Współpraca z architektem wnętrz - podstawowe zasady

Projektowanie wnętrz w domu z udziałem architekta to coraz częstsza forma wykańczania mieszkań. Z profesjonalistą możemy poczuć się pewniej, nie musimy martwić się o precyzję w projektach, a także mamy do dyspozycji opinie i rady człowieka znającego się na obecnie obowiązujących trendach w aranżacji mieszkań. Jak jednak współpracować z projektantem tak, aby było to owocne działanie? Na co zwrócić uwagę?

1. Dlaczego warto wynająć architekta?

2. Jak się przygotować na spotkanie i czego od architekta wymagać?

3. Jakich błędów lepiej nie popełniać?

Dlaczego warto wynająć architekta?

Zaaranżowanie mieszkania samodzielnie może być dość sporym problemem, szczególnie jeżeli nie mamy w tym doświadczenia. O ile sypialnia czy salon wydają się łatwe, o tyle w przypadku pomieszczeń funkcyjnych, jak kuchnia lub łazienka, już nie jest tak łatwo – musimy pamiętać nie tylko o naszych preferencjach, ale przede wszystkim o ergonomii, umiejscowieniu przyłączy itd. Z tego powodu dobrze jest wesprzeć się radą profesjonalnego projektanta wnętrz, który nie tylko uwzględni, co lubimy, ale przede wszystkim zadba o praktyczne zastosowanie wszystkich obiektów, jakie umieścimy w mieszkaniu.

Jak się przygotować na spotkanie i czego od architekta wymagać?

Idąc na spotkanie z architektem nie musimy być nie wiadomo jak przygotowani – ot, wystarczy pozytywne nastawienie i informacje na temat naszego mieszkania i preferencji. Im więcej danych na temat samego lokalu dostarczymy projektantowi, tym szybciej powstanie projekt, a także będzie wymagał mniejszej ilości poprawek. Jeżeli mamy plany mieszkania, również warto je ze sobą zabrać – będą stanowiły dobrą bazę do stworzenia projektu dla każdego wnętrza. Pracownia projektowa ArtCore Design jest jednym z miejsc, do których warto wybrać się celem zaaranżowania naszego mieszkania.

Jakich błędów lepiej nie popełniać?

Największym błędem, jaki możemy popełnić, jest kierowanie się tylko i wyłącznie ceną za pracę. Musimy pamiętać, że mieszkanie będzie nam służyło wiele lat, zanim nadejdzie konieczność przeprowadzenia remontu, w związku z czym projekt aranżacji jego pomieszczeń musi być dobry. Jeżeli trafiamy na biuro oferujące podejrzanie niską cenę, lepiej wstrzymać się od współpracy z takim miejscem lub chociaż przejrzeć opinie innych osób na jego temat.  Dobrze jest również nie spieszyć się z podpisywaniem umowy – najlepiej spotkać się z projektantem zanim przejdziemy do fazy wypełniania dokumentów, aby po prostu poznać tę osobę i sprawdzić, czy jest to człowiek, którego szukamy.