tapicerowane meble

To, czy mebel przetrwa przez kilka, czy kilkanaście lat, zależy od dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest jego jakość, drugą – odpowiednia pielęgnacja. Oto kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać przy czyszczeniu i konserwacji wyposażenia tapicerowanego.

Podstawowe zasady pielęgnacji mebli

Dbanie o tapicerkę jest dość łatwe, jednak wymaga od nas pewnej regularności i ostrożności. Jedną z ważniejszych kwestii jest odkurzanie mebli tapicerowanych. Najlepiej robić to raz w tygodniu, przy okazji sprzątania domu. Dzięki temu na bieżąco usuniemy kurz, okruchy jedzenia i lekkie zabrudzenia. Do odkurzania używajmy specjalnej końcówki, np. wyposażonej w miękką szczotkę. Mebli nie powinno się zbyt intensywnie trzeć, aby nie uszkodzić włókien materiału. Ta zasada ma znaczenie w przypadku każdego obicia – skóry, tkaniny, czy różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Poza odkurzaniem zawsze warto przestrzegać zaleceń producenta, zwłaszcza przy zakupie preparatów czyszczących.

Jeżeli nie mamy pewności, czy wybrany środek nie uszkodzi mebla, najlepiej przeprowadzić test na małej i jak najbardziej ukrytej powierzchni materiału. To bezpieczny i skuteczny sposób, aby przekonać się, czy wybraliśmy właściwy produkt. Co więcej, meble tapicerowane nie powinny być wystawiane na długotrwałe działanie ciepła i promieni UV. Dlatego nie należy ustawiać ich bezpośrednio przy grzejniku, kominku, czy innym źródle ciepła. W pomieszczeniu, w którym jest wyposażenie obiciowe, muszą znajdować się żaluzje, rolety czy zasłony, które w letnie dni uchronią meble przed długotrwałym nasłonecznieniem. Dlaczego? Wszystko to może powodować powstawanie odbarwień i zmniejszyć odporność materiału. Równie ważne jest zachowanie ostrożności przy przemieszczaniu mebli. Nigdy nie ciągniemy ich za poduchy i poszycie. Zamiast przesuwać, należy je lekko podnosić, chwytając od samego spodu.

Mycie tapicerki krok po kroku

Mycie mebli obiciowych powinno być przeprowadzane według zasady „od szwu do szwu”. Nigdy nie próbujemy usunąć samej plamy, ponieważ wyczyszczone miejsce będzie się wyróżniać. Zdecydowanie lepszy efekt daje umycie całej powierzchni, np. poduszki, siedziska, oparcia, czy podłokietnika. Poza tym im szybciej usuniemy plamy, tym lepiej. Wówczas unikniemy przenikania zabrudzeń do głębszej warstwy materiału.

Do czyszczenia najlepiej używać czystej, wilgotnej i wyciśniętej ścierki. Nigdy nie powinniśmy doprowadzać do mocnego przemoczenia materiału. Po zakończeniu mycia warto nieco osuszyć mebel. Możemy zrobić to za pomocą łagodnego, niezbyt gorącego nawiewu suszarki do włosów. Gdy plamy są wyjątkowo trudne do usunięcia, warto skorzystać z pomocy firmy zajmującej się czyszczeniem tapicerki, np. za pomocą myjki parowej. Oczywiście duże znaczenie ma tworzywo, z którego wykonano wyposażenie. Dlatego, zanim zabierzemy się do działania, zawsze warto poszukać szczegółowych informacji na temat pielęgnacji konkretnego mebla w zaleceniach producenta.