Drzwi łazienkowe - jakie rozwiązania są obecnie w modzie?

Wybór drzwi wewnętrznych jest bardzo często lekceważony przez świeżo upieczonych właścicieli mieszkań. Zwykle głównym motywatorem podjęcia decyzji jest ich cena. Przynajmniej w przypadku drzwi łazienkowych nie jest to podejście słuszne. Dlaczego? Do tego pomieszczenia musimy dobrać model, który łatwo poradzi sobie z panującymi w nim specyficznymi warunkami. O czym jeszcze warto pamiętać?

Odporność na wilgoć

Jednym z zadań drzwi łazienkowych jest właściwe odprowadzanie wilgoci. Odbywa się ono przez otwory umiejscowione u ich dołu. Mogą one przybrać różne formy. Niekiedy są to okrągłe wyloty powietrza, w których znajdują się ozdobne zatyczki. Nie jest to z całą pewnością rozwiązanie najbardziej skuteczne. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się podłużne wyżłobienia znajdujące się zaraz nad podłożem. Im są szersze, tym cyrkulacja powietrza odbywa się z większą łatwością. Niektóre zajmują aż osiemdziesiąt procent szerokości drzwi. Najlepszym pod tym względem rozwiązaniem wydają się jednak drzwi przesuwne do łazienki.  

Zerknij także: Drzwi przesuwne – 3 pomysły na ciekawą aranżację szafy

Zasady dotyczące funkcjonalności

Podobnie jak w przypadku drzwi zewnętrznych, również szerokość ościeżnicy drzwi łazienkowych jest uregulowana w prawie budowlanym. Powinna ona wynosić 80 centymetrów, jednak ze względu na to, że faktycznie wymiary pomieszczeń nie zawsze na to pozwalają, na rynku można spotkać modele nawet o 20 centymetrów węższe. Drzwi łazienkowe powinny jednocześnie zapewniać łatwy dostęp do tego pomieszczenia w nagłych sytuacjach i prywatność na co dzień. Ponieważ zawsze muszą one otwierać się do zewnątrz, musimy zadbać o to, by ich tor nie kolidował z tym należącym do otwieranych do środka drzwi wejściowych. Intymność i bezpieczeństwo zapewni natomiast skuteczny zamek.

Design drzwi łazienkowych

Wygląd drzwi wewnętrznych musi być spójny z projektem korytarza, w którym się znajdują. Należy wziąć pod uwagę kolor ścian (choć akurat ten element można później zmienić), oświetlenie i charakter podłóg. Jeśli w naszej łazience nie znajdują się okna i panuje w niej deficyt światła, powinniśmy zdecydować się na drzwi częściowo przeszklone. Być może w pewnym zakresie ograniczają one prywatność, ale ich praktyczność jest nie do przecenienia. Oczywiście drzwi muszą podobać nam się też jako osobny detal. Współcześnie króluje dość uniwersalne i estetyczne wzornictwo, które sprawdzi się w większości wnętrz.

Choć wciąż zdecydowana większość drzwi łazienkowych jest biała, to jednak w ostatnich latach rynek poczynił olbrzymie postępy w rozbudowie oferty. Najodważniejsi klienci mogą zdecydować się na przesuwne drzwi do łazienki, które ułatwiają jej przewietrzenie. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z aktualnymi cennikami sklepów!