Jaką podłogę dębową wybrać O sortach drewna

Trójwarstwowe podłogi drewniane charakteryzują się dużą funkcjonalnością i sprawdzają się we wnętrzach utrzymanych w różnych stylach aranżacyjnych. Bogaty wybór sortów drewna dostępnych na rynku pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb odbiorców. Czym różnią się od siebie poszczególne sorty i który z nich wybrać do swojego wnętrza?

O wyglądzie i funkcjonalności podłogi drewnianej przesądza budowa drzewa – zabarwienie, wielkość sęków oraz układ słojów. W drewnie mogą występować dwa charakterystyczne elementy, które nadają mu unikalny charakter. Twardziel to wewnętrzna strefa drewna znajdująca się przy rdzeniu pnia, która nie zawiera żywych komórek miękiszowych, z reguły jest twardsza i ciemniejsza. Z kolei położona przy obwodzie pnia żywa tkanka drewna – biel – gromadzi wodę oraz substancje odżywcze i na ogół charakteryzuje się jaśniejszym odcieniem niż twardziel.

W ofercie Baltic Wood występują zarówno produkty, w których występuje twardziel i biel, jak i podłogi drewniane pozbawione fragmentów o jaśniejszej barwie. Wszystkie z nich łączy wiele cech wspólnych – dąb to drewno twarde, nadające się do ogrzewania podłogowego, delikatnie ciemniejące pod wpływem promieniowania UV. Jakie sorty, czyli naturalne cechy drewna, podłóg dębowych znajdują się w ofercie marki Baltic Wood? Są to: Elegance, Classis, Villa, Unique, Rustic, Superrustic oraz Cottage.

Jednolite i łagodne

Sorty Elegance i Classic są pozbawione bielu, a ich struktura charakteryzuje się jednolitym zabarwieniem i łagodnym rysunkiem. Podłoga dębowa Dąb Elegance 1R z kolekcji Melody Collection posiada drobne sęki i może być zastosowana w pomieszczeniach utrzymanych w klasycznym stylu. Naturalna struktura drewna została podkreślona w procesie szczotkowania. Podłoga dębowa we wzorze deski jednorzędowej została wykończona mikrofazą na 4 bokach 4mV.

Z kolei podłoga drewniana w sorcie Classic charakteryzuje się średnimi sękami i jednolitą barwą. Dąb Classic 1R z linii Melody Collection pasuje do nowoczesnych, przestronnych wnętrz z dużą ilością naturalnego światła. Struktura desek dębowych została wykończona za pomocą matowego lakieru lub transparentnego oleju ECO. Jasna podłoga drewniana znakomicie komponuje się z nowoczesnymi meblami i ścianami utrzymanymi w odcieniach szarości.

Dąb Elegance by Baltic Wood
Dąb Elegance by Baltic Wood

Dąb Elegance 1R lakier mat szczotkowany by Baltic Wood
Dąb Elegance 1R lakier mat szczotkowany by Baltic Wood

Siła kontrastu

Sorty Villa i Unique to propozycja dla osób ceniących podłogi drewniane o mocniejszym kontraście słojów i sęków, w których biel występuje sporadycznie. Podłoga drewniana Fortune Dąb Villa 1R z kolekcji Melody Collection posiada średnie sęki, a jej powierzchnia została podkreślona w procesie szczotkowania i wykończona matowym lakierem. Takie deski dębowe świetnie kontrastują z meblami o intensywnej barwie, np. turkusowym fotelem.

Z kolei podłoga drewniana sortu Unique z mocno zaznaczonymi, dużymi sękami (np. Dąb Unique 1R z kolekcji Melody Collection), sprawdzi się we wnętrzach inspirowanych estetyką glamour, w których dominują jasne, tapicerowane meble oraz kryształowe żyrandole, jak również w nurcie loftowym.

Rustykalne i ludowe inspiracje

Sorty Rustic, Superrustic i Cottage znakomicie podkreślają charakter rustykalnego wnętrza – barwa desek dębowych jest bardzo zróżnicowana. Podłoga drewniana Dąb Rustic 1R z dużymi, wyraźnie zaakcentowanymi sękami, stonowanym bielem oraz strukturą podkreśloną w wyniku szczotkowania świetnie kontrastuje z ciemnymi meblami. Podłoga dębowa w sorcie Rustic może być propozycją dla miłośników wnętrz inspirowanych barokowym przepychem – znakomicie uzupełnia wystrój salonu, w którym obecne są tapicerowane fotele na giętych, ludwikowskich nóżkach, ozdobione złotymi akcentami.

Rustykalny charakter pomieszczenia podkreśla również sort Cottage, w którym obecność bielu jest bardziej zauważalna. Podłoga drewniana WISDOM Dąb Cottage 1R White & Grey z kolekcji Melody wykończona porcelanowym olejem ECO stanowi subtelne tło dla innych elementów przestrzeni – szarego narożnika, lamp z czarnym kloszem czy żółtego fotela.

Materiał powstał we współpracy z Baltic Wood.