Bezpieczne i komfortowe drzwi do łazienki – jak je wybrać

Drzwi do łazienki powinny cechować się nie tylko eleganckim wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Powinny również spełniać określone wymagania. Jakie konkretnie? W jaki sposób wybrać odpowiednie drzwi łazienkowe? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Drzwi do łazienki – obowiązkowe normy

Należy mieć na uwadze, że drzwi łazienkowe powinny spełniać określone normy budowlane. Przede wszystkim więc zawsze powinny się otwierać na zewnątrz. Nie ma przy tym znaczenia, czy są to drzwi prawe czy lewe. Jest to konieczne dlatego, że w sytuacji, gdyby przebywająca w łazience osoba np. zasłabła, osoba z zewnątrz miałaby do niej łatwiejszy dostęp. Ponadto zaleca się, aby w drzwiach zamontować zamek z rozetą, aby można je było otworzyć z zewnątrz np. za pomocą śrubokręta.

Bardzo ważna jest też wentylacja w drzwiach łazienkowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń, w których zainstalowany jest piec gazowy. Dobra wentylacja wpływa jednak ogólnie na komfort korzystania z łazienki. Kratki wentylacyjne albo podcięcia drzwi zapewniają lepszą cyrkulację powietrza. Zapobiegają intensywnemu osadzaniu się pary wodnej na ścianach i wyposażeniu, a w efekcie rozwojowi pleśni czy grzybów. Kolejną normą, którą powinny spełnić drzwi w łazience, są odpowiednie wymiary. Powinny one mieć 2 metry wysokości oraz przynajmniej 0,8 metra szerokości. Zdarza się jednak, zwłaszcza w starszym budownictwie, że drzwi do łazienki są mniejsze i wynoszą nawet 0,6 m.

Stylistyka drzwi łazienkowych

Poza funkcjonalnością, drzwi w łazience powinny być również estetyczne. W jaki sposób dopasować je do aranżacji mieszkania czy domu? Zaleca się, aby do aranżacji klasycznych wykorzystać drzwi drewniane albo w okleinie imitującej drewno. Mogą być to modele pełne albo z przeszkleniami. Szczególną popularnością cieszą się wersje z prostokątną szybą w górnej części. Dużym zainteresowaniem cieszą się też oryginalne modele z szybką okrągłą, stylizowaną na drzwi do marynarskiej kajuty.

Dobrym rozwiązaniem są również zawsze drzwi białe, które pasują doskonale do dowolnie zaaranżowanej łazienki czy stylistyki przedpokoju. Szczególnie dobrze wyglądają z białą armaturą, kafelkami i wyposażeniem łazienki.

Drzwi przesuwne i szklane do małych łazienek

W mieszkaniach o małej powierzchni z niedużymi przedpokojami każdy centymetr przestrzeni jest cenny. Dlatego też, chcąc jak najbardziej zaoszczędzić miejsce, dobrze jest zdecydować się na drzwi przesuwne. Jak już wspomniano, pozwalają one oszczędzić przestrzeń użytkową, a równocześnie stanowią bardzo modny, nowoczesny element wnętrza. Odpowiednio dopasowane, pozwalają również na optyczne powiększenie przestrzeni.

Ciekawym rozwiązaniem są również drzwi wykonane ze szkła. Zazwyczaj są to modele matowe, wykonane z nieprzezroczystego, tzw. mlecznego szkła albo też wersje z wydrukiem cyfrowym. Istnieje możliwość wykonania niemalże dowolnego nadruku na szkle, w tym np. fotografii rodzinnych. Ponadto dostępne są również oryginalne, nowoczesne wersje ze szkła o wysokim połysku. Do produkcji wspomnianych modeli wykorzystywane jest bezpieczne i solidne szkło hartowane. Drzwi tego typu stanowią modny, elegancki dodatek w dowolnym wnętrzu. Sprawdzą się zwłaszcza w niedużych pomieszczeniach, ponieważ pozwalają na optyczne powiększenie przestrzeni, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednim oświetleniem oraz lustrami w pomieszczeniu. Ponadto dodają świeżości i oryginalności każdemu wnętrzu.