Zioła lecznicze można uprawiać samodzielnie w ogrodzie. Jedną z najpopularniejszych roślin jest szałwia lekarska rosnąca na glebach zasadowych i wilgotnych oraz preferująca słoneczne stanowiska. W przydomowym ogrodzie warto uprawiać arcydzięgla litwor, który ma przyjemny zapach i skutecznie zwalcza bóle brzucha.
Zioła lecznicze wykorzystywane są w fitoterapii, czyli w naturalnej metodzie leczenia za pomocą roślin lub pochodzących z nich substancji. Wykazują wiele zdrowotnych właściwości i znajdują szerokie zastosowanie m.in. w zwalczaniu stanów zapalnych i problemów związanych z układem pokarmowych. Do najbardziej znanych ziół leczniczych zalicza się m.in. szałwię lekarską, rumianek i pokrzywę.
Zioła lecznicze – po jakie warto sięgać?
Zioła lecznicze znajdują szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Wykazują wiele prozdrowotnych właściwości. Działają przeciwzapalnie oraz łagodzą wiele dolegliwości, np. ze strony przewodu pokarmowego. Zioła lecznicze są skutecznym lekiem na problemy związane z wątrobą, na nieżyt żołądka i jelit oraz bóle brzucha i biegunki. Zioła o leczniczym działaniu są szeroko dostępne w sklepach, jednak wiele z nich można samodzielnie uprawiać w przydomowych ogródkach. Do najpopularniejszych roślin o dobroczynnym wpływie na zdrowie uprawianych w Polsce należą: szałwia lekarska, kozłek lekarski, dziurawiec lekarski, arcydzięgiel litwor. Rzadko spotykanymi w ogrodach ziołami leczniczymi są pokrzywa zwyczajna, rumianek pospolity oraz babka lancetowata. Rośliny te powszechnie występują w warunkach naturalnych, np. na łąkach.
Szałwia lekarska – wymagania i uprawa
Szałwia lekarska jest ziołem leczniczym o wzniesionym pokroju. Osiąga wysokość 50-70 cm. Jest wieloletnią i wiecznie zieloną rośliną o dekoracyjnych kwiatach w kolorze fioletowym, różowym, białym lub niebieskim. Szałwia lekarska preferuje stanowiska słoneczne. Rośnie na glebach zasadowych, wilgotnych i bogatych w wapń. Szałwia lekarska kwitnie w okresie maja i czerwca. Po kwitnieniu zioło lecznicze należy silnie przyciąć. Zbiór szałwii lekarskiej przeprowadza się zwykle na początku maja przed rozpoczęciem kwitnienia. To popularne zioło lecznicze jest wykorzystywane już od czasów starożytnych w medycynie naturalnej. Szałwia lekarska znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej gardła i skóry. Przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi, wykazuje właściwości antydepresyjne i antyseptyczne (odkażające).
Arcydzięgiel litwor – wymagania i uprawa
Arcydzięgiel litwor należy do ziół leczniczych z rodziny selerowatych. Jest rośliną wieloletnią kwitnącą w okresie od maja do czerwca. Arcydzięgiel litwor w pierwszym roku uprawy wytwarza pojedyncze i pierzaste liście. W drugim roku roślina zyskuje kwiaty o żółtozielonej barwie. Arcydzięgiel litwor ma duże wymagania glebowe – w jego uprawie stosuje się żyzną, dobrze przepuszczalną i wilgotną glebę. Może być uprawiany na stanowiskach słonecznych, jak też cienistych. Arcydzięgiel zbierany jest jesienią, a następnie suszony w naturalnych warunkach. Roślina ma przyjemny zapach, dlatego znajduje zastosowanie w kuchni. Pielęgnacja tego zioła leczniczego polega głównie na ochronie przed szkodnikami i chorobami oraz na usuwaniu chwastów. Właściwości zdrowotne rośliny doceniane były już przez średniowiecznych mnichów. Arcydzięgiel reguluje pracę przewodu pokarmowego, łagodzi bóle brzucha, usprawnia procesy trawienne oraz znajduje zastosowanie w leczeniu wrzodów.
Czytaj także: Ogród Botaniczny we Wrocławiu – co można w nim zobaczyć?