Meble

Drzwi przesuwne – 3 pomysły na ciekawą aranżację szafy

drzwi przesuwne do aranżacji szafy
drzwi przesuwne do aranżacji szafy


Podczas projektowania szafy warto uwzględnić kilka czynników pozwalających dopasować do niej idealne drzwi przesuwne. Obecnie istnieje duży wybór rodzajów i materiałów, z jakich zostały wykonane drzwi, dlatego na pewno znajdziesz model wpisujący się w najnowsze trendy. Oto 3 pomysły, które mogą Cię zainspirować przy aranżacji szafy wnękowej lub wolnostojącej.

Drzwi przesuwne to nie tylko modne ostatnio wykończenie szafy, ale też praktyczne rozwiązanie w małych przestrzeniach. Drzwi skrzydłowe zajmują bowiem dość dużo miejsca i dodatkowo zmniejszają niewielką powierzchnię użytkową. Jak ciekawie i pomysłowo zaprojektować szafę za pomocą drzwi przesuwnych? Odpowiedź przygotowali specjaliści Dobre Dla Domu.

Gdzie zastosować drzwi przesuwne?

Systemy drzwi przesuwnych najlepiej sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach, w których ze względu na mały metraż może brakować miejsca na inne rozwiązania. Są o wiele praktyczniejsze od drzwi skrzydłowych oraz stanowią ciekawe uzupełnienie szafy, a także całego wnętrza. Drzwi przesuwne warto zamontować, wszędzie tam, gdzie:

  • pojawiają się nieustawne kąty,
  • występują niepraktyczne wnęki,
  • jest potrzebny szybki dostęp do szafy,
  • powstały skosy lub załamania, które można zabudować.

Drzwi przesuwne – dopasuj je do wnętrza

Drzwi do szafy, oprócz cech czysto funkcjonalnych (np. sposób otwierania, rodzaj prowadnic, itp.) powinny pełnić też funkcję dekoracyjną i dobrze współgrać z całym wnętrzem. Rozwiązaniem łączącym te dwie cechy, idealnym przy projektowaniu szafy, są właśnie drzwi przesuwne.

W zależności od tego, w jakim stylu jest zaprojektowane pomieszczenie, w którym ma znajdować się szafa, możesz wybierać spośród wielu materiałów, wzorów, kolorów i faktur. Wśród nich znajdziesz między innymi drzwi:

  • z płyty laminowanej imitujące strukturę naturalnego drewna,
  • z matowego lub lakierowanego szkła,
  • z naturalnych fornirów,
  • spersonalizowane z nadrukiem.

Drzwi przesuwne – 3 pomysły na piękną szafę

Przy projektowaniu szafy z drzwiami przesuwnymi możesz obrać dwa kierunki. Albo aranżacja szafy stanie się spójną częścią całego wnętrza, a jej drzwi subtelnie wkomponują się w otocznie, albo to właśnie szafa stanie się centralnym, przykuwającym wzrok punktem w pomieszczeniu.

Drzwi przesuwne do szafy, które uzupełniają aranżację pomieszczeń

Do wnętrz klasycznych i rustykalnych dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem będą drzwi wykonane z drewnianej płyty laminowanej lub z lustrami. Będą one współgrać z ciepłymi i spokojnymi pomieszczeniami dzięki zastosowaniu naturalnych odcieni drewna jak dąb, wiąz lub jesion. Ciekawym rozwiązaniem będą również gładkie, lakierowane drzwi w stonowanych barwach.

Drzwi przesuwne na pierwszym planie

Gdy stawiasz na nowoczesny minimalizm, proponujemy odważne kolory przyciągające wzrok. W takich wnętrzach sprawdzą się też wypełnienia o fakturze betonu, a także czarne ornamentowe szkło lub mleczne ażurowe wypełnienia drzwi. Te drzwi przesuwne dobrze łączą się z nowoczesnym designem w pomieszczeniu.

Projektowanie szafy – stwórz oryginalne drzwi przesuwne

Indywidualiści, którzy lubią łamać zasady, mogą zaprojektować własne drzwi dzięki możliwości wykorzystania grafiki na szkle. Każdy wybrany przez Ciebie wzór ozdobi całą szafę, która stanie się wyjątkowym meblem pokazującym Twoje upodobania. Możesz też bawić się efektami i mieszać białe lub pastelowe płyty, szkło ornamentowe, lustra, panele ażurowe lub 3D.

Drzwi przesuwne do szafy możesz więc zaprojektować na wiele sposobów. Tym samym stworzysz dzięki nim własny niepowtarzalny projekt, który stanie się wyjątkowym elementem aranżacji całego wnętrza.