taras nad garażem

Jeśli trzymasz samochód na ulicy przed domem, albo twoją posesję szpeci stary blaszak – przyjmij wyrazy współczucia i jak najszybciej zabierz się za postawienie garażu przy budynku. Jeśli dobrze pokombinujesz, możesz zyskać nie tylko bezpieczne lokum dla swojego samochodu, ale też miejsce na taras nad garażem. Pomyśl tylko, czy nie byłoby przyjemnie w słoneczny poranek napić się kawy na tarasie zerkając na wszystko z góry? Nie wspominając już o tym, że to może być idealne miejsce do opalania się na leżaku, czy ulubionym kocyku.

Taras nad garażem w nowoczesnych projektach domu

Coraz częściej nowoczesne projekty domów przewidują taras nad garażem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ze względów widokowych, oraz z uwagi na konieczność ekonomicznego wykorzystania przestrzeni. Bywa, że z uwagi na małą przestrzeń wokół domu w ciasnej zabudowie miejskiej, jest to jedyna szansa na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na świeżym powietrzu, gdzie można zrelaksować się i dotlenić. Odpowiednio zagospodarowany, pełen zieleni dzięki zadbanym roślinom doniczkowym, taras nad garażem może stanowić ozdobę i być przedmiotem dumy.

Jeśli projektant przewidzi wyjście z sypialni, która zazwyczaj znajduje się na piętrze, dodatkowo podniesie to komfort użytkowania tego pomieszczenia. Nie ma nic przyjemniejszego, niż zasypianie w duszne, letnie noce po upalnym dniu, przy drzwiach otwartych na taras. Przy tym dzięki położeniu na piętrze, możemy czuć się bardziej bezpiecznie i komfortowo.

Taras nad garażem, przypominający ogród? Tak, to możliwe!

W większych domach, przy których przewidziano duże garaże na dwa samochody, taras nad garażem może przypominać niemal ogród na dachu. Oczywiście wymaga to od mieszkańców dbałości o rośliny funkcjonujące jako ozdoba tarasu. Nie tylko o ich odpowiedni dobór, ale też odpowiednie nawodnienie, co jest nie bez znaczenia w miejscu eksponowanym na słońce. Jeśli pomyślimy o odpowiednich osłonach i zadaszeniu tarasu, możemy zyskać ogród zimowy na piętrze, który będzie nas cieszył również podczas niesprzyjającej pory jesienno-zimowej.

Jeśli projektant tego nie przewidział i taras nad garażem powstaje, kiedy garaż już jest, należy zadbać o to, by firma wykonująca prace nie pokusiła się o uproszczenia i rozwiązania „na skróty”. Strop garażu musi być zbadany pod kątem wytrzymałości na dodatkowe obciążenie. Możliwe, że będziemy zmuszeni zlecić jego wymianę, choć porządny wykonawca raczej sam będzie na to nalegał. Pamiętajmy, że w przypadku tego typu przeróbek i ulepszeń nie trudno w efekcie o katastrofę budowlaną, gdzie straty materialne będą najmniej dotkliwymi z możliwych. Niewłaściwie, bez zachowania należytej staranności, wykonany taras nad garażem, może kosztować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Strach pomyśleć, ale efekty wykonanej przez ekipę fuszerki mogłyby dotknąć dzieci…

Jeśli wspominamy o bezpieczeństwie naszych pociech, należy pamiętać, że taras nad garażem wymaga odpowiednich zabezpieczeń w postaci przynajmniej balustrady. Oczywiście odpowiedniej wysokości, żeby ochroniła przed wypadkiem również dorosłych domowników.

Taras nad garażem –  punkt widokowy i miejsce relaksu

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy nie mają tarasu, a chcieliby mieć taką przestrzeń do relaksu, zastanawiają się, jak wykonać taras i  w którym miejscu zlokalizować taras. Z kolei osoby, które dopiero planują budowę domu, powinny powiedzieć o swoich planach architektowi lub kupić projekt, który uwzględnia taras. Dobrym miejscem do wykonania tarasu jest dach garażu, który trzeba przystosować do nowego zastosowania. W ten sposób garaż może mieć dwa zastosowania: miejsca schronienia dla samochodu i przyjemne miejsce na kawę w słoneczny dzień.

Taras nad garażem – sposób wykorzystania przestrzeni

W niewielkich domach liczy każdy metr i funkcjonalne urządzenie przestrzeni. Wolne miejsce jest natychmiast wykorzystane. Dach nad garażem też można spożytkować. Warto podjąć trud przystosowania dachu nad garażem, aby móc w piękny wiosenny lub letni dzień napić się kawy na tarasie, poleżeć na leżaku lub kocyku, poczytać książkę, pobawić się z dziećmi, czy rozwiązać krzyżówkę.  Taras nad garażem to ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni i miejsce widokowe. Część projektów nowych domów zakłada takie rozwiązanie.

Domy jednorodzinne w zabudowie miejskiej, na osiedlach, zazwyczaj stawiane są na niewielkich działkach. Taras nad garażem to nieraz jedyna szansa wygospodarowanie dodatkowego miejsca na świeżym powietrzu, gdzie można odpocząć i dotlenić organizm. Odpowiednio zagospodarowany, pełen roślin doniczkowych, wyposażony w stolik, krzesła lub leżak może  stanowić ozdobę  posesji.

Najkorzystniej jest, jeżeli na taras będzie prowadziło z sypialni, która zazwyczaj znajduje się na piętrze. Takie rozwiązanie podnosi komfort korzystania z tarasu, dodatkowo podniesie to komfort użytkowania tego pomieszczenia.  Zasypianie latem przy otwartym tarasie jest przyjemne.

Taras jak ogród

Przy dużym garażu taras nad nim może przypominać ogród. Ulubione rośliny, kącik do wypoczynku i czujemy się, jak w ogrodzie. Taras nad garażem powinien być zadaszony, a rośliny odpowiednio nawodnione. Zagospodarowanie dachu garażu na taras to także powiększenie powierzchni użytkowej domu – w końcu zyskuje się dodatkową przestrzeń o charakterze wypoczynkowym.

Wykonanie tarasu nad istniejącym garażem

Jest możliwe wykonanie tarasu nad istniejącym garażem, w budynku, który wybudowano jakiś czas temu. Strop garażu musi być zbadany pod kątem wytrzymałości na dodatkowe obciążenie. Każda przeróbka w konstrukcji budynku musi być wykonana z najwyższą starannością, ponieważ błąd może doprowadzić do katastrofy budowlanej lub kosztować życie i zdrowie ludzi.

Taras nad garażem musi być odpowiednio zaizolowany termicznie i przeciwwodnie oraz spełniać wymagania użytkowe. Taras znajdujący się nad pomieszczeniem ogrzewanym musi być ocieplony. Materiał ociepleniowy powinien być odporny na ściskanie. ­Najczęściej stosowany jest polistyren ekstrudowany, ewentualnie styropian o wytrzymałości (klasy EPS 200), który producent dopuszcza do stosowania na tarasie. Na tarasie o odwróconych warstwach z hydroizolacją pod izolacją termiczną powinien być stosowany  materiał odporny na wodę, czyli np. polistyren ekstrudowany. Ocieplenie musi być oddzielone paraizolacją od strony wnętrza.  Jej brak skutkuje zawilgoceniem sufitu na skutek wykraplania się pary w ociepleniu. Użytkownik może mieć wrażenie nieszczelności tarasu.

Do nawierzchni tarasu nad garażem najczęściej stosuje się  mrozoodporne i nienasiąkliwe płytki ceramiczne o wymiarach 30 x 30 cm. Układa się je z fugami o szerokości minimum 5 mm. Przy większych wymiarach płytek fugi powinny być szersze. Popularność zyskują również duże płyty kamienne lub betonowe oraz deski na legarach.  Wyglądają elegancko i cechują się odpornścią na warunki atmosferyczne.

Bezpieczeństwo dzieci

Taras nad garażem wymaga zabezpieczenia balustradą – zapewni to bezpieczeństwo dzieciom i komfort przebywania dorosłym. Powinien więc być szczelny i ciepły, zapewniać sprawne odprowadzenie wody opadowej. Nawierzchnia musi być wygodna i bezpieczna. Wejście na taras powinno być dobrze zabezpieczone.  Większość  tarasów powstaje na stropie, który ma jednakową wysokość na całej kondygnacji.  Na tarasie nad garażem możemy zorganizować atrakcje dla dzieci, np.: wystawić niewielki basen dmuchany dla dzieci, postawić regał z zabawkami i dziecięcy stolik.

Kąt nachylenia dachu garażu

Stopień nachylenia dachu tarasowego powinien wynosić 3º, ponieważ dość częste są gwałtowne ulewy. W dachu tarasowym muszą być utworzone otwory przelewowe. Dla każdej powierzchni dachu płaskiego z gzymsami niezbędne minimum to dwa wyloty albo jeden wylot i przelew awaryjny. Dach powinien być wyposażony w warstwy wodoszczelne.

Taras na dachu garażu to doskonałe miejsce wypoczynku dla wszystkich domowników i do letnich spotkań z przyjaciółmi. Jego zaprojektowanie najlepiej zlecić specjalistom, ponieważ wiele prac związanych z adaptacją dachu garażowego na taras znosi znamiona przebudowy i konieczne jest spełnienie wszystkich norm bezpieczeństwa.