurowym rozszerza się powoli na smart biurowce, uwzględniające już na etapie projektowania potrzebę ergonomii pracy i wellness pracowników. Następny krok, to – według prognoz – smart cities, czyli inteligentne miasta przyszłości, zautomatyzowane i dostosowujące się do zmieniających się nieustannie potrzeb mieszkańców.