automatyzacja domu

Domowa automatyka zintegrowana w jeden inteligentny system zarządzany z poziomu dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne jest w stanie: ograniczać zużycie energii, sterować urządzeniami elektrycznymi, otwierać i zamykać drzwi oraz okna, uchylać żaluzje, tworzyć sceny świetlne, czy dostosowywać temperaturę i wilgotność powietrza do nastroju domowników.

Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że na rynku pojawiło się wiele innowacyjnych inteligentnych systemów, które kompleksowo ułatwiają nasze codzienne obowiązki i jednocześnie sprawiają, że stajemy się jeszcze bezpieczniejsi we własnych domach. Domowa automatyka zintegrowana w jeden inteligentny system zarządzany z poziomu dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne jest w stanie: ograniczać zużycie energii, sterować urządzeniami elektrycznymi, otwierać i zamykać drzwi oraz okna, uchylać żaluzje, tworzyć sceny świetlne, czy dostosowywać temperaturę i wilgotność powietrza do nastroju domowników.

Możliwości systemów Smart home są niemal nieograniczone

Wyobraź sobie następujący (możliwy do samodzielnego ustalenia) scenariusz dnia. O zaplanowanej godzinie budzi Cię telewizor, włączając się bezpośrednio na kanale z newsami. W sypialni nieznacznie uchylają się rolety, w kuchni włącza się czajnik gotujący wodę na herbatę, a temperatura w domu podwyższa się o 2oC.

Z sypialni udajesz się prosto do łazienki, gdzie wita Cię zapalające się automatycznie światło, a po wyjściu z łazienki gaśnie w równie automatyczny sposób. Już nigdy nie zapomnisz o tym, by je zgasić.

Po porannym przygotowaniu się do pracy, wychodzisz, zostawiając dom, który automatycznie dostosuje się do sytuacji. Rolety zostaną opuszczone, wszystkie urządzenia elektryczne wyłączą się, a temperatura kaloryferów obniży. Wszystko po to, by zapewnić Ci maksymalną oszczędność i optymalizację kosztów życia.

Dzięki wbudowanym inteligentnym kamerkom możesz dowolnie nadzorować sytuację w domu z poziomu smartfona i w razie potrzeby otworzyć zdalnie drzwi dzieciom, które wrócą ze szkoły lub zamknąć je, gdy zapomniałeś zrobić tego w trakcie wychodzenia z domu.

Powrót z pracy może być jeszcze lepszy. Wyobraź sobie, że wracasz, a od progu wita Cię ulubiona płyta w automatycznie włączonym sprzęcie Hi-Fi, zapala się nastrojowe światło, temperatura kaloryferów podnosi się, a w kuchni zaczyna gotować się woda na herbatę.

Inteligentne systemy są na wyciągnięcie Twojej ręki

Minęły czasy, w których zakup i instalacja systemów BMS (ang. Building Manage System) były bardzo drogie, skomplikowane w montażu i wymagały instalacji na etapie planowania inwestycji. Obecnie, dzięki zaawansowanej technologii, montaż oraz konfiguracja systemów Smart home może odbywać się w już urządzonym domu, bez znacznej ingerencji w jego wystrój.

Jedyne, czego potrzeba do stworzenia własnego systemu, to odpowiednio dobrane czujniki (ruchu, światła, drzwi i okien), inteligentne gniazdka elektryczne pozwalające sterować podpiętymi do nich urządzeniami, moduły do kaloryferów sterujące ich temperaturą, HUB-y, do których można podłączyć urządzenia multimedialne i sterować nimi wprost z poziomu smartfona, a także odpowiednio dopasowana centrala, która zepnie wszystkie czujniki i moduły w jeden, zwarty i w pełni inteligentny system. Takie rozwiązania oferuje m.in. Keemple, tworząca innowacyjne system Smart home.