huśtawka do ogrodu

Każdy, kto posiada własny ogród, marzy o wygodnej, relaksującej huśtawce, w której można wypoczywać w ciepłe dni. To również spełnienie pragnień dzieci, które oprócz własnego placu zabaw, kochają takie klimatyczne miejsca, w których można się bujać całymi dniami. A spełnić to marzenie wcale nie jest trudno, trzeba jednak wiedzieć, na co należy zwracać uwagę przed wyborem huśtawki ogrodowej.

Na co zwracać uwagę kupując huśtawkę ogrodową?

Choć bardzo ważne jest, jak ma wyglądać huśtawka ogrodowa, w praktyce jest to najmniej istotny aspekt. O wiele ważniejszy jest sposób montażu oraz bezpieczeństwo tego mebla. Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego stabilność oraz budowę.

Huśtawki muszą mieć mocną, wytrzymałą konstrukcję – nie mogą przewrócić się podczas huśtania czy pod wpływem mocnego wiatru. Najbardziej popularne są huśtawki na stelażu, które wystarczy postawić na równym podłożu. Jednak coraz większą popularnością cieszą się też konstrukcje wieszane, które przynoszą radość nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom. W tym wypadku niezwykle staranny powinien być wybór drzewa, do którego zostaną przymocowane.

Huśtawki ogrodowe mogą różnić się też między sobą budową, co można sprawdzić na homebook.pl/produkty/hustawki-ogrodowe. Niektóre, bardziej zaawansowane modele posiadają regulowany daszek chroniący przed słońcem czy moskitiery odstraszające owady. To sprawia, że korzystanie z nich jest komfortowe, zapewniają odpoczynek w każdych warunkach.

Huśtawki mogą być też jedno-, dwu- lub kilkuosobowe. Ich rozmiar powinno się dostosować do możliwości ogrodu. Lecz to, co najbardziej je różni, to rodzaj materiału z którego zostały wykonane.

meble ogrodowe - huśtawka na taras

Rodzaje huśtawek ogrodowych

W sklepach można znaleźć huśtawki drewniane, wiklinowe, rattanowe oraz metalowe. Ci, którzy najbardziej cenią sobie estetykę, wybierają pierwsze z trzech rodzajów. A czym się różnią?

Drewniane huśtawki ogrodowe wyglądają naturalnie, szczególnie jeśli drzewo, które zostało użyte do ich produkcji, nie poddano wielu obróbkom. Jednak aby były wytrzymałe i zachowały swój przepiękny wygląd, należy je regularnie impregnować, dzięki czemu zabezpiecza się je przed deszczem oraz działaniem promieni UV.

Drewniana huśtawka ogrodowa

W klimatycznych, bogatych w roślinność ogrodach najlepiej prezentują się huśtawki wiklinowe. Co więcej, wyglądają lekko i takie są też w rzeczywistości. Nie są natomiast zbyt praktyczne – podczas poruszania trzeszczą, a gdy pędy wikliny wyjdą na wierzch w wyniku pęknięcia, staną się kłujące.

Z tego względu częściej wybiera się konstrukcje rattanowe, które również gwarantują naturalny, pleciony efekt, są jednak bardziej wytrzymałe i nie tak głośne. Lecz rattan, tak samo jak i drzewo, wymaga odpowiedniej impregnacji. Może również okazać się, że kolory takich huśtawek szybko zaczną blaknąć.

Do najbardziej praktycznych zaliczane są huśtawki metalowe, które cechują się wysoką wytrzymałością. Mogą być podatne na korozję, dlatego trzeba je regularnie pokrywać farbą zabezpieczającą. Ten rodzaj huśtawek jest też najbardziej praktyczny, może mieć różny kształt, ciężar oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak daszek.

Ceny huśtawek do ogrodu

Ceny najtańszych huśtawek zaczynają się już od 200-300 zł. Jednak w tym przedziale można znaleźć jedynie proste, metalowe konstrukcje, które nie są wyposażone w wygodne i miękkie poduchy. Ciekawostką są huśtawki-hamaki oraz huśtawki-fotele, które najczęściej znajdują się na stelażu.

Wytrzymałe i jednocześnie estetyczne, dwu-, trzyosobowe huśtawki do ogrodu zwykle kosztują 500-800 zł. Choć nie są tanie, można mieć pewność, że jest to wydatek na lata.