Lilie to rośliny o niezwykłej urodzie, których kwiaty potrafią przybrać niemalże wszystkie możliwe barwy. Ilość odmian jest ogromna, co sprawia, że każda osoba znajdzie odpowiedni kwiat do swojego ogrodu. Lilie posiadają opinię kwiatów trudnych w uprawie, jednak znając zasady pielęgnacji można zapewnić im odpowiednie warunku do wzrostu.

Historia i pochodzenie lilii

Lilie pochodzą z półkuli północnej, gdzie najmocniej odcisnęły one swoje piętno w Azji i kulturze Azjatyckiej. W Japonii i Chinach rośliny te były podawane do stołu jako ozdoby przez niemalże tysiąc lat. Lilie były również popularne w Grecji, a szczególnie na Santorini i Krecie, gdzie swojego czasu wykopano ceramikę pokrytą liliowymi wzorami.

Gatunki lilii i ich charakterystyka

Jak już wspomniano mnogość gatunków lilii sprawia, że każdy amator domowego ogrodu znajdzie coś dla siebie. Wyróżnia się:

  • lilie azjatyckie,
  • lilie tygrysie,
  • lilie orientalne,
  • lilie trąbkowe,
  • lilie drzewiaste.

Lilie azjatyckie to gatunek odznaczający się dużą odpornością i dobrze tolerujący zimy. Cechą lilii azjatyckich jest ich zróżnicowana kolorystyka.

Z kolei lilie tygrysie są często określane mianem podgatunku lilii azjatyckich. To rośliny cebulowe złożone z charakterystycznych łusek, które wyróżniają się wzniesionym pokrojem pędów kwiatostanowych.

Lilie orientalne pochodzą od gatunków tej rośliny występujących w Japonii. Dają one intensywny zapach i są wrażliwe na mróz. Z reguły występują w białym lub różowym kolorze.

Lilie trąbkowe to okazałe rośliny, których wysokość dochodzi do 2 metrów. Tworzą one kwiaty o wydłużonych kielichach, które wydzielają przepiękne zapachy.

Natomiast lilia drzewiasta to gatunek powstały ze skrzyżowania odmiany trąbkowej i orientalnej. Jest ona odporna na temperaturę i często osiąga duże rozmiary.

Popularne odmiany lilii

Udając się do sklepu ogrodniczego lub kupując cebulki lilii online spotykamy się z wieloma popularnymi odmianami lilii o charakterystycznych nazwach. Warto zwrócić szczególną uwagę na poniższe odmiany:

  • Pretty Woman – jedna z najpopularniejszych odmian lilii o wspaniałych białych kwiatostanach,
  • Robert Swanson – odznaczająca się gigantycznymi łodygami i olbrzymią ilością kwiatów,
  • Anastasia – pochodząca z rodziny orientpetów, rozrasta się bardzo szybko,
  • African Queen – charakteryzująca się ciemnozielonymi, wydłużonymi liśćmi o szerokości około 2 cm,
  • Magic Star – unikatowa, bajeczna odmiana o różowo-białych kwiatostanach,
  • inne, równie popularne odmiany to Sweet Rosy, Red Tiger, Manotoba Morning, Spring Ping.

Wszystkie powyższe odmiany oraz wiele innych znaleźć można w sklepie internetowym firmy BENEX, który oferuje cebulki lilii we wszystkich gatunkach. Każdy, kto szuka dorodnych cebulek lilii z gwarancją odmiany powinien zdecydować się właśnie na lilie od BENEX, które w sklepie można zamówić zarówno na sztuki jak i w korzystnych zestawach.

Uprawa lilii – cebulki, sadzenie, pielęgnacja

Wiele cebulek lilii odporna jest na mróz, dlatego można sadzić je nawet jesienią, niemniej jednak zaleca się to robić dopiero na wiosnę. Wybierając termin jesienny powinniśmy zasadzić cebulki najpóźniej w pierwszej połowie października, aby cebulki miały dużo czasu na ukorzenienie się. W sklepach ogrodniczych oraz w sklepach online możemy zatem spotkać się z cebulkami lilii wiosennych, jak i jesiennych. Ceny za jedną cebulkę wahają się od 1 do 10 zł.

Sadząc lilie w ogrodzie należy odpowiednio przygotować rabatę – najlepiej za pomocą dużej ilości odkwaszonego torfu. Ziemia pod lilie musi być przewiewna, żyzna i przepuszczalna, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko należy spulchnić, przekwasić i odpowiednio przekopać. Cebulki powinny zostać posadzone po 2 tygodniach od przekopania rabaty.

Lilie w ogrodzie powinno się przekopywać i przenosić w inne miejsce co około 3 lata. Rozstaw pomiędzy poszczególnymi roślinami powinien wynosić około 30 centymetrów (lub więcej jeżeli rośliny silniej się rozrastają).

Sadząc lilie w doniczce należy pamiętać o odpowiednim rozkładzie (około 3 cebule o obwodzie do 10 centymetrów na doniczkę o średnicy około 15 centymetrów). Cebule należy umieścić z wierzchołkami skierowanymi lekko na bok. Dno doniczki powinno być wyłożone cienką warstwą podłoża (do 3 centymetrów).

Pielęgnacja lilii to zadanie skomplikowane, ale również satysfakcjonujące. Poniżej wymieniono kilka najważniejszych porad:

  • gleba wokół lilii powinna być zawsze wilgotna,
  • podłoże należy moczyć unikając zamoczenia liści,
  • należy zasilać podłoże nawozem wieloskładnikowym,
  • chwasty należy wyrywać wraz z korzeniami, pamiętając o spulchnianiu podłoża,
  • lilie w zimie należy starannie okryć korą lub trocinami.

Podsumowując, lilie to przepiękne rośliny pochodzące z półkuli północnej, a w szczególności z Azji, gdzie najmocniej odcisnęły swoje piętno. Istnieje wiele gatunków lilii, do których zaliczamy lilię azjatycką, tygrysią, trąbkową, orientalną i drzewiastą. Lilie wymagają od nas cierpliwości i umiejętności przy pielęgnacji – w zamian odwdzięczają się pięknymi kolorami i cudownym zapachem.