Łazienka to szczególne pomieszczenie w naszym domu, w którym podobnie jak i w kuchni, zawsze panuje wysoka wilgotność powietrza. Nadmierna wilgoć, para wodna, nieświeże powietrze i nieprzyjemny zapach, to problemy, które mogą pojawić się wówczas, gdy łazienka nie posiada odpowiedniej wentylacji. To ona bowiem odpowiada za wymianę powietrza w pomieszczeniu. Jak jednak dobrać prawidłowy wentylator do łazienki i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Po co wentylator?
Jeśli w łazience zauważymy skraplającą się wodę, zaparowane lustra bądź szyby, wówczas jest to znak świadczący o nieprawidłowej instalacji wentylacji w naszym pomieszczeniu. Nie raz okazuje się, że wentylacja grawitacyjna, którą często spotykamy w mieszkaniach, nie działa tak, jak powinna. Dlaczego? Jej konstrukcja oraz zasada działania opiera się na warunkach panujących na zewnątrz, a więc jest zależna od siły i kierunku wiatru, ciśnienia atmosferycznego czy też panującej temperatury. Dlatego też, aby wspomóc działanie naszej wentylacji, instaluje się wentylator.
Jaki dobrać wentylator do łazienki? Na co zwrócić uwagę?
Wydajność wentylatora
Wydajność wentylatora, czyli z jaką prędkością pracuje wentylator, jak szybko wyciąga parę wodną z pomieszczenia. Jak więc dobrać wentylator do łazienki i wyliczyć jego wydajność? Oto wskazówka: najpierw liczymy kubaturę pomieszczenia – w przypadku, gdy łazienka ma 9 m2 i wysokość 2,5 m, wówczas kubatura łazienki wynosi 9×2,5=22,5m3. Ponieważ krotność wymiany powietrza powinna być co najmniej 3x większa niż kubatura, dlatego otrzymujemy 22,5×3 = 67,5 m3/h. Otrzymaliśmy wartość, która stanowi minimalną wydajność wentylatora.
Średnica kanału wentylacyjnego
Wentylator należy dopasować także do otworu wentylacyjnego. Najczęściej spotykamy średnice: 100, 120, 125 lub 150 mm.
Oznaczenia wentylatorów:
- gdy na opakowaniu widnieje „100” lub „10”, wówczas wentylator pasuje do otworu o średnicy 100 mm;
- gdy na opakowaniu widnieje „120” lub „200” lub „12”, wówczas wentylator pasuje do otworu o średnicy 120 mm, ale często też nadaje się do otworu 125 mm;
- gdy na opakowaniu widnieje „125”, wówczas wentylator pasuje do otworu o średnicy 125 mm;
- gdy na opakowaniu widnieje „150” lub „300”, wówczas wentylator pasuje do otworu o średnicy 150 mm.
Funkcje dodatkowe wentylatora
Na rynku mamy dostępne wiele modeli wentylatorów: standardowe z funkcją włącz-wyłącz, jak i takie, które posiadają wiele innych opcji np.:
- z timerem, z wyłącznikiem pociąganym, z zaworem zwrotnym;
- czy wentylatory odporne na temperatury (wysokotemperaturowe, wentylatory kominkowe).
Wentylator domowy, standardowy, najczęściej podłącza się do włącznika oświetlenia, dzięki czemu uruchamia się wraz z zapaleniem światła.
Wentylatory z timerem, czyli z opóźnieniem czasowym – tego typu wentylator pracuje jeszcze po wyłączeniu, ustaloną chwilę czasu (którą można również regulować w przedziale np., od 2 do 30 minut).
Jak dobrać sposób łożyskowania silnika?
Na rynku dostępne są 2 rodzaje łożysk stosowane w silnikach:
- łożysko panewkowe – najtańsze rozwianie dostępne na rynku, nadaje się do wentylatorów ściennych
- łożysko kulkowe – droższa i lepsza wersja łożyskowania. Powinna zapewnić długotrwałą i cichą pracę wentylatora. Ponadto pozwala na instalację wentylatora w dowolnej pozycji (np. w suficie).
Artykuł powstał we współpracy z www.r24fans.pl