Aranżacja wnętrz i konsekwencja stylów

Z aranżacją wnętrz jest podobnie jak ze sztuką. Jeśli posiadasz wyobraźnię oraz talent do łączenia różnych elementów w gustowną kompozycję, to wystrój wnętrz, który wychodzi spod Twojej ręki, będzie wzbudzał zachwyt i uznanie. Jeśli natomiast brak Ci tej iskry, która pozwala tworzyć estetyczne wnętrza, konsekwencją nierzadko jest miszmasz mebli i dodatków pochodzących z różnych, niekiedy zupełnie odmiennych stylów architektury wnętrz.

Pomimo tego, że we współczesnym świecie istnieje wiele miejsc, gdzie można szukać inspiracji do budowania gustownych i funkcjonalnych wnętrz, nie każdy potrafi je wykorzystać i przenieść na „własne podwórko”. Często na skutek nieumiejętnego łączenia różnych elementów powstaje nieharmonijny, trudny do przypisania określonemu stylowi wystrój.

Ciesz się bogactwem

Współcześni projektanci wnętrz są w znacznie lepszej sytuacji od osób, które urządzały mieszkania kilkadziesiąt lat temu. Niezwykle szeroki wybór mebli, tkanin, opraw oświetleniowych oraz dodatków znacznie poszerza wachlarz możliwości i czyni aranżację wnętrz prostszą. Jednak to, co dla jednych jest atutem, dla innych stanowi prawdziwe wyzwanie. Jeśli nie masz pomysłu na efektowną aranżację, a kolejne elementy wystroju dobierasz jedynie na zasadzie – kupuję, bo mi się podoba – może się okazać, że zaaranżujesz wnętrze, w którym dowolnie mieszają się różne style architektury wnętrz, a cała kompozycja jest niespójna i pełna przypadkowo dobieranych elementów wystroju.

Bądź konsekwentny

Aby uniknąć takiego efektu, warto zachować konsekwencję w doborze poszczególnych elementów i podążać za jednym konkretnym stylem. Jeśli zarówno meble, jak i tkaniny oraz dodatki będą nawiązywać do wybranej przez inwestora, konkretnej stylistyki, znacznie łatwiej otrzymamy spójne i estetyczne pod względem wizualnym wnętrze, którego nie powstydziłby się profesjonalista – architekt wnętrz.

Ciekawe inspiracje do aranżacji wnętrz możesz znaleźć np. na stronie alleprawda.pl. Warto pamiętać, że można też aranżować wnętrze zgodnie ze stylem współczesnym, który co prawda pozwala w pewnym stopniu na łączenie elementów pochodzących z różnych stylów, nadal jednak nie może to być kompozycja, które powstaje na zasadzie dowolności. Poszczególne elementy wystroju muszą ze sobą współgrać i tworzyć estetyczną całość.

Zapoznaj się ze stylem

Jeśli nie potrafisz jeszcze określić, zgodnie z jakim stylem chcesz urządzić wnętrze, poszukaj inspiracji. Możesz to zrobić, przeglądając branżowe czasopisma lub portale z gotowymi aranżacjami. Doskonałym pomysłem jest też odwiedzenie sklepu z meblami i określenie, które z nich najlepiej odzwierciedlają Twój charakter i są Ci najbliższe pod względem stylistyki. Do nich możesz dobierać kolejne elementy, pilnując jednak, by charakter mebli i innych elementów wystroju był zbliżony.

Dobrze też, jeśli uda Ci się znaleźć odrobinę czasu na zapoznanie się z różnymi stylami architektury wnętrz. Poczytaj, co je wyróżnia i określ, który z nich jest Ci najbliższy. Przy tej okazji możesz natrafić na wnętrza eklektyczne, które z założenia mają łączyć w aranżacji elementy reprezentujące różne, odmienne style. Takie aranżacje warto jednak pozostawić profesjonalistom. Trzeba dużego wyczucia smaku, by przy takiej kompozycji zachować umiar i uzyskać estetyczne wnętrze. Abstrahując jednak od wnętrz eklektycznych, Twoja aranżacja może być spójna i efektowna, jeśli włożysz w nią odrobinę wysiłku. Zadaj sobie trud, by poznać różne style i konsekwentnie podążaj za jednym z nich.