Uchwyty do mebli – drobny element, który zmieni aranżację

Szafki, które kupujemy w sklepach z meblami, zostały zaprojektowane tak, aby spodobać się, jak największej ilości ludzi. Nie ma w nich najczęściej nic wyjątkowego. Tak samo rzecz się ma z uchwytami. Uchwyty do mebli są drobiazgami, na które raczej nikt nie zwraca uwagi. Z odrobiną wyobraźni i odwagi można zamienić stare uchwyty czy gałki na takie, które sprawią, że nasz wystrój będzie niepowtarzalny.

Popularne są szafki z mechanizmem dotykowym, szczególnie w kuchni. W takiej przestrzeni niestety uchwyty do mebli się nie sprawdzą z czysto technicznych powodów. Jednak szafki to przecież nie tylko kuchnia – regały w salonie czy szafki nocne w sypialni również mogą zacząć wyróżniać się nowym, oryginalnym elementem.

Uchwyty do mebli — funkcjonalność

Pamiętajmy przy tym, że uchwyty do mebli powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Przy ich wyborze niech nasza fantazja nie poniesie nas za bardzo. Ze standardowymi, podłużnymi uchwytami raczej trudno o zły wybór, ale gałki mogą już sprawiać pewien problem, jeśli będą nieodpowiednio dopasowane do dłoni. Rozmiar powinien być nie za duży ani nie za mały. Dlatego najlepiej kupować te drobiazgi w sklepach stacjonarnych. Można wtedy ocenić funkcjonalność uchwytów przed zakupem.

Funkcjonalność to także odpowiednia jakość produktu. Warto w celu oceny jakości sprawdzić, z jakich materiałów zostały wykonane. Wiadomo, że najtrwalsze są różne rodzaje metali. Drewno może być mniej trwałe, ale uchwyty z tego materiału mogą idealnie komponować się z przestrzenią. Przy odpowiednim zadbaniu o drewniane elementy przez długi czas nic nie powinno się im stać. Plastik natomiast może się w tej roli nie sprawdzić, ale to nie jest regułą. Zależy to głównie od jego jakości i grubości. Tylko pytanie, czy takie plastikowe uchwyty do mebli są faktycznie zachwycające estetycznie i pozwolą meblowi się wyróżnić? Raczej nie, a jeśli już to w większości przypadków zamiast oryginalnego, zachwycającego efektu uzyskuje się totalny kicz. Oczywiście ostatecznie można użyć plastikowych uchwytów do szafek, ale zwróćmy uwagę na to, aby pasowały estetycznie do reszty wystroju, a także były wykonane z dobrej jakości plastiku.

Nie przesadźmy z oryginalnością

W dobieraniu takich elementów wystroju jak uchwyty do mebli trzeba mieć wyczucie stylu. Wybierzmy takie uchwyty, które pozwolą wnętrzu ożyć. Być może pozwolą one zaakcentować inne elementy wystroju, na przykład podbić jakiś kolor znajdujący się w przestrzeni albo wręcz przeciwnie – wprowadzić ciekawy kontrast. Do popularnych teraz wnętrz utrzymanych w czarno-białej kolorystyce pasują na przykład gałki ozdobione szkłem mającym przypominać kryształ.

Pamiętajmy, że wszystko trzeba planować ze smakiem. Nie chcemy, aby nasza przestrzeń życiowa wyglądała jak nieporadny kolaż. Nie tylko będzie to nieładne, ale może nawet wprowadzić chaos i napięcie do naszego życia. W mieszkaniu powinna zostać zachowana harmonia, która pozwoli nam odpocząć i wyciszyć się po pracy. To powinien być główny cel naszej przygody z wystrojem wnętrza – czuć się dobrze we własnym domu.