Aranżacja łazienki w małym mieszkaniu

Łazienka to nie zawsze ogromny salon kąpielowy, w którym można się zrelaksować i wyciszyć. Jeśli mamy niewielką przestrzeń, zaprojektowanie wygodnej i pięknej łazienki może być wyzwaniem – zobacz, jak wstawić do niej wannę i inne sprzęty, aby nasza łazienka była funkcjonalna.

Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń

Wiele łazienek w mieszkaniu w bloku zwykle jest ciasnych i nieustawnych. Większość z ich właścicieli uważa, że trudno przygotować wtedy projekt, który zmieni je w funkcjonalne i modne wnętrze. Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, jak na małym metrażu rozplanować wszystkie sprzęty – jak pralka czy wanna – a także optycznie powiększyć łazienkę.

Odpowiednie zaaranżowanie niedużej łazienki wymaga kreatywności i dobrego planu. Najważniejszą zasadą jest jednak wykorzystanie każdego centymetra – czasami trzeba też przesunąć ścianę działową, aby uzyskać miejsce na pralkę lub większy prysznic itd. W ścianach można też wykonać wnęki na szafki.

Prysznic czy wanna – odwieczny dylemat

Prysznic zajmuje mniej miejsca niż wanna, a wersja bez brodzika optycznie powiększy wnętrze. Wanna jednak jest bardziej funkcjonalna – można w niej wygodnie zrobić pranie i wykąpać dziecko lub psa. Kluczowe jest rozważne rozplanowanie i dobór sprzętów. Producenci mają w ofercie także krótkie i głębokie wanny, które można też wykorzystać jak prysznic.

Zainstalowanie większego modelu czasem wiąże się z koniecznością przesuwania ścian, utworzenia wnęki na umywalkę i wykonania innych zabiegów. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie wkomponować wygodnej wanny, zamiast niej sprawdzi się też obszerna narożna kabina prysznicowa z praktycznym głębokim brodzikiem.

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Małą łazienkę warto urządzić w jasnych barwach, a także zadbać o dobre oświetlenie i lustro. Duże, tuż naprzeciw wejścia do pomieszczenia, sprawi, że wnętrze będzie się wydawać większe. Ważną rolę pełni też rozproszone oświetlenie, ale warto bazować na naturalnym świetle, jeśli tylko mamy taką możliwość – dotyczy to jednak raczej łazienek w domkach niż w blokach. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie źródła światła wysoko, np. listwy sufitowej.

Kluczowym elementem są jednak płytki – warto wybrać modele optycznie powiększające pomieszczenie. Glazura dodaje charakteru, ale na niedużym metrażu lepiej unikać dużych i bardzo wyrazistych lub kontrastowych wzorów graficznych – można je wykorzystać jedynie jako dodatek.