Romantyzm to duchowość, to umiejętność reagowania na to, co niewidzialne i ulotne. Romantyczne jest wszystko to, co intuicyjne i zmysłowe, to pomysł na widzenie świata poprzez bunt przeciwko normom. Bycie romantycznym to nie miłość do różu, ale dominacja uczucia nad rozumem. Jak tę ideologię oddać w sypialni tak, by była romantyczna, w waszym indywidualnym odczuciu?
Sypialnia jako całość
Jeśli macie problem z aranżacją oddanego świeżo do użytku pomieszczenia, nie spieszcie się. Znacznie lepiej będzie przez pół roku spać na materacu, niż kupić ramę łóżka, na którą przez kolejne kilka lat będziecie patrzeć z politowaniem albo nawet wstrętem. Nie ma konieczności urządzania sypialni. To najintymniejsze pomieszczenie w domu. Tu nie ma miejsca na kompromis. Tu wszystko musi być przemyślane i zaprojektowane z myślą o jednym jedynym niepowtarzalnym związku, jaki jest między dwojgiem ludzi.
Nie ma sensu kupowanie poszczególnych elementów bez myślenia o całości. Znacznie lepiej będzie poświęcić więcej czasu na dobranie tak składników waszego najważniejszego miejsca, by czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo. Jak to zrobić? Wystarczy dobrze zaplanować przestrzeń i wzbogacić ją o kilka elementów uniwersalnych i kilka bardzo osobistych.
1. Fotel z miękkim obiciem
Wygodny fotel w sypialni to element bardzo istotny dla stworzenia indywidualnej atmosfery wnętrza. Jeśli nasza przestrzeń na to pozwala, powinien to być mebel, w którego miękkim obiciu można się zanurzyć w trakcie delektowania się lekturą czy po prostu chwili relaksu z herbatą, czy drinkiem. Ważne by fotel dopasowany był do klimatu wnętrza i pozwalał na maksymalny relaks. Aksamit, żakard, plusz – to tkaniny, które świetnie sprawdzą się w sypialni. Pamiętajmy, że tkanina musi być wystarczająco trwała, by wytrzymać zabawy dziecka lub psa i wystarczająco delikatna, by móc na niej położyć zmęczone, nagie nogi.
2. Świece
Ciepłe światło świec, to coś, co bardzo sprzyja osiąganiu poczucia spokoju i harmonii. Dobrze jest mieć w sypialni dedykowane dla świec miejsce, w którym można umieścić na tyle dużo świec, by nie nie musieć uzupełniać ich światła oświetleniem sztucznym.
3. Pościel satynowa
Rodzaj pokrycia pościeli, na której śpimy, ma olbrzymie znaczenie dla naszego samopoczucia i komfortu. W miesiącach zimowych doskonale, jeśli pościel będzie wykonana z flaneli, która szybko sprawi, że nawet w zimnej sypialni będzie ciepło i przytulnie. Wiosną i w lecie najlepiej sprawdzi się pościel satynowa, która swoją delikatnością i gładkością poprawi komfort snu nawet w trakcie upalnej nocy. Oryginalna satyna ze splotem atłasowym dodatkowo doda waszemu łóżku szczypty wytworności.
4. Źródło ciepłego światła
O ile w pomieszczeniach, gdzie przebywamy najdłużej w ciągu dnia, ważne jest jasne światło, o tyle w sypialni jasność powinna ograniczać się do wnętrza szafy (jeśli ją w sypialni posiadamy). Poza tym pomieszczenie sypialne winno być oświetlone dyskretnie i ciepło, by tworzyć atmosferę komfortu. Postarajmy się więc o nienarzucające się oświetlenie sufitowe i lampki nocne, które nie będą przeszkadzać partnerowi w trakcie snu, nawet jeśli właśnie zgłębiamy jeden z najważniejszych w naszym życiu rozdział ulubionej powieści.
5. Detale indywidualne
Elementy, które dodają naszemu wnętrzu indywidualności są niezwykle ważne. To one sprawiają, że w tej, a nie innej sypialni czujemy się, jak w domu. Nieważne czy są to zdjęcia, kajdanki, czy kwiaty – ważne, by mogły stanowić integralny element przestrzeni, w której odpoczywamy – to sprawi, że nasza sypialnia będzie jedyna w swoim rodzaju.