dekoracja łazienki

Dawno minęły czasy, kiedy na łazienkach w blokach z wielkiej płyty oszczędzano przestrzeń życiową pod inne, zdaniem ówczesnych budowniczych, pożyteczniejsze pomieszczenia. Dekoracja łazienki nie jest dziś niczym niezwykłym, ba! Pomieszczenia te przypominają niekiedy bardziej pokoje kąpielowe, niż dawne, ciasne klitki, i aż się proszą o ozdoby.

Dekoracja łazienki, to czasem po prostu wyeksponowanie kilku ozdobnych mydełek, czy ozdobna firaneczka w szybie. Nie zapominajmy, że peerelowskie łazienki wciąż funkcjonują w dawnym kształcie, chociaż wielu potomków ich pierwotnych użytkowników postarało się na przykład o zamianę wielkiej wanny na kabinę prysznicową, czy inne drobne zabiegi mające na celu poprawę komfortu korzystania z łazienki oddalenie widma klaustrofobii. Niestety nie da się dokonać takich cudów, żeby dekoracja łazienki stała się przedsięwzięciem na miarę urządzania sypialni, czy salonu.

Co należy rozumieć pod pojęciem dekoracja łazienki?

W nowo budowanych domach, nawet tych wielorodzinnych, nadal potocznie nazywanych blokami, łazienki zdecydowanie dają większe pole do popisu. Tu dekoracja łazienki może na przykład oznaczać ustawienie na podłodze dużego wazonu ze sztucznymi kwiatami, że nie wspomnę o drobiazgach na meblach. W większych łazienkach również obrazki na ścianach nie będą przytłaczać i dominować. Chociaż akurat w ich przypadku musimy zastanowić się, czy mamy wystarczająco dobrą wentylację. Nic tak nie niszczy obrazów, bez względu na technikę ich wykonania jak wilgoć, zwłaszcza w postaci gorącej, osiadającej pary. Czasem ścienna dekoracja łazienki w postaci ozdobnego akcentu na kafelkach, lub wykorzystanie ciekawego szablonu na ścianie malowanej farbą, ze względu na właściwości przeznaczoną do kuchni i łazienek, musi wystarczyć.

Dekoracja łazienki w domu jednorodzinnym

W domu jednorodzinnym, zwłaszcza jeśli mamy wpływ na kształt projektu, można pokusić się o urządzenie pokoju kąpielowego. Jeśli w takim pomieszczeniu mamy okno wpuszczające wystarczająco dużo światła, możemy pokusić się o żywe rośliny, odpowiednio dobrane spośród gatunków, które preferują wysoką wilgotność powietrza i w łazience będą się czuć i rosnąć tak dobrze, jak nigdzie indziej. Dekoracja łazienki takiej wielkości pozwala nam na znacznie większy rozmach. Ogranicz nas tylko wyobraźnia i zdrowy rozsądek. W końcu nawet największy pokój kąpielowy, to nadal po prostu duża łazienka, czyli pomieszczenie użytkowe, gdzie eksponowane elementy dekoracyjne nie mogą przeszkadzać w korzystaniu z podstawowej funkcji tegoż pomieszczenia, no i oczywiście musimy brać pod uwagę, że dekoracja łazienki ma uwzględniać szczególny mikroklimat, jaki w niej zazwyczaj panuje. Podobnie jak obrazy, zniszczeniu mogą ulec inne przedmioty ozdobne wykonane z materiałów nieodpornych na podwyższoną wilgotność powietrza. Nonsensem byłaby sytuacja, kiedy dekoracja łazienki musiałaby być często wymieniana z powodu zniszczeń. Znacznie lepiej jest zainwestować w coś, co przetrwa dłużej w specyficznych łazienkowych warunkach.