mieszkanie-na poddaszu

Mieszkania na poddaszu dają wiele możliwości aranżacyjnych. Jednocześnie są to nieruchomości pod wieloma względami nietypowe i wymagające. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania na poddaszu?

1. Mieszkania na poddaszu są nietypowe

Standardowe mieszkania deweloperskie są do siebie bardzo podobne i mimo wielu płonnych obietnic dewelopera, praktycznie wszystkie mają bardzo zbliżony do siebie układ przestrzenny. Tymczasem mieszkania na poddaszach są jedyne w swoim rodzaju – umożliwiają podkreślenie indywidualnego charakteru jego mieszkańców, jeśli zostaną oczywiście odpowiednio zaaranżowane. Przy odrobinie szczęścia możemy też mieć do dyspozycji widok na panoramę miasta, co będzie dodatkowym atutem takiego mieszkania. Trudność z mieszkaniami na poddaszach związana jest jednak właśnie z tym, aby prawidłowo wykorzystać ich potencjał.

2. Mieszkania na poddaszach nie są drogie

Większość deweloperów oferuje poddasza w atrakcyjnych cenach, ze względu na ich niestandardowe wymiary. Dodatkowo najczęściej podłoga pod skosami nie jest liczona do całościowego metrażu mieszkania.

3. Dodatkowe możliwości aranżacyjne

Przeważnie poddasza są wyższe od standardowych mieszkań. Dzięki temu istnieje możliwość wydzielenia części przestrzeni na antresolę. To ciekawe aranżacyjnie rozwiązanie potrafi dodać do metrażu dodatkowe kilka metrów, a sama antresola z powodzeniem może zostać zaadaptowana na przytulną sypialnię lub gabinet.

4. Na poddasza rzadko pasują typowe meble

Decydując się na mieszkanie na poddaszu, warto mieć świadomość, że jego urządzenie będzie nieco bardziej wymagające niż w przypadku mieszkania o tradycyjnym układzie. Miejsca pod skosami, jeśli mają być praktycznie zaaranżowane, wymagają zaprojektowania dedykowanych indywidualnie rozwiązań.

Podczas gdy urządzenie tradycyjnego mieszkania nie sprawia większych problemów osobom ze zmysłem przestrzennym i interesującym się trendami wnętrzarskimi, tak w przypadku poddasza sprawa się aranżacji jest odrobinę bardziej skomplikowana. Fragmenty stropów, w tym krokwie i inne elementy konstrukcyjne wymagają nie tylko kreatywności w aranżacji, ale także wiedzy technicznej o dostępnych możliwościach. W takiej sytuacji możemy się zgłosić po pomoc do specjalisty. Wykonanie mebli na zamówienie można zlecić np. ekspertom z Black Red White – marka ma w swojej ofercie usługę zaprojektowania i wykonania mebli do dowolnego pomieszczenia.

5. Utrzymanie temperatury może być wyzwaniem

Kwestia temperatury jest kluczowa, jeśli rozważamy kupno mieszkania na poddaszu. Przed zakupem mieszkania na poddaszu warto zainwestować w test termowizyjny, który pozwoli sprawdzić jakość izolacji. Poddasze to miejsca, w których najczęściej tworzą się tzw. mostki termiczne. Dach jest częścią konstrukcji budynku, przez którą ucieka najwięcej ciepła, tym bardziej, jeśli nie jest odpowiednio termoizolowana. Należy mieć na uwadze, że od jakości izolacji zależy nie tylko to, czy w zimie będzie wystarczająco ciepło, ale także, czy w lecie nie będzie panować upał.

6. Poddasza bywają głośne

Dla niektórych osób dźwięk padających kropli deszczu to romantyczny aspekt mieszkania na poddaszu, dla innych irytująca wada. Decydując się na takie lokum, koniecznie należy wziąć pod uwagę to, że mieszkanie na poddaszu to także bliskie spotkania z różnymi warunkami atmosferycznymi. Padający deszcz, ale także zalegające na oknach połacie śniegu mogą być dla niektórych osób dyskwalifikujące – okna na poddaszu trzeba także zdecydowanie częściej myć. Z drugiej jednak strony mieszkanie na poddaszu gwarantuje to, że żaden sąsiad „z góry” nie będzie nam głośno tupał nogami.

Z pewnością mieszkanie na poddaszu ma szereg wad i zalet, które należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Mieszkanie z poddaszem to nieruchomość idealna dla indywidualistów, poszukujących oryginalnych rozwiązań i pogodzonych z dłuższym czasem oczekiwania na wykończenie mieszkania.