Ogród i taras

Taras nad garażem – idealne miejsce nie tylko do opalania

taras nad garażem
taras nad garażem

Jeśli trzymasz samochód na ulicy przed domem, albo twoją posesję szpeci stary blaszak – przyjmij wyrazy współczucia i jak najszybciej zabierz się za postawienie garażu przy budynku. Jeśli dobrze pokombinujesz, możesz zyskać nie tylko bezpieczne lokum dla swojego samochodu, ale też miejsce na taras nad garażem. Pomyśl tylko, czy nie byłoby przyjemnie w słoneczny poranek napić się kawy na tarasie zerkając na wszystko z góry? Nie wspominając już o tym, że to może być idealne miejsce do opalania się na leżaku, czy ulubionym kocyku.

Taras nad garażem w nowoczesnych projektach domu

Coraz częściej nowoczesne projekty domów przewidują taras nad garażem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ze względów widokowych, oraz z uwagi na konieczność ekonomicznego wykorzystania przestrzeni. Bywa, że z uwagi na małą przestrzeń wokół domu w ciasnej zabudowie miejskiej, jest to jedyna szansa na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na świeżym powietrzu, gdzie można zrelaksować się i dotlenić. Odpowiednio zagospodarowany, pełen zieleni dzięki zadbanym roślinom doniczkowym, taras nad garażem może stanowić ozdobę i być przedmiotem dumy. Jeśli projektant przewidzi wyjście z sypialni, która zazwyczaj znajduje się na piętrze, dodatkowo podniesie to komfort użytkowania tego pomieszczenia. Nie ma nic przyjemniejszego, niż zasypianie w duszne, letnie noce po upalnym dniu, przy drzwiach otwartych na taras. Przy tym dzięki położeniu na piętrze, możemy czuć się bardziej bezpiecznie i komfortowo.

Taras nad garażem, przypominający ogród? Tak, to możliwe!

W większych domach, przy których przewidziano duże garaże na dwa samochody, taras nad garażem może przypominać niemal ogród na dachu. Oczywiście wymaga to od mieszkańców dbałości o rośliny funkcjonujące jako ozdoba tarasu. Nie tylko o ich odpowiedni dobór, ale też odpowiednie nawodnienie, co jest nie bez znaczenia w miejscu eksponowanym na słońce. Jeśli pomyślimy o odpowiednich osłonach i zadaszeniu tarasu, możemy zyskać ogród zimowy na piętrze, który będzie nas cieszył również podczas niesprzyjającej pory jesienno-zimowej.

Jeśli projektant tego nie przewidział i taras nad garażem powstaje, kiedy garaż już jest, należy zadbać o to, by firma wykonująca prace nie pokusiła się o uproszczenia i rozwiązania „na skróty”. Strop garażu musi być zbadany pod kątem wytrzymałości na dodatkowe obciążenie. Możliwe, że będziemy zmuszeni zlecić jego wymianę, choć porządny wykonawca raczej sam będzie na to nalegał. Pamiętajmy, że w przypadku tego typu przeróbek i ulepszeń nie trudno w efekcie o katastrofę budowlaną, gdzie straty materialne będą najmniej dotkliwymi z możliwych. Niewłaściwie, bez zachowania należytej staranności, wykonany taras nad garażem, może kosztować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Strach pomyśleć, ale efekty wykonanej przez ekipę fuszerki mogłyby dotknąć dzieci…

Jeśli wspominamy o bezpieczeństwie naszych pociech, należy pamiętać, że taras nad garażem wymaga odpowiednich zabezpieczeń w postaci przynajmniej balustrady. Oczywiście odpowiedniej wysokości, żeby ochroniła przed wypadkiem również dorosłych domowników.