Wygląda na to, że romantyczny styl shabby chic już na dobre zadomowił się w naszych wnętrzach. Wraz z eleganckimi, postarzanymi meblami i naturalnymi materiałami wnosi do nich urok oraz sielską atmosferę wiejskiej posiadłości. Zobacz, co wyróżnia popularny styl shabby chic i jak wprowadzić go do własnego domu.
Shabby chic – początki stylu
Wyjątkowy styl shabby chic narodził się pośród urokliwych posiadłości angielskiej wsi. Rozsiane po całym kraju domy i podupadłe rezydencje stały się w XX wieku inspiracją dla artystów i specjalistów od wystroju wnętrz. Jednak prawdziwą pomysłodawczynią i ambasadorką stylu jest projektantka Rachel Ashwell, której młodość upłynęła na przemierzaniu londyńskich antykwariatów i targów staroci. Po przeprowadzce do Stanów Zjdednoczonych Ashwell założyła własny sklep z meblami shabby chic, który szybko podbił tamtejszy rynek. Projektantka napisała także kilka bestsellerowych książek i poradników o aranżacji wnętrz w tym stylu.
Najważniejsze cechy stylu shabby chic
Shabby chic to styl niezwykle delikatny i romantyczny, więc z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak osoby lubiące urokliwe, wiejskie klimaty, z meblami i dodatkami nadgryzionymi zębem czasu, z pewnością poczują się świetnie pośród aranżacji tego typu. Meble kuchenne i shabby chic to połączenie, które będzie prezentować się naprawdę zjawiskowo, jak więc osiągnąć wspomniany efekt?
Charakterystycznym elementem shabby chic we wnętrzach są różnego rodzaju antyki oraz celowo postarzane meble, wyglądające na bardzo stare. Najbardziej pasują do niego klimatyczne szafy, toaletki i łóżka z bogato rzeźbioną ornamentyką, ozdobami i frezowaniem. Meble zawsze utrzymane są w jasnych, pastelowych kolorach, błękitach, szarościach oraz bieli. Istotną cechą stylu jest malowanie mebli tak, by wyglądały, jakby ze starości farba sama z nich schodziła. Często spod jednej warstwy farby prześwitują poprzednie, wyraźnie widoczne są także słoje i struktura drewna. Styl shabby chic lubi naturalne materiały, takie jak kamień, drewno czy ceramika. We wnętrzach pełno jest także koronek, haftów i eleganckich wazonów ze świeżymi kwiatami.
Kolory wnętrz w stylu shabby chic
Kolorami dominującymi w aranżacjach shabby chic są kremowa biel, pudrowy róż, akwarelowy błękit oraz nieco wyblakłe odcienie żółci. We wnętrzach często pojawiają się również złamane szarości, rozbielone zielenie oraz wypłowiałe brązy. Kolory te dominują nie tylko na ścianach czy meblach, ale przede wszystkim w dodatkach oraz elementach dekoracyjnych.
Trzeba przyznać, że to typowo kobieca gama kolorów. Wnętrza są delikatne, romantyczne i wypełnione po brzegi błogą, sielską atmosferą. Dlatego aranżacje w stylu shabby chic dedykowane są przede wszystkim paniom.
Meble shabby chic do domu
Meble, na których widać oznaki upływającego czasu to podstawowa cecha shabby chic. Do wnętrz urządzanych w tym stylu będą pasowały doskonale antyki, perełki wyłowione na targach staroci czy sprzęty odziedziczone po starszych krewncyh. Obok nich mogą znaleźć się także meble nowe, ale celowo postarzane, lekko poprzecierane, a nawet popękane. Mogą to być gustownie zdobione kredensy, komody oraz kufry, a także wszystko to, co wygląda jak znalezione na strychu.
We wnętrzach shabby chic równie dobrze odnajdują się meble w stylu rustykalnym i prowansalskim, jednak wszystkie powinny być zrobione z naturalnego drewna, pomalowanego białą farbą i przetartego specjalną techniką. Do aranżacji pasują także białe toaletki, ozdobne parawany, drewniane bądź żeliwne łóżka z ornamentami, a także tapicerowane kanapy z rzeźbionymi nóżkami i wykończeniami.
Shabby chic w dodatkach i dekoracjach
Shabby chic to styl, który wyjątkowo lubi rozmaite dodatki, dekoracje i bibeloty. We wnętrzach utrzymanych w tej stylistyce nie może zabraknąć haftowanych obrusów, koronek oraz falban, nadających wnętrzu ciepłą, przytulną atmosferę. Charakterystyczne są także motywy kwiatowe i ornamenty na tkaninach, głównie na pościeli, poduszkach, obrusach czy obiciach mebli. Na ścianach często pojawiają się tapety w subtelne motywy kwiatowe i zwierzęce. Na stolikach i komodach muszą znaleźć się porcelanowe wazony, postarzane ramki i lampy z abażurami. Wnętrza shabby chic lubią także świeczniki, gustowne zegary i postarzane lustra.
[…] dość uniwersalna. Pasuje zarówno do kobiecych wnętrz w stylu romantycznym, prowansalskim czy shabby chic, jak i nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Mięta kojarzy się z tym, co świeże i […]