Jak dopasować dodatki do wnętrza

Dekorowanie wnętrz jest jak wisienka na torcie w procesie wykańczania ukochanej przestrzeni. Nie na darmo mówi się, że to właśnie dodatki kształtują przestrzeń, nadają jej styl i charakter. Poznaj praktyczne sposoby, dzięki którym dobór idealnych akcesoriów do Twojego domu będzie dziecinnie prosty.

Dodatki – czym się kierować przy wyborze?

Zapewne znasz to uczucie, kiedy długo wyczekiwany moment zakończenia remontu lub przeprowadzki nie przynosi oczekiwanej radości. W Twojej głowie brzmi wtedy pytanie: „czego tu brakuje…”. Ściany pomalowane, meble rozmieszczone, ale nieprzyjemne poczucie braku nie odstępuje Cię ani na krok. W takich chwilach z odsieczą – niczym ułańska armia – przybywają dodatki dekoracyjne. Co by się nie działo, nie ma mowy o stworzeniu przytulnego wnętrza, czy klimatycznej atmosfery, jeśli nie ma ich w zasięgu wzroku.

Bez względu, czy gustujesz w luksusowych wnętrzach glamour, czy wolisz inspirować się funkcjonalnym stylem skandynawskim, jeśli w Twoim domu nie pojawią się typowe dla wybranego stylu gadżety, klimat w mig przepadnie jak kamfora. Wśród kryteriów, którymi dobrze jest się kierować podczas wyboru dodatków, są zasada uniwersalności przedmiotów, ale też ich oryginalności, czy funkcjonalności. Ważnymi aspektami są również design, styl, jakość wykonania oraz barwa.

Istnieje pewien kanon akcesoriów, które będą zawsze pasować do otoczenia, bez względu na to, jaki styl będzie dominujący w aranżacji. Należą do niego ramki, które można z powodzeniem wykorzystać zawsze i wszędzie. Ponadczasowe ramy mogą otaczać rozmaite treści, dzięki którym przestrzeń zyska innego wymiaru. Jeśli to jednak zbyt oczywiste, można skierować swe próby uatrakcyjniania wnętrza na zasadę kontrastów. Pozornie niepasujące dodatki kolorują bowiem przestrzeń, zamieniając ją w nietuzinkową, eklektyczną aranżację.

Dodatki, a wnętrza

Kiedy obierzemy już właściwą ścieżkę selekcji przedmiotów, którymi chcemy się otaczać, możemy przystąpić do działania. Dekorując przedpokój, stawiamy przede wszystkim na funkcjonalność, dlatego musi się w nim znaleźć powiększające przestrzeń lustro. Miejsce to wymaga także odpowiedniego oświetlenia, które będzie przydatne do szybkiej korekty make-upu, czy weryfikacji fryzury przed wyjściem.

Jeśli szukasz sposobu na wyczarowanie romantycznej atmosfery w sypialni, pomogą Ci obrazki z pięknymi sentencjami lub efektownymi grafikami. Salon to zupełnie inna bajka. Znajdzie się w nim miejsce nie tylko na wyeksponowanie rodzinnych zdjęć, ale też rozmaite dodatki dekoracyjne, takie jak świece, czy szklane ozdoby. To wystarcza, aby w pomieszczeniu pojawił się klimat niczym z sentymentalnego filmu.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bricomarche.pl/dekoracje-wnetrz/dodatki-dekoracyjne