To mit, że tylko na zewnątrz jesteś narażony na zanieczyszczone powietrze – takim samym oddychasz we własnym domu czy pracy. Na szczęście dzięki nowym technologiom, możesz kupić specjalny sprzęt AGD, który zadba o Twoje zdrowie codziennie.
Oczyszczacz powietrza – kiedy używać?
Oczyszczacz powietrza to urządzenie dedykowane do usuwania zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu oraz dbania o jego wysoką jakość. Rynek oczyszczaczy bardzo dynamicznie się rozwija, a producenci wprowadzają coraz to nowsze i bardziej funkcjonalne urządzenia, które są w stanie z niezwykłą precyzją zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy. Oczyszczacze powietrza wyeliminują najbardziej niebezpieczne związki, a Ty będziesz mógł swobodnie oddychać.
W dobie pogarszającego się stanu środowiska, wzrastającego poziomu smogu i zanieczyszczeń ważne jest stworzenie zdrowego powietrza w naszym mieszkaniu. W walce o czyste powietrze pomogą nam oczyszczacze powietrza, które są najskuteczniejszymi urządzeniami do walki z alergenami, kurzem, wirusami, pleśniami i pyłem zawieszonym (smogiem). Decydując się na wybór odpowiedniego dla siebie urządzenia uczynimy nasz dom miejscem, w którym możemy się schronić przed czynnikami zewnętrznym.
Zalety oczyszczacza powietrza
Zanieczyszczone pyłem i metalami ciężkimi powietrze jest na porządku dziennym, szczególnie w dużych miastach, ale również w tych częściach prowincji, gdzie jest duża liczba kominków i pieców węglowych. Niestety – przenika ono również do domów i innych budynków.
Przeciętny Oczyszczacz powietrza zapewnia przepływ powietrza na poziomie do 408 m 3/h .
Oczyszczacze powietrza filtrują je i pozbawiają szkodliwych substancji, tym samym dbając o Twoje zdrowie.
Zalety:
- usuwa wirusy, pleśń i inne patogeny,
- utrzymuje równowagę jonów dodatnich i ujemnych,
- wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie,
- ogranicza rozwój pleśni w pomieszczeniu.
Jak działa oczyszczacz powietrza?
W oczyszczaczu znajduje się wentylator, który wprawia w ruch powietrze w pomieszczeniu. Zaciągnięte powietrze przechodzi przez zestaw filtrów, które zatrzymują obecne w nim zanieczyszczenia, a następnie wraca do otoczenia. Istnieje wiele rodzajów filtrów oczyszczaczy, jednak najpopularniejszy jest filtr HEPA i węgiel aktywny. Pełni on kluczową rolę w skutecznym oczyszczaniu powietrza z wszelkich zanieczyszczeń. Filtr węglowy jest zbudowany z węgla aktywnego pochłania zanieczyszczenia gazowe, do których zaliczają się lotne związki organiczne, np. benzen i formaldehyd. Niektóre modele wyposażone są również w generator jonów, którego zadaniem jest usuwanie patogenów (wirusy, bakterie, pleśń i grzyby). Jonizator powietrza wytwarza jony ujemne, czyli aniony, które łączą się z naładowanymi dodatnio cząsteczkami wirusów, bakterii i grzybów, dzięki czemu stają się one łatwiejsze do usunięcia. Wiele modeli posiada tę funkcję, że oczyszczasz poinformuje również o nieodpowiedniej jakości powietrza przełączając na tryb automatyczny.
Sprawdź ofertę nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza: https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/nawilzacze-powietrza.html.
Kiedy używać oczyszczacza powietrza
- W okresie dużego zanieczyszczenia powietrza.
- Gdy chcemy pozbyć się alergii na kurz i roztocza.
- Gdy chcemy usunąć nieprzyjemne zapachy.
- Gdy chcemy zmniejszyć ilość kurzu w pomieszczeniu – wybierając oczyszczacz powietrza, który zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, możemy zmniejszyć ilość kurzu znajdującą się zarówno w powietrzu, jak i tego opadającego na podłogę
- Gdy chcemy skorzystać z dodatkowych funkcjonalności urządzenia np. funkcji nawilżania powietrza czy jonizacji. Nie wszystkie urządzenia są wyposażone w te funkcje. Dlatego warto przed zakupem dokładnie przemyśleć, w jaki sposób będziemy korzystać z oczyszczacza.
- Przez cały rok – jeśli tylko chcemy mieć pewność, że nasza rodzina oddycha zdrowym i świeżym powietrzem.
Nawilżacz powietrza – kiedy warto go kupić
Wiele osób pamięta, jak rodzice w czasie zimy układali mokre ręczniki na gorących kaloryferach. Parująca z nich woda miała za zadanie wprowadzić odrobinę wilgoci do suchego, nagrzanego pokoju. Takie rozwiązanie było wprawdzie skuteczne, jednak niosło za sobą ryzyko rozwinięcia się na wilgotnym materiale szkodliwych dla zdrowia bakterii. Poza tym ręczniki szybko schły, więc trzeba było je moczyć co kilka godzin. Aby ułatwić i zautomatyzować te czynności powstał nawilżacz powietrza. Co to jest za urządzenie?
Sprzęt ma takie samo zadanie, jak wspomniane już wilgotne tkaniny na kaloryferze – dba o odpowiednią jakość powietrza. Co dokładnie poprawia nawilżacz powietrza? Działanie urządzenia w wersji podstawowej jest bardzo proste – wlana do środka woda nagrzewa się i paruje. Opary wylatują do pomieszczenia poprzez specjalne otwory w obudowie. Oczywiście najpierw musisz podłączyć nawilżacz do prądu. Wiele modeli wyposaża się w specjalne programatory, umożliwiające ustawienie czasu oraz intensywności wytwarzanej pary.
Niska wilgotność – czym skutkuje?
Równie szkodliwy bywa zbyt niski poziom wilgoci w powietrzu, dlatego bardzo ważne jest systematyczne nawilżanie powietrza. W takim środowisku drewniane meble „kurczą się”, co sprzyja powstawaniu pęknięć i szczelin. Oznaką zbyt suchego powietrza jest także wysuszenie śluzówki, kaszel oraz trudności z oddychaniem. Poza tym w takim mieszkaniu wszędzie unosi się kurz i gromadzą zanieczyszczenia. Niska wilgotność sprzyja również powstawaniu:
- większej podatności na alergie i infekcje wirusowe oraz bakteryjne,
- przesuszenia skóry i włosów,
- problemów z gardłem oraz krtanią,
- problemów ze spojówkami oraz swędzenia oczu,
- nieżytu nosa i problemów z górnymi drogami oddechowymi,
- bólu głowy.
Przepływ powietrza jest kluczowy w mieszkaniu.
Jakie cechy powinien mieć dobry nawilżacz powietrza?
- Odpowiednia wydajność.
- Niewielkie zużycie energii.
- Niski poziom hałasu.
- Odpowiednia pojemność zbiornika.
Aby sprzęt spełniał swoje zadanie, bez względu na rodzaj, powinien mieć dobrze dobrane parametry oraz funkcjonalności.