Jak udekorować mieszkanie na Boże Narodzenie

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, które nie oferuje zbyt wiele przestrzeni, ma mały metraż i nie za bardzo można w nim zmieścić wiele rzeczy, możesz uznać wtedy, że udekorowanie mieszkania na Boże Narodzenie jest niemożliwe. Jednakże istnieje kilka sposobów, dzięki którym doskonale wykorzystasz małą przestrzeń oraz udekorujesz ją świątecznie.

Dekoracja mieszkania na Boże Narodzenie – choinka 2d na ścianę

Choinka na ścianie to świetny sposób na umieszczenie drzewa w małej przestrzeni. Niektóre z tych ozdób świątecznych są zasilane bateryjnie, dzięki czemu mieszkanie nabiera zupełnie innego wyglądu. Jeśli masz trochę więcej miejsca, to możesz sobie pozwolić na coś więcej niż tylko choinkę na ścianę! Zdecyduj się na prawdziwe drzewko świąteczne, które pozwoli rozkoszować się pięknem tego uroczystego święta. Choinka nie musi być wysoka, może być mała, dzięki czemu nie zajmie zbyt wiele miejsca.

Dekoracja mieszkania na Boże Narodzenie – poduszki z motywem świątecznym

Jeśli masz miejsce do siedzenia, bez względu na to, czy jest to kanapa, czy nawet krzesła kuchenne, możesz udekorować swoje mieszkanie wyjątkowymi poduszkami. Przed okresem świątecznym, nawet 2/3 miesiące wcześniej, w sklepach jest dostępnych mnóstwo bożonarodzeniowych poszewek na poduszki, którymi można przyozdobić mieszkanie. Za ich pomocą szybko stworzysz świąteczną atmosferę. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zakup nowych poduszek lub poszewek z motywem świątecznym, możesz udekorować poduszki te, które masz. Wystarczy, że:

  • każdą z poduszek owiniesz szeroką wstążką, udekorujesz je tak, aby przypominały duże prezenty. Możesz stworzyć też kokardę, najlepiej w kolorze czerwonym;
  • W sam środek wepnij zieloną gałązkę np. bukszpanu albo choinki;
  • ułóż poduszki na kanapie lub krzesłach.

Dekoracja mieszkania na Boże Narodzenie – za pomocą wstążek

Używając odpowiedniej, świątecznej wstążeczki, możesz udekorować wiele elementów mieszkania, zaczynając od drzwi, poprzez poduszki, kończąc na firanach. Aby mieszkanie wyglądało na ten czas świąteczny naprawdę wyjątkowo, możesz przywiązać wstążeczkę do oparcia krzesła w jadalni, tak, aby delikatnie opadała.

Jeśli w mieszkaniu znajdują się poręcze lub kolumny, owiń je białym papierem lub tkaniną w taki sposób, aby w całości były białe. Następnie owiń kawałek czerwoną wstążką tak, aby przypominały biało-czerwoną laskę cukierka. W ten sposób możesz także przyozdobić nogi od stołów i krzeseł.

Świąteczną wstążkę możesz zawiesić także wzdłuż karnisza, a następnie lekko je puścić. W ten sposób twoje mieszkanie będzie nietypowo, a zarazem przepięknie udekorowane, a przy tym nabierze cudownego blasku.

Dekoracja mieszkania na Boże Narodzenie – przyozdabianie urządzeń i elementów

pakowanie prezentu bożonarodzeniowego
pakowanie prezentu bożonarodzeniowego

Innym sposobem na to, jak udekorować mieszkanie na Boże Narodzenie, jest skupienie się na wejściach, oknach, elementach oświetleniowych i innych elementach stałych w mieszkaniu. Świąteczną girlandą udekoruj krawędzie drzwi i okien. W girlandy możesz także wpleść świąteczne lampki bądź powiesić na nich inne ozdoby. Jeśli w Twojej rodzinie i wśród znajomych nadal kontynuujecie tradycje wysyłania kartek, możesz dołączyć je do jednej z girland w głównym wejściu. Jeśli w mieszkaniu posiadasz żyrandol, możesz przywiesić do niego ozdoby świąteczne oraz ulokować je na różnych długościach. Świątecznego, bożonarodzeniowego uroku dodają także zwisające ozdoby, przymocowane w górnej części okna.

Świąteczny zapach – dekoracja zapachem

Prócz zmysłu wzroku, mamy także zmysł węchu – dlaczego więc nie zadbać o zapach w mieszkaniu? Oznacza to, że prócz pięknych dekoracji i ozdób możesz udoskonalić zapach unoszący się w powietrzu. Możesz kupić potpourri, a następni ukryć je w kącikach domu, uzyskując z każdego zakątka mieszkania trwały świąteczny zapach lub opcja 2: zastosować poniższą recepturę, która także sprawi, że Twoje mieszkanie / Twój dom będą pachnieć cudownie podczas Świąt Bożego Narodzenia.

  • laski cynamonu;
  • skórki pomarańczy;
  • świeże czereśnie;
  • gałązka rozmarynu.

Całość zagotować w wodzie. Następnie przelać do naczynka i pozostawić w dogodnym miejscu.