Wszystko, co powinieneś wiedzieć o paspartu

Jeśli choć raz w swoim życiu korzystałeś z usług punktu oprawy obrazów, na pewno spotkałeś się z terminem paspartu. Jeżeli jednak pojęcie to jest Ci obce, przygotowaliśmy dla Ciebie mały poradnik, z którego dowiesz się, czym jest paspartu, do czego służy i w jaki sposób powinno się je dobierać.

Czym jest paspartu?

Paspartu to nic innego jak ramka wykonana z kartonu, służąca nadaniu estetycznej i atrakcyjnej formy oprawianej pracy. Ten element wykorzystywany do oprawy dekoracji ściennych narodził się we Francji, stąd jego nazwa. W punktach zajmujących się oprawą obrazów i innych form plastycznych można spotkać się z gładkimi, ale także bogato zdobionymi paspartu. Mając duży wybór kształtów i elementów zdobienia, można łatwiej dopasować paspartu do stylu i kolorystyki własnego projektu.

Dlaczego warto sięgnąć po paspartu?

Paspartu podnosi atrakcyjność wizualną oprawianej pracy i dodaje jej uroku. Po paspartu warto sięgnąć z następujących powodów:

  • estetyczny element wykończenia pracy – dzięki niemu, projekt umieszczony w ramie, za szkłem, tworzy spójną, dobrze skomponowaną całość;
  • skierowanie uwagi patrzącego na centralną część oprawionej pracy – neutralne w odbiorze paspartu pozwala skupić wzrok oglądającego na samym projekcie, czy to ilustracji, czy fotografii;
  • uporządkowanie wizualne obrazu – paspartu, wizualnie odseparowując projekt od ramy, tworzy wrażenie głębi całości;
  • szerokie zastosowanie – paspartu wykorzystuje się zarówno do oprawy prac powstałych na bazie haftu krzyżykowego, jak też fotografii i ilustracji, a więc wszystkich ozdób umieszczanych w szklanych ramach.

Jakimi zasadami się kierować, dobierając paspartu do swojego projektu?

Barwa i kształt paspartu powinny być przede wszystkim dopasowane do kolorystyki i rozmiarów oprawianej pracy. Wśród najczęściej wybieranych przez klientów passpartu są te prostokątne w kolorystyce Antique white, a więc w ciepłym odcieniu bieli, który dobrze współgra z większością fotografii i pasuje do każdego wnętrza. W przypadku prac utrzymanych w odcieniach brązu i sepii dobrze sprawdza się z kolei paspartu w odcieniu kości słoniowej. Dużą popularnością cieszą się również odcienie szarości, zarówno te bardzo jasne (Silver grey), jak również ciemniejsze (Photo grey). Standardowo już sięga się także po czarne paspartu. Wymienione gamy kolorystyczne są najbardziej neutralne spośród wszystkich, dlatego znajdują szerokie zastosowanie i dobrze podkreślają charakter oprawianej pracy.

Ponadto, paspartu można dobierać, dopasowując je do barwy dodatków występujących w pokoju, pamiętając przy tym, że nie powinno ono zlewać się z kolorem ścian, lecz kontrastować z nim. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób dobrać paspartu sklep oferujący oprawę obrazów i fotografii powinien pomóc Ci w podjęciu trafnej decyzji.