Charakterystyka stylu prowansalskiego

Jak sama nazwa wskazuje, kolebką stylu prowansalskiego jest Prowansja, czyli kraina położona w południowo-wschodniej Francji. Właśnie wystrojem tamtejszych domów inspirowany jest omawiany dzisiaj styl wnętrzarski. Co prawda nie stanowi on idealnego odzwierciedlenia, a raczej lekko przerysowaną wizję wnętrz domów w Prowansji. Niemniej jednak warto poznać jego najważniejsze cechy charakterystyczne.

Jaka kolorystyka dominuje w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski nawiązuje do sielskiego klimatu wsi. Wnętrza wykonane w tym stylu są ciepłe, przytulne i wypełnione naturalnymi materiałami. Kolorystyka elementów wyposażenia jest wzorowana na barwach charakterystycznych francuskiego krajobrazu. Przeważają w nim delikatne fiolety, odcienie lawendy oraz kolor piaskowy. W tego typu aranżacjach nie ma miejsca na ciemne bądź wyraziste barwy. Wnętrza mają być lekkie, subtelne i w naturalny sposób rozświetlone.

Jakie surowce używane są w stylu prowansalskim?

Prawdziwym fundamentem stylu prowansalskiego jest drewno. W tradycyjnych, francuskich domach przeważało wyposażenie wykonane z drewna. Co istotne proces starzenia surowca nadawał meblom pewnej szlachetności i niepowtarzalnego uroku. Dlatego nie były one wymieniane na nowe, a raczej przekazywane kolejnym pokoleniom.

Charakteryzując meble prowansalskie, należy podkreślić znaczenie wszelkich nierówności oraz przebarwień. Świadczą one o ręcznym wykonaniu oraz oddziaływaniu czasu na powierzchnię każdego elementu. Dużą popularnością cieszą się meble bielone, które idealnie wpisują się w styl prowansalskiego wnętrza. Typowym elementem wyposażenia jest drewniany kredens posiadający przeszklone górne szafki.

Obok drewna we wnętrzach prowansalskich równie często wykorzystywany jest kamień. Niezwykły efekt nadają wnętrzom zarówno kamienne podłogi, jak również okładziny ścienne i elementy architektoniczne.

Jakie materiały są wykorzystywane przy aranżacji wnętrza?

Istotnym elementem wnętrza w stylu prowansalskim są tkaniny. Zastępują one wszelkie materiały syntetyczne. W tego typu wnętrzach liczy się przede wszystkim naturalność. Dominujące tkaniny to len, bawełna oraz płótno. Często są one wzbogacane motywami kwiatowymi, które idealnie sprawdzają się zarówno w przypadku zasłon, jak i na obiciach meblowych. Jasne zasłonki z motywem polnych kwiatów niejednokrotnie zastępują tradycyjne drzwiczki w szafkach kuchennych.

Styl prowansalski jest często utożsamiany z aranżacją kuchni. Oprócz postarzanych szafek kuchennych charakter wnętrza podkreślają plecione kosze na pieczywo, drewniane pojemniki, ceramiczne naczynia czy wreszcie postarzane ramki na zdjęcia. W prowansalskiej kuchni nie może też zabraknąć świeżych ziół w doniczkach jak bazylia, tymianek czy oregano.

Jeżeli marzycie o domu lub mieszkaniu urządzonym w stylu prowansalskim, to musicie odwiedzić Boutique Pierrot – meble prowansalskie. Znajdziecie tam szeroki wybór nie tylko mebli, ale także elementów oświetlenia, ceramiki oraz dodatków charakterystycznych dla stylu prowansalskiego.

fot. meble-prowansalskie.pl