Jak dobrać obrus do specjalnej okazji? Niebanalne nakrycia stołu

Wyjątkowe okazje wymagają szczególnej oprawy. Najbardziej nawet wykwintne dania nie będą się dobrze prezentowały na źle nakrytym stole. Podpowiadamy, jak dobrać obrus do wyjątkowej okazji.

Jak dobrać obrus – jak dobrać rozmiar obrusa

Prawidłowo dobrany obrus powinien zakryć cały stół. Niedopuszczalne jest zostawienie odsłoniętych fragmentów blatu. Wybierając obrus, warto znać rozmiary stołu. Idealny obrus to ten, który zakryje cały stół i opadnie wzdłuż jego boków na dwadzieścia centymetrów z każdej strony. Ale to nie wszystko. Obrus nie powinien leżeć na kolanach osób siedzących przy stole. Może się o nie co najwyżej lekko opierać. W żadnym razie obrus nie powinien sięgać do krzeseł, a tym bardziej do podłogi.

Jak dobrać obrus – dobierz kolor do okazji

Kolor obrusa niewątpliwie powinien pasować do wnętrza, ale także do okazji, z jakiej jest kładziony na stole. Przyjęło się, że na najważniejsze uroczystości kładzie się biały obrus. Jednak nie musi być jednolity – żakardowe obrusy doskonale spełniają warunek klasycznej bieli, jednocześnie zachwycają misternie tkanymi ozdobami.

Z okazji mniej formalnych spotkań można pokusić się o położenie kolorowych obrusów. Na przykład na święto zakochanych z reguły jest to obrus czerwony. Warto też kierować się porą roku – wiosenne kwiaty, jesienne liście czy motywy zimowe ładnie prezentują się nie tylko za oknem, ale też na obrusie.

Jak dobrać obrus – bieżnik jako dodatkowa dekoracja

Bieżnik to dobre rozwiązanie, gdy pożądany jest kompromis. Biały obrus świąteczny można łatwo ożywić, kładąc wzdłuż niego wąski, dekoracyjny bieżnik np. z motywem bożonarodzeniowym lub wielkanocnym.

Obecnie bardzo modne są obrusy z gipiurą lub haftem angielskim. Do łask powracają też obrusy koronkowe i ażurowe, często dziergane ręcznie na szydełku.

Jak dobrać obrus – obrus na okrągły stół

Tu zasada jest bardzo prosta – okrągły stół można przykryć tylko okrągłym obrusem. W innym przypadku nie uda się sprawić, by obrus układał się równomiernie wokół całego stołu. Obrus na okrągły stół, podobnie jak w przypadku stołów prostokątnych, powinien opadać w dół około 20 centymetrów.

Zobacz też: obrusy do kuchni – MyHoneyHome.pl.