Tapicerka meblowa i samochodowa też ulega zabrudzeniom i innym zmianom wynikającym z użytkowania. Nie wystarczy przetrzeć tapicerki mokrą szmatką lub szczoteczką, ponieważ można zniszczyć materiał i mebel. Najlepiej skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm. Profesjonalne pranie tapicerki pozwala usunąć nie tylko palmy, ale także roztocza i alergeny.

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Pranie tapicerki meblowej można wykonać w domu. Sposób czyszczenia powinien być  dopasowany do rodzaju materiału, z którego wykonano obicie. Nowoczesne obicia mebli wykonane są specjalnych mikrowłókien, łatwych w czyszczeniu i odpornych na zabrudzenia. W przypadku dużych zabrudzeń tapicerki, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług fachowej firmy czyszczącej.

W niewielkich zabrudzeniach można zakupić środki do czyszczenia tapicerki w formie pianki lub spróbować użyć domowych sposobów i zastosować jeden z następujących produktów: soda oczyszczona, amoniak, kwasek cytrynowy, alkohol oraz mąka ziemniaczana.

Powyższe produkty mają działanie miejscowe i działają na określony rodzaj zabrudzeń.

Kolejnym sposobem prania tapicerki meblowej jest użycie płynu do naczyń i miękkiej szczotki. Przed praniem należy odkurzyć mebel przewidziany do czyszczenia.

Profesjonalne pranie tapicerki meblowej

Przy dużych zabrudzeniach tapicerki lub braku czasu na samodzielne czyszczenie, najlepiej udać się do wyspecjalizowanych firm. Pranie tapicerki meblowej Warszawa stosuje wyselekcjonowane, najlepsze środki chemiczne oraz nowoczesny technologicznie sprzęt. Przy pomocy urządzenia jest nanoszony na zabrudzoną powierzchnię roztwór wodny z odpowiednio dobranym środkiem piorącym. Pod wpływem intensywnie działającej substancji, brud zostaje rozpuszczony. Powstaje zawiesina z nieczystościami, która następnie jest ściągana za pomocą urządzenia. Kolejnym etapem czyszczenia jest pukanie i odsysanie wody z tkaniny.

Metoda ekstrakcyjna

Pranie tapicerki meblowej stosuje metodę ekstrakcyjną. Jest to metoda dogłębnego czyszczenia tapicerki meblowej, samochodowej i dywanów, polegająca na czyszczeniu natrystkowo-ssącym. Jest skuteczna nawet w przypadku dużych zabrudzeń. Nie zostawia osadu po środkach chemicznych i trzeba odkurzać czyszczonej powierzchni po czyszczeniu. Czas wysychania jest znacznie krótszy niż przy tradycyjnym praniu. Pranie tapicerki meblowej odbywa się przy użyciu środków piorących bezpiecznych dla alergików, ekologicznych i bardzo skutecznych w zwalczaniu zabrudzeń.

Zaletą profesjonalnego prania tapicerki meblowej jest pozbycie się nieładnych zapachów, typu: dym papierosowy, mocz zwierząt, stęchlizna.  Fachowe czyszczenie mebli tapicerowanych nie pozostawia śladów środka czyszczącego. Producenci mebli tapicerowanych zalecają ich czyszczenie minimum raz na 6- 18 miesięcy w zależności od stopnia użytkowania.  Takie zanieczyszczenia jak:  naskórek, resztki jedzenia i plamy z napojów są doskonałą pożywką dla bakterii. Czyszczenie tapicerki to także dbanie o zdrowie swoje i domowników.