Jak zaprojektować nowoczesną i praktyczną kuchnię?

Kuchnia to serce domu – właśnie w niej spędzamy bardzo dużo czasu razem, przygotowując i spożywając posiłki, rozmawiając i relaksując się w rodzinnym gronie. Znacie przepis na idealnie zaprojektowaną kuchnię, która będzie praktyczna i zachwycająca designem?

Kuchnia skrojona na miarę potrzeb


Na etapie projektowania kuchni rodzi się wiele pytań, m.in. jaki wybrać blat kuchenny, czy decydować się na meble modułowe, który okap będzie odpowiedni itd. Na projekt kuchni duży wpływ ma metraż, jakim dysponujemy, kształt pomieszczenia, budżet, ale i liczba osób, które spędzają w niej czas i przygotowują posiłki.

Trzeba wydzielić przestrzeń do pracy dla wszystkich, m.in. wykonać długi i wytrzymały blat drewniany. Jeśli jednak zwykle jadacie na mieście, kuchnia nie musi być duża, a inwestowanie w bogate wyposażenie nie ma uzasadnienia. Projekt kuchni powinien bazować na sprawdzonych i praktycznych rozwiązaniach.

Blat drewniany do kuchni

Styl kuchni powinien być zgodny ze stylem całości. Warto określić swoje potrzeby funkcjonalne i poznać ulubioną estetykę, wcześniej wykonując projekt domu. Wybierając fronty mebli klasycznych czy blat kuchenny, miej na uwadze także aranżację salonu itd. Pamiętaj też, aby dopasować ich wysokość do wzrostu użytkowników.

Blat drewniany wykonany jest z naturalnego materiału, który można w przyszłości odnawiać, wyróżnia go też oryginalna estetyka, długa żywotność (przy odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji, np. olejem). To efektowny materiał, który dobrze komponuje się też z wieloma innymi materiałami, tworząc niebanalną aranżację. Blaty kuchenne wykonuje się z różnych gatunków drewna – popularne są m.in. blaty dębowe, bukowe, z gatunków egzotycznych itd.

Jakie szafki wybrać?

Funkcjonalne szafki to podstawa, gdyż decydują one o tym, czy kuchnia jest komfortowa. Praktyczne będą m.in. szuflady zapewniające wygodny dostęp do środka. Warte polecenia są m.in. szafki z wysuwem wsadem i amortyzacją. Odpowiedni wybór szafek pozwoli zadbać o porządek i ułatwi gotowanie. Muszą one odpowiednio komponować się z innymi elementami aranżacji, jak m.in. blat dębowy, oświetlenie itd.

Kuchenne urządzenia a potrzeby

Częstym błędem popełniamy podczas aranżacji kuchni jest nadmiar sprzętów. Jeśli nie gotujesz codziennie, nie warto w nie inwestować. Dopasuj rodzaj urządzeń do potrzeb Twojej rodziny – podstawą jest m.in. lodówka, zmywarka, płyta grzejna czy okap, ale kuchenka mikrofalowa czy piekarnik parowy nie są konieczne.