Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy wiele czasu bądź wpadamy na chwilę, by przygotować posiłek z półproduktów, czyli gotowych dań do podgrzania. Niezależnie jednak od tego, ile zajmują nam czynności w kuchni musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie strefy roboczej. Wszak długotrwałe przebywanie w źle oświetlonych pomieszczeniach i wykonywanie przy tym precyzyjnych prac prowadzi do zmęczenia oczu, a jeśli stale poddawane są takiej próbie, może to również wpłynąć na ostrość widzenia. Dlatego warto zadbać o swój wzrok zawczasu i wybrać do kuchni najlepszej jakości oświetlenie led.

Jak w kuchni uniknąć efektu cieni przeszkadzającego w pracy?

Częstym problemem w kuchni jest to, że mimo zainstalowanego oświetlenia nie ma dobrej widoczności, a to dlatego, że światło skierowane jest w dół i tworzą się cienie. Oświetlenie led powinno być, albo odpowiednio ukierunkowane, albo też skierowane do góry, aby uniknąć takiego efektu. Najczęściej powstaje on jeśli źródło światła jest oddalone od blatów roboczych. Główne źródło światła w kuchni jest potrzebne, jednak częściej korzysta się z doświetlenia blatów roboczych czy szafek. Są miejsca, gdzie lepiej sprawdza się oświetlenie wpustowe, a także takie, gdzie można zastosować wiszące oprawy. Warto poznać zasady rozmieszczenia żarówek led, oświetlenia halogenowego i taśm led w kuchni.

Oświetlenie strefy roboczej dopasuj do jej charakteru

Strefa robocza to albo blaty znajdujące się bezpośrednio pod szafkami wiszącymi albo też znajdująca się w osobnej części kuchni wyspa kuchenna. Każde to rozwiązanie wymaga zastosowanie innego rodzaju oświetlenia. Najlepiej sprawdzą się montowane w dolnej części szafki żarówki halogenowe lub listwy ledowe. Sprawdzą się również taśmy led umieszczone na obrzeżach dolnej części szafek górnych. Ważne by światło było odpowiednio rozproszone i nie tworzyło cienia. Do kuchni najlepiej wybierać oświetlenie led o neutralnej lub zimnej barwie, gdyż takie najlepiej nadaje się do pracy i nie męczy oczu. Jeśli chodzi o wyspę kuchenną, to istnieje tu kilka możliwych rozwiązań. Decydując się na sufit podwieszany można wybrać plafon led w formie długiego prostokątnego źródła światła. Można również wybrać kilka okrągłych plafonów. Innym rozwiązaniem są oprawy halogenowe led, którymi można sterować, ustawiając kąt padania światła. Bardzo dobrym rozwiązaniem mogą być również oprawy wiszące jak żarówka led, umieszczone w odpowiedniej odległości, aby zapewniały komfortowe podświetlenie strefy roboczej.

Oświetlenie szafek – najlepsze rozwiązania

Poza oświetleniem led blatów można stosować także podświetlenie nad górnymi szafkami. Tu można wykorzystać kinkiety ze światłem skierowanym do góry, czyli tzw. odbitym. Takie oświetlenie podświetla dodatkowo wnętrze szafek. Oczywiście warto oświetlić także elementy przeszklone. Tu sprawdzą się zwłaszcza taśmy led, które mogą podświetlać całą szklaną półkę lub jedynie jej brzegi. Osoby, które mają w kuchni kredens mogą wykorzystać takie rozwiązanie, które tradycyjnemu designowi dodaje nutę nowoczesności.

Jakie oświetlenie wybrać nad kuchennym stołem?

Istotną strefą w kuchni jest strefa jadalniana. Tu spożywa się posiłki w rodzinnym gronie. Stół powinien być odpowiednio oświetlony, a jeśli znajduje się w środkowej części pomieszczenia, nada się do tego celu główne źródło światła w postaci lampy wiszącej. Takie lampy można zaadaptować również w sytuacji, gdy stół znajduje się w rogu kuchni. W takim przypadku najlepiej jeśli zastosowany jest sufit podwieszany, gdyż aranżacja prezentuje się ciekawiej. W suficie podwieszanym można zastosować właściwie każdy rodzaj oświetlenia. Najbardziej popularne są oprawy halogenowe, jednak równie dobrze sprawdzą się wspomniane lampy wiszące, a także plafony. Powinno się tu stosować światło kierunkowe.

W małych kuchniach najlepiej sprawdzają się sufity podwieszane z dużą ilością opraw halogenowych. W większych można pozwolić sobie na różnorodność oświetlenia, aby każda strefa była właściwie doświetlona. Dużo zależy również od rodzaju zabudowy. Jeśli zastosowana jest taka pod sufit, to siłą rzeczy oświetlenie nad górnymi szafkami kuchennymi nie będzie mogło być zastosowane. W oparciu o kształt kuchni i rozmieszczenie poszczególnych mebli należy zaplanować odpowiednie doświetlenie wszystkich blatów, kuchenki, stołu, a także zlewozmywaka.