Klimatyzator to urządzenie, które pozwala cieszyć się wspaniałym chłodem w upalne dni. Wiele z nich jest wyposażonych dodatkowo w funkcję ogrzewania pomieszczenia późną jesienią czy wczesną zimą. Klimatyzator stanowi więc nie tylko doskonałe urządzenie na lato, ale także może być uznawany za alternatywę dla popularnych systemów grzewczych.

 

Co roku obserwuje się znaczną tendencję na zapotrzebowanie usługi, jaką jest montaż klimatyzacji. Klimatyzator, niegdyś uznawany za urządzenie luksusowe, stosowane w biurach, domach, sklepach czy punktach usługowych, obecnie stał się urządzeniem, bez którego ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie zarówno w zaciszu swojego domu, jak i w pracy. Klimatyzatory są więc jednymi z najczęściej montowanych urządzeń, które spotykamy już nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale również w mieszkaniach.

 

 

Zalety i wady korzystania z klimatyzacji w domu

Klimatyzacja pomieszczenia niesie ze sobą szereg zalet. Jak wcześniej wspomnieliśmy, skutecznie redukuje wysoką temperaturę w pomieszczeniu, dzięki czemu w upalne dni przynosi ukojenie oraz spokój. Te nowoczesne klimatyzatory, z funkcją ogrzewania, świetnie sprawdzają się w mroźniejszych miesiącach.

Do dyspozycji mamy także klimatyzatory przenośne, jednakże posiadają one dwie kluczowe wady – bardzo głośno pracują, co uniemożliwia skupienie się na wykonywanej pracy czy po prostu spanie w nocy. Ponadto, mają one znacząco niską wydajność w porównaniu do tych klimatyzatorów montowanych na stałe.

Co warto wziąć pod uwagę, kupując klimatyzator?

Przede wszystkim należy się zastanowić, do czego chcemy używać urządzenia. Jeśli ma ono wspomagać ogrzewanie zimową porą, wówczas zaleca się zastosować klimatyzator z inwerterem. Dzięki wielu nowoczesnym funkcjonalnościom, są one w stanie nie tylko zużywać dużo mniej prądu, ale dopasować automatycznie moc sprężarki do zapotrzebowania na energię. Dokładając więc kilkaset złotych więcej, możemy sobie zagwarantować wysoką jakość urządzenia, wraz z oszczędnością wynikającą ze zmniejszonego zużycia energii elektrycznej.

Klimatyzatory typu split

Klimatyzatorami typu split nazywamy urządzenia składające się z dwóch jednostek: zewnętrznej, montowanej na ścianie zewnętrznej pomieszczenia, dachu oraz wewnętrznej, która umożliwia nam wybór funkcji np. zmianę temperatury czy poziomu nawiewu. Wielu działanie klimatyzatora porównuje do działania lodówki: tu również odbywa się przepompowywanie ciepła z jednej strony na drugą, co z kolei pozwala cieszyć się zimnym powietrzem w pomieszczeniu, a ciepłym, wydmuchiwanym na zewnątrz.

 

 

Klimatyzacja w domu – idealna dla alergików

Spora grupa dorosłych, jak i dzieci, cierpi na alergie, w tym na pyły i kurz. Montując klimatyzację w pomieszczeniu, można liczyć na świeże powietrze, pozbawione wielu alergenów. Za filtrację odpowiadają zastosowane filtry, które wyłapują nawet najdrobniejsze cząsteczki.

Klimatyzacja jest więc sposobem gwarantującym dodatkowe bezpieczeństwo Tobie oraz wszystkim bliskim.