Czego użyć do odgradzania rabat - najlepsze obrzeża trawnikowe

Gdy wydzielamy rabatę, powinno nam przede wszystkim zależeć na odseparowaniu jej od trawy. Chodzi o to, by nie zaczęła ona rozprzestrzeniać się na przestrzeń przeznaczoną na rozwój roślin. Możemy do tego użyć produktów służących do jej odgrodzenia. Jeśli obrzeże trawnikowe będzie estetyczne i skuteczne, to spełni wszystkie swoje funkcje. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów artykułów, które wyróżniają się jakością i aspektem wizualnym. Zapraszamy do przeczytania!

Obrzeża trawnikowe wykonane z betonu

Najważniejszą cechą betonu jest trwałość. Współcześnie wykonane z niego produkty są również zazwyczaj bardzo ładne. Można zauważyć, że w tym przypadku estetyka i wytrzymałość są ze sobą ściśle powiązane – gorzej pod względem wizualnym ocenimy obrzeże, gdy jest na przykład obite. Betonowe obrzeża trawnikowe mogą prezentować się znakomicie niezależnie od stylistyki pobliskiego budynku czy innych elementów znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo ważną cechą tego wyrobu jest jego barwa. Odgrodzenie rabaty betonem jest rozwiązaniem z długą tradycją – sprawdzi się tak na dobrze zaplanowanym blokowisku, jak i przy niewielkim domostwie. 

Drewniany rollboarder

Połączona drutem palisada niewielkich rozmiarów nazywana jest często rollboarderem. Ogrodzenie rabaty z jego pomocą jest całkiem łatwe, ponieważ wygina się on właściwie dowolnie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że materiał, z jakiego wykonany jest rollboarder, nie jest odporny na wilgoć. Trzeba go więc odpowiednio zaimpregnować. Zwykle obrzeże trawnikowe tego rodzaju musi być więc wymieniane co kilka lat. Jeśli jednak nasz ogród nawiązuje do stylu rustykalnego, użycie innego surowca może być problematyczne z punktu widzenia ogólnej wizji estetycznej. 

Stalowe obrzeża trawnikowe

Mniej popularne są ogrodzenia do rabat wykonane ze stali. Taśmy wykonane z tego tworzywa można swobodnie giąć, co daje duże pole do popisu przy projektowaniu ogrodu. Jeżeli bierzemy pod uwagę stylistykę, warto wspomnieć, że ten materiał pasuje raczej do współczesnych zabudowań i przestrzeni. Działanie wilgoci może spowodować po pewnym czasie użytkowania korozję, przed którą warto się dobrze zabezpieczyć. 

Oprócz powyższych można zastosować również obrzeża trawnikowe z tworzyw sztucznych. Te najlepsze nie są wcale mniej wytrzymałe niż betonowe – mowa również o odporności na działanie deszczu. Wybór powinien zależeć również od rodzaju i wielkości rabaty!