kinkiet łazienkowy nad lustro

Nie każdy dysponuje sypialnią na tyle dużą, by pomieściła toaletkę, a nawet, jeśli tak, przywykliśmy po prostu przynajmniej poprawiać makijaż przed lustrem. Dlatego też kinkiet łazienkowy nad lustro jest istotnym elementem wyposażenia każdej, nawet najmniejszej i najbardziej staromodnej łazienki.

Nie zawsze jest to element zdobiący łazienkę i po prostu sam w sobie estetyczny. W dawnych łazienkach na blokowiskach, oświetlenie boczne nad lustrem stanowiła brzydka, chropawa kula z nie do końca przezroczystego, ale też nie zawsze matowego szkła. Wyglądało to trochę jak odpad przemysłowy. Niektórzy starsi ludzie mają takie coś w łazience do dziś i nie czują potrzeby zmiany. Rzeczona kula występowała też w bardziej estetycznym, mlecznobiałym wariancie o gładkiej powierzchni i taki kinkiet łazienkowy nad lustro dostać można do dziś. Właściwie poza brakiem walorów ozdobnych, nic nie można takiemu kinkietowi zarzucić. Umieszczona w nim żarówka daje przyjemnie rozproszone, nie rażące oczu światło. Spełnia on po prostu swoją funkcję.

Jeśli zależy nam jednak na wyjątkowym wystroju naszej łazienki, poszukujemy zazwyczaj estetycznego i funkcjonalnego lustra z podświetleniem, które często jest połączone z małą szafką. Kinkiet łazienkowy nad lustro przy prawidłowym podświetleniu tegoż lustra staje się po prostu zbędny. Zresztą najczęściej do podłączenia prądu w celu podświetlenia lustra, używa się kabli, które powinny zasilać kinkiet. Pomiędzy prostą, szklaną kulą, a podświetlanym lustrem z szafką, istnieje jednak wiele różnych dekoracyjnych możliwości, czyli kinkiet łazienkowy nad lustro w różnej postaci.

Jak dobrać odpowiedni kinkiet łazienkowy nad lustro?

Mając w łazience kilka punktów do podłączenia światła, możemy zdecydować się na kinkiety i klosze z tej samej kolekcji. Właściwie trudno wyobrazić sobie inny wybór. Wtedy musimy mieć na uwadze, że jeden z elementów, to będzie nasz kinkiet łazienkowy nad lustro, który powinien odpowiednio doświetlać twarz, jednocześnie nie oślepiając osoby stojącej przed lustrem. Oczywiście zależy to nie tylko od kształtu klosza naszego kinkietu, ale też od materiału, z jakiego został wykonany oraz oczywiście od jego położenia na ścianie. To ostatnie najczęściej jest starannie przemyślane przez wykonawcę instalacji elektrycznej i łącze umieszczone jest prawidłowo, ponieważ po wykonaniu prac nad instalacją trudno jest cokolwiek ot tak zmienić.

Czasem, w mniejszej łazience, kinkiet łazienkowy nad lustro w zupełności wystarczy.

Kinkiet łazienkowy nad lustro, a bezpieczeństwo w łazience

Wspomniano wcześniej o przemyślanym umieszczeniu przyłącza kinkietu w trakcie projektowania i wykonywania instalacji elektrycznej. Na tym etapie ważniejsze nawet od późniejszego komfortu użytkowania, jest bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że łazienka jest pomieszczeniem wilgotnym, a woda jak wiadomo doskonale przewodzi prąd. Wystarczy, że kabel pod kinkietem jest niestarannie zaizolowany, wszędobylska skraplająca się para wodna dotrze do niego, przewodząc następnie prąd na najczęściej metalową obudowę kinkietu i nieszczęście gotowe – wystarczy dotknąć.