Na co zwrócić uwagę, szukając nowego mieszkania w Krakowie

Jeśli interesują Cię nowe mieszkania w Krakowie, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które później mogą diametralnie wpłynąć na swobodę funkcjonowania w nowym otoczeniu. Jako że deweloperski rynek krakowski jest niezwykle rozwinięty, co rok oddawane są tutaj do sprzedaży setki, nowych mieszkań w różnych dzielnicach. Rynek rozwija się w takim tempie, że nowe inwestycje są przeprowadzane nie tylko w centralnych dzielnicach miast, gdzie można kupić mieszkanie z widokiem na Wawel lub w bezpośredniej okolicy popularnych Błoni, ale także na obrzeżach miasta, z dala od miejskiego zgiełku. Taka sytuacja zaostrza tylko konkurencję wśród deweloperów, co jest bardzo korzystne dla konsumentów.

Pierwszą kwestią podczas szukania lokalu jest lokalizacja. Nowe mieszkania w Krakowie się zdecydowanie ceną, w zależności od dokładnej lokalizacji, co sprawia, że jest to bardzo istotny aspekt. Różnice w cenach mogą być bardzo wysokie, a samo życie w ścisłym centrum miasta także znacząco odbiega od tego, co można zastać na osiedlach położonych na miejskich peryferiach. Chcąc mieszkać w bezpośredniej okolicy najważniejszych punktów Krakowa, takich jak siedziba Uniwersytetu Jagiellońskiego, starego miasta, Wawelu, lub dzielnic biznesowych, warto poszukać mieszkania w samym centrum. Trzeba jednak pamiętać, że panuje tutaj duży zgiełk, gdyż Kraków pełni istotną rolę całym regionie i właściwie jest to miasto, które żyje bez przerwy.

Mieszkanie poza centrum Krakowa

 Pracując lub ucząc się w centrum Krakowa, ale chcąc mieć względny spokój po powrocie do domu, lepiej jest wybrać inwestycje położone poza ścisłym centrum. Takie okolice charakteryzują się tym, że mieszka się dość blisko okolicznych, podmiejskich lasów i pól, a jednocześnie wszystkie punkty usługowe i tak są pod ręką. Takie inwestycje są przeważnie także tak usytuowane, aby dojazd do centrum był w miarę bezproblemowy. Jest to opcja lepsza dla rodzin, a także osób cieniących sobie ciszę i spokój. Nowe mieszkania w Krakowie, poza ścisłym centrum są także zdecydowanie tańsze. 

Ceny nowego mieszkania w Krakowie

Ceny nieruchomości w Krakowie, tak jak w innych lokalizacjach podlegają ciągłym wahaniom. Decydując się na zakup mieszkania w centrum, trzeba się liczyć z tym, że ceny będą o wiele wyższe niż w przypadku dzielnic położonych na obrzeżach miasta. Ma to związek nie tylko z samymi cenami gruntów, ale także większą spekulacją na rynku. Nie ulega jednak wątpliwości, że chcąc mieć pewność, że mieszkanie uda się w razie czego łatwo sprzedać, bezpieczniejszą inwestycja będzie zakup mieszkania położonego jak najbliżej centrum. Jeśli chodzi o same ceny za nowe mieszkania w Krakowie, to są one względnie wysokie, gdyż Kraków jest popularnym ośrodkiem, który ma dobrze rozwinięty rynek pracy, ośrodki akademickie, a także jest dużym centrum lokalnego handlu. Ceny są nieco niższe niż w stolicy, ale różnice nie są znaczące. Dla kupujących, z jednej strony jest to kłopotliwe, gdyż suma inwestycji musi być o wiele wyższa niż w przypadku innych miast, ale z drugiej strony, taka sytuacja daje dużą stabilność inwestycji oraz zapewnia, że przy ewentualnym załamaniu się rynku, ceny nie będą aż tak szybko spadały.