Po wielu miesiącach przygotowań do przeprowadzki wreszcie otrzymujesz informację, że Twoje mieszkanie jest gotowe do odbioru. Radości nie ma końca. Zanim jednak się wprowadzisz, musisz dopełnić wszelkich formalności, z odbiorem technicznym mieszkania na czele. O czym pamiętać w czasie przeprowadzania tej czynności?
Czym jest odbiór techniczny mieszkania?
Odbiór mieszkania to, najprościej mówiąc, czynność sprawdzenia, czy to, co jest zawarte w umowie deweloperskiej pokrywa się z faktyczną realizacją inwestycji. Kupujący mieszkanie powinien dokładnie sprawdzić kilka ważnych aspektów związanych z lokalem mieszkalnym, zanim podpisze protokół odbioru nieruchomości.
Co należy szczególnie sprawdzić podczas odbioru technicznego mieszkania?
Na liście rzeczy do sprawdzenia w nieruchomości odbieranej z rąk dewelopera znajdują się aspekty takie jak:
- stropy, sufity i skosy (pod względem płaszczyzny, gładkości powierzchni oraz ewentualnego zawilgocenia);
- posadzki (pod względem równości, ewentualnych ubytków powierzchni oraz wilgoci), a także dylatacji;
- stolarka okienna (pod kątem uszkodzeń i zabrudzeń ram, rys na szybach czy jakości uszczelek);
- stolarka drzwiowa;
- instalacje wodno-kanalizacyjne,
- instalacje gazowe i elektryczne,
- wentylacja;
- rodzaj zastosowanych materiałów wykończeniowych (tynki, farba, gipsy, płytki na balkonie);
- parapety zewnętrzne.
Wszelkie nieprawidłowości wykryte w czasie odbioru mieszkania (ubytki powierzchni, mniejszy niż zakładał projekt metraż, nierówne tynki itp.) stanowią argument do wezwania dewelopera do wykonania poprawek lub do obniżenia końcowej ceny za nieruchomość. Warto więc być świadomym swoich praw jako kupującego.
Więcej informacji dotyczących sprawdzenia mieszkania przed jego formalnym odbiorem można znaleźć na stronie internetowej https://pewnylokal.pl/porady/odbior-techniczny-mieszkania-a-odbior-kluczy.
Dlaczego na odbiór mieszkania warto udać się z fachowcem?
Najdokładniejsze możliwości pomiaru ścian, instalacji i stropów daje zastosowanie kamery termowizyjnej. Dysponują nią zwykle profesjonalne ekipy budowlane. Inwestor, któremu zależy na sprawnym przeprowadzeniu kontroli poprawności wszystkich elementów mieszkania, powinien rozważyć możliwość wynajęcia eksperta, który nie tylko użyczy mu niezbędnego sprzętu, ale wesprze go również swoją fachową wiedzą i doświadczeniem. W wielu miastach można zwrócić się o płatną pomoc do inspektorów nadzoru budowlanego, którzy chętnie udadzą się z inwestorem na miejsce inwestycji.