Meble Tekstylia

Powrót pluskwy domowej – jak walczyć z insektami?

dezynsekcja Siedlce
dezynsekcja Siedlce

Pluskwa domowa kojarzy się nam z zamierzchłymi czasami, nędzą, wojną, brudem i wszelkim nieznanym złem, które w czasach nowożytnych i w cywilizowanym kraju są jedynie dawno zapomnianą historią. Czy na pewno możemy spać spokojnie?

Pluskwa domowa – co to właściwie jest?

Pluskwy domowe, zwane również pluskwami łóżkowymi, to pasożyty żywiące się krwią ludzką. Lubią chować się w ciemnych szczelinach w okolicach łóżka, pod dywanami, w gniazdkach elektrycznych i innych podobnych miejscach. Dobrze czują się tam, gdzie jest drewno, papier, lub tkaniny – właśnie tam możemy zacząć poszukiwania kiedy podejrzewamy, że nasz dom został zainfekowany przez pluskwy.

Pluskwy są małe i mają płaskie odwłoki – mieszczą się praktycznie wszędzie. Zwykle ich obecność zdradzają dopiero ślady ukąszeń na skórze.

Skąd biorą się pluskwy domowe?

Wydawałoby się, że pluskwy biorą się w mieszkaniu znikąd. Jednego dnia ich nie ma, a nagle stwierdzamy prawdziwą plagę. Istnieje pogląd, że pluskwy biorą się z brudu. To oczywiście mit. Brud w żaden sposób nie wspomaga rozwoju plagi, ale prawdą jest, że sprzątając częściej, wcześniej jesteśmy w stanie zauważyć ich obecność i zdusić plagę.

Jak pluskwa domowa trafia do naszego mieszkania?

Zwykle niechcący przynosimy je do domu sami – z komunikacji miejskiej, kina, hotelu lub akademika. Możemy je również wnieść z używanymi meblami. Pluskwy mogą również przywędrować do naszego mieszkania od najbliższych sąsiadów – na przykład kanałami wentylacyjnymi. Zwykle kiedy w jednym mieszkaniu w domu wielorodzinnym są pluskwy, w sąsiednich również można się ich spodziewać.

Jak walczyć z plagą pluskiew?

Najskuteczniej jest zamówić usługi fachowców. Jak ich znaleźć? Wpisujemy w wyszukiwarkę hasło – na przykład dezynsekcja Siedlce, albo odrobaczanie mieszkań Wrocław – i wybieramy wśród ofert specjalistycznych firm.

W ostatnim czasie pojawia się zaskakująco dużo ognisk, gdzie konieczne jest zastosowanie do walki z pluskwą domową specjalistycznej usługi, jaka jest dezynsekcja. Siedlce są przykładem takiego miejsca.

Niewykluczone, że pluskwy wędrują do nas wraz z emigrantami ekonomicznymi i ich dobytkiem. Wskazywałaby na to zbieżność w czasie – pluskwy po dziesięcioleciach zapomnienia pojawiły się wraz z falami przybyszów zza granicy szukającymi w naszym kraju pracy. Równie prawdopodobne jest, że sprowadzili je nasi rodacy, którzy w tym samym celu wyjeżdżają na zachód.

Obojętnie skąd przybywają do nas pluskwy, walka z nimi wygląda zawsze tak samo.

Zanim zdecydujemy się na usługi profesjonalistów, możemy oczywiście próbować radzić sobie sami przy pomocy ogólnodostępnych środków do zwalczania owadów biegających. Poleca się ziemię okrzemkową i liście orzecha włoskiego. Jednak środki te nie są skuteczne w przypadku rozwiniętej populacji pluskiew. Mają działanie raczej odstraszające.

Czasem konieczne może się okazać wyrzucenie zainfekowanej kanapy, czy materaca. Nie powinniśmy się wahać zwłaszcza, jeśli doradza nam to fachowiec.

About the author

redakcja

1 Comment

Click here to post a comment