Mimoza – oryginalna, egzotyczna roślina doniczkowa

Mimoza to roślina, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Cenimy ją nie tylko za atrakcyjny wygląd, ale również ze względu na fakt, że jej liście reagują na dotyk. Mimoza jest ciepłolubna, dlatego w Polsce uprawia się ją głównie jako roślinę doniczkową. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się kupić nasiona mimozy?

Mimoza – podstawowe informacje

Mimoza (znana także pod nazwą czułek) to niewielka tropikalna roślina, którą zaliczamy do rodziny bobowatych. Jest ona blisko spokrewniona między innymi z łubinem, groszkiem pachnącym, lukrecją, nostrzykiem, kozieradką czy koniczyną. W naturalnych warunkach mimozę można spotkać w krajach Ameryki Południowej. W uprawie jest ona dziś popularna na całym świecie. Roślina ta jest krzewem lub byliną, która w sprzyjających warunkach dorasta do 100 centymetrów (uprawiana w doniczkach w mieszkaniu jest zazwyczaj znacznie niższa). Mimoza posiada cierniste pędy, a także pierzaste, naprzemianległe liście. Jej kwiaty są dość drobne, różowo-fioletowe (ich główki mają od 1 do 2 centymetrów średnicy). Okres kwitnienia mimozy rozpoczyna się w lipcu i trwa do października. Roślina może być zapylana przez owady lub przez wiatr. Liście mimozy są bardzo wrażliwe na dotyk, impulsy elektryczne czy gwałtowne zmiany temperatury (po ustąpieniu bodźca liście wracają do poprzedniego ułożenia w ciągu około 20 minut). Mimoza w ciepłym klimacie uprawiana jest w gruncie (niekiedy traktowana jest jako chwast, gdyż bardzo szybko się rozprzestrzenia). W Polsce uprawia się ją przede wszystkim w doniczkach (ewentualnie w szklarniach). We Włoszech mimozę wręcza się tradycyjnie na Dzień Kobiet.

Sprawdź promocje na nasiona mimozy w sklepie plantet.pl

Mimoza – warunki uprawy

Uprawa mimozy nie jest trudna, jednak roślina ta wymaga dużego zaangażowania, dlatego nie jest polecana osobom, które mają mało czasu i zapominają o regularnej pielęgnacji roślin doniczkowych.

Decydując się na uprawę mimozy musimy pamiętać, że potrzebuje ona stanowiska dobrze nasłonecznionego (dostęp do światła sprzyja obfitemu kwitnieniu, choć mimoza poradzi sobie także w półcieniu), zacisznego i ciepłego. Idealna jest dla niej stała temperatura od 20 do 25 stopni Celsjusza. Donicę z mimozą dobrze jest ustawić w okolicach południowego okna.

Odpowiednie dla tej rośliny podłoże jest stale umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, o obojętnym pH. Większe rośliny mogą potrzebować podparcia.

Mimoza uprawiana jest w Polsce jako roślina jednoroczna, gdyż źle znosi zimę w ogrzewanych pomieszczeniach.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ta roślina?

Sadząc mimozę musimy być przygotowani na to, że roślina ta potrzebuje regularnego podlewania. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać wodę o temperaturze pokojowej. Zaleca się także zraszanie jej liści, gdyż potrzebuje ona dość wysokiej wilgotności powietrza.

Innym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Doświadczeni ogrodnicy radzą nawozić mimozę nawozem do roślin kwitnących nawet co 2 tygodnie (pamiętajmy, żeby nawóz rozpuścić wcześniej w wodzie).

Jak wybrać najlepsze nasiona mimozy?

Mimoza nie jest w Polsce najpopularniejszą rośliną doniczkową, jednak można ją kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych (jest dostępna także w sprzedaży internetowej). Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby kupować nasiona mimozy wyłącznie od sprawdzonych, polskich producentów. Opakowanie nasion powinno posiadać aktualny termin ważności (gdy upłynie nasiona mogą częściowo lub całkowicie stracić zdolność do kiełkowania), nie może być też wyblakłe lub uszkodzone.