dezynsekcja Siedlce

Pluskwa domowa kojarzy się nam z zamierzchłymi czasami, nędzą, wojną, brudem i wszelkim nieznanym złem, które w czasach nowożytnych i w cywilizowanym kraju są jedynie dawno zapomnianą historią. Czy na pewno możemy spać spokojnie?

Pluskwa domowa – co to właściwie jest?

Pluskwy domowe, zwane również pluskwami łóżkowymi, to pasożyty żywiące się krwią ludzką. Lubią chować się w ciemnych szczelinach w okolicach łóżka, pod dywanami, w gniazdkach elektrycznych i innych podobnych miejscach. Dobrze czują się tam, gdzie jest drewno, papier, lub tkaniny – właśnie tam możemy zacząć poszukiwania kiedy podejrzewamy, że nasz dom został zainfekowany przez pluskwy.

Pluskwy są małe i mają płaskie odwłoki – mieszczą się praktycznie wszędzie. Zwykle ich obecność zdradzają dopiero ślady ukąszeń na skórze.

Skąd biorą się pluskwy domowe?

Wydawałoby się, że pluskwy biorą się w mieszkaniu znikąd. Jednego dnia ich nie ma, a nagle stwierdzamy prawdziwą plagę. Istnieje pogląd, że pluskwy biorą się z brudu. To oczywiście mit. Brud w żaden sposób nie wspomaga rozwoju plagi, ale prawdą jest, że sprzątając częściej, wcześniej jesteśmy w stanie zauważyć ich obecność i zdusić plagę.

Jak pluskwa domowa trafia do naszego mieszkania?

Zwykle niechcący przynosimy je do domu sami – z komunikacji miejskiej, kina, hotelu lub akademika. Możemy je również wnieść z używanymi meblami. Pluskwy mogą również przywędrować do naszego mieszkania od najbliższych sąsiadów – na przykład kanałami wentylacyjnymi. Zwykle kiedy w jednym mieszkaniu w domu wielorodzinnym są pluskwy, w sąsiednich również można się ich spodziewać.

Jak walczyć z plagą pluskiew?

Najskuteczniej jest zamówić usługi fachowców. Jak ich znaleźć? Wpisujemy w wyszukiwarkę hasło – na przykład dezynsekcja Siedlce, albo odrobaczanie mieszkań Wrocław – i wybieramy wśród ofert specjalistycznych firm.

W ostatnim czasie pojawia się zaskakująco dużo ognisk, gdzie konieczne jest zastosowanie do walki z pluskwą domową specjalistycznej usługi, jaka jest dezynsekcja. Siedlce są przykładem takiego miejsca.

Niewykluczone, że pluskwy wędrują do nas wraz z emigrantami ekonomicznymi i ich dobytkiem. Wskazywałaby na to zbieżność w czasie – pluskwy po dziesięcioleciach zapomnienia pojawiły się wraz z falami przybyszów zza granicy szukającymi w naszym kraju pracy. Równie prawdopodobne jest, że sprowadzili je nasi rodacy, którzy w tym samym celu wyjeżdżają na zachód.

Obojętnie skąd przybywają do nas pluskwy, walka z nimi wygląda zawsze tak samo.

Zanim zdecydujemy się na usługi profesjonalistów, możemy oczywiście próbować radzić sobie sami przy pomocy ogólnodostępnych środków do zwalczania owadów biegających. Poleca się ziemię okrzemkową i liście orzecha włoskiego. Jednak środki te nie są skuteczne w przypadku rozwiniętej populacji pluskiew. Mają działanie raczej odstraszające.

Czasem konieczne może się okazać wyrzucenie zainfekowanej kanapy, czy materaca. Nie powinniśmy się wahać zwłaszcza, jeśli doradza nam to fachowiec.