Taras betonowy, drewniany czy może kompozytowy?

W poszukiwaniu idealnego materiału do wykonania tarasu warto najpierw rozważyć czy ma to być taras betonowy, drewniany czy też może wykonany z kompozytu drewna. Wszystkie typy tarasów są nieco różne wizualnie i mają również inne cechy, o których warto wiedzieć.

Taras betonowy – zalety i wady

Klasyczny taras betonowy wykonywany jest z kostki betonowej, mieszanek betonu z kamieniem lub praktycznych płyt betonowych. Jego największą zaletą jest fakt, że praktycznie nie trzeba w żaden sposób dbać o jego utrzymanie. Nie wymaga corocznego malowania, pokrywania impregnatami ani wymieniania desek, które z biegiem czasu mogą się odkształcać. Jest niezwykle solidny i stanowi stabilne podłoże do ustawienia na nim mebli tarasowych, ciężkiego grilla czy innych konstrukcji ogrodowych. Dodatkowo sam beton jest wysoce mrozoodporny, nie pęka pod wpływem ekstremalnie niskich temperatur, a latem wolniej się nagrzewa i przyjemnie się po nim chodzi boso.

Jedyną wadą tarasu betonowego może być jego mocno surowy wygląd. Wielu posiadaczy takich tarasów w celu ich uatrakcyjnienia stosuje różne kolory i odcienie betonowych kostek, które mają ocieplić finalny efekt wizualny. Ta „wada” surowego wyglądu może być jednocześnie zaletą: osoby, które cenią zimną formę i kamienne kształty na pewno bardziej docenią beton niż inne, cieplejsze materiały tarasowe.

Taras drewniany – zalety i wady

Tarasy drewniane w odróżnieniu od betonowych mają o wiele bardziej klimatyczny wygląd, a swoją naturalną kolorystyką drewna sprawiają, że przyjemnej się na nie patrzy. Aktualnie modne są tarasy z drewna naturalnego, ale i ze specjalnych desek kompozytowych, które swoją formą łudząco przypominają drewno, chociaż nim nie są. Tarasy drewniane są stosunkowo proste w montażu: mogą być stawiane na podłożu trawiastym, ziemnym czy betonowym i nie wymagają tak wielu warstw podsypek, jak w przypadku ich betonowych odpowiedników.

Zasadniczą wadą tarasu drewnianego jest konieczność jego odpowiedniej pielęgnacji. Drewno naturalne pod wpływem deszczu, ciężaru czy niskich temperatur może się odkształcać i wyginać, ale można temu zapobiegać stosując regularnie odpowiednie środki i preparaty impregnujące. Osoby, które lubią prace ogrodowe nie będą mieć problemu z pomalowaniem tarasu np. co dwa lata i nie będzie to stanowiło dla nich wyzwania. Ba! Wręcz może się okazać zaletą.

A może taras kompozytowy?

Osoby zapracowane i nie mające czasu lub chęci wykonywać czynności konserwacyjne powinny postawić na taras kompozytowy. Rozwiązanie to łączy w sobie wizualne zalety tarasu z drewna oraz wysoką odporność i brak konieczności regularnych konserwacji tarasu z betonu. Jest to materiał wykonany z połączenia drewna i PCVPVC lub HDPE. Więcej informacji na temat tarasów z kompozytu znaleźć możemy: https://ekoteak.pl/produkty-i-uslugi/tarasy-balkony-kompozytowe/. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz opcji kolorystycznych, który pozwala na dopasowanie tarasu kompozytowego do wyglądu budynku oraz otoczenia. Nie dziwi więc fakt, że kompozyt drewna stanowi aktualnie niezwykle popularny materiał do konstrukcji tarasów.

Zarówno tarasy betonowe, drewniane jak i kompozytowe stanowią miejsce przydomowego azylu i rekreacji, dlatego przed ich budową warto dokładnie przemyśleć wady, zalety i efekt, jaki chcemy uzyskać.