Brama segmentowa – kiedy warto zainwestować?

Budowa nowego domu lub duży remont to wydarzenie, które zawsze powoduje mnóstwo stresu. Czy wszystkie podjęte decyzje okażą się udane? Czy na pewno zrobiliśmy wszystko, aby zdobyć wiedzę konieczną do podjęcia decyzji, których skutki będziemy odczuwać przez wiele kolejnych lat? Brama segmentowa to rozwiązanie, które jest wybierane coraz częściej. Warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej, aby świadomie podjąć decyzję: tak czy nie.

Co to jest brama segmentowa?

W domu i w mieszkaniu, wszędzie muszą znajdować się wejścia na posesję – bramy, drzwi. Wybór rozwiązań technologicznych będzie miał konkretne przełożenie na jakość i komfort życia. Nadmierne oszczędzanie i wybór najtańszych opcji nigdy nie jest dobrą drogą. W jakość trzeba zainwestować. Trzeba dogłębnie przeanalizować obecną sytuację i to, co chce się osiągnąć. Następnie przychodzi czas na analizę dostępnych rozwiązań i analizę kosztów i nakładów, jakie trzeba będzie ponieść dla uzyskania satysfakcjonującego rezultatu.

Istotą bramy segmentowej jest to, że otwiera się ona pionowo, a nie poziomo. Jeszcze do niedawna absolutnym standardem były bramy garażowe otwierane właśnie poziomo. Jakie zatem płyną korzyści z bramy otwieranej pionowo? Przede wszystkim chodzi o wykorzystanie w maksymalnym stopniu miejsca wokół i wewnątrz garażu. Kiedy brama jest otwierana poziomo, wiadomo, że nie ma pełnej swobody – trzeba w projekcie uwzględnić miejsce na to, że brama będzie się otwierać, że elementy bramy będzie przebiegały przez konkretne miejsce. Przy bramie pionowej nie ma tego problemu. Przestrzeń wokół jest całkowicie wolna i gotowa do zagospodarowania.

Montaż, uniwersalność i bezpieczeństwo bramy

Bramy segmentowe polecane są zarówno do nowoczesnych domów, jak również do starszych budowli, w czasie renowacji. Olbrzymią zaletą tego rozwiązania jest łatwość montażu, co zgodnie potwierdzają wszyscy użytkownicy. Nie ma chyba nic gorszego, niż element konstrukcji budowli, który sprawia problemy przy montażu, a co za tym idzie, powodzenie całej operacji stoi pod znakiem zapytania. Przy bramie segmentowej nie ma tego ryzyka. Wszystko idzie gładko, a prace postępują szybko i bez zbędnej zwłoki.

Bezpieczeństwo przy bramie segmentowej można rozpatrywać w dwóch wymiarach. Po pierwsze, trzeba powiedzieć o bezpieczeństwie w porównaniu do zwykłej bramy, otwieranej poziomo. Taka zwykła brama, użytkowana bez nadzoru, na przykład przez dzieci, może stać się przyczyną wypadku – może spowodować uszkodzenia ciała lub przedmiotów wokół. Inna kwestia to bezpieczeństwo użytkowania. Z reguły jako zaletę bram segmentowych można wymienić ich właściwości antywłamaniowe co stanowi olbrzymi atut i zachęca nabywców do wyboru właśnie takiego rozwiązania. Jeśli chodzi o dostępne wykończenia to w grę wchodzi naprawdę szeroka gama tych wykończeń, a zatem dopasowanie do każdego stylu budynku to przysłowiowa bułka z masłem.

Bramy segmentowe to oszczędność środków

Zastosowanie rozwiązania w postaci bramy segmentowej z pewnością zaoszczędzi miejsce w garażu. Wydaje się, że to nic takiego, ot, parę metrów kwadratowych, czym jest te parę metrów kwadratowych w porównaniu do stu kilku lub nawet dwustu i więcej metrów całego domu. Tymczasem każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej jest niezwykle cenny – przecież za niego płacimy. Taka oszczędność pozwoli oddać te metry tam, gdzie naprawdę będą potrzebne – na przykład na przechowywanie garderoby, sprzętu zimowego czy ogrodowego.

Stosowanie rozwiązań pozwalających maksymalnie spożytkować przestrzeń wokół i we wnętrzu garażu to z pewnością trend XXI wieku. Z pewnością trendem jest także personalizacja czyli dopasowanie rzeczy lub usługi w 100% do potrzeb klienta. Każdy człowiek jest przecież inny i ma inne potrzeby. Jedni cenią sobie minimalizm i ani przez chwilą nie pomyślą o wydawaniu pieniędzy na zbędne, w ich ocenie, ozdoby czy dodatki. To zwolennicy wersji podstawowej. Inni z kolei zrobią wszystko co w ich mocy, aby pozwolić sobie na wersję jak najbardziej luksusową. A zatem producenci starają się wpasować w gusta obu tych grup oferując różne rozwiązania.

O ekologii słów kilka

Wybór bramy segmentowej to ukłon w stronę ekologii. Poza wyższym komfortem użytkowania, w stosunku do bramy tradycyjnej, nabywca może poczuć, że robi coś dobrego dla planety. W czym objawia się ten ukłon w stronę ekologii? Brama segmentowa to lepsze parametry termiczne, czyli przekładając na prosty język – z garażu ucieka mniej ciepła. Być może wybór takiej bramy będzie pierwszym krokiem do przyjrzenia się swojemu stosunkowi do ekologii, a kolejne wybory będą potwierdzeniem, że to dobra droga?

Co może być kolejnym wyborem? Panele fotowoltaiczne? Oczywiście, to duża oszczędność pieniędzy, pomijając początkową inwestycję, ale to również realne kształtowanie przyszłości planety Ziemi. Wyciągnięcie do niej ręki i powiedzenie, że jest ona ważna. Każdego dnia można robić małe kroki, które w efekcie, czynione przez wielu ludzi, pozytywnie wpłyną na środowisko. Można gasić niepotrzebnie zapalone światła, zakręcać wodę, kiedy nikt z niej nie korzysta, można też segregować śmieci i ograniczyć ilość kupowanego plastiku. Zakup nowego domu lub remont to znakomita okazja, by uświadomić sobie powagę problemu i wziąć odpowiedzialność za swój wpływ na losy planety, przy okazji nie zaniedbując swojego własnego domu, a co więcej – wyposażając go w świetną bramę segmentową.

Brama garażowa segmentowa to znakomita inwestycja.

Odpowiadając na tytułowe pytanie – kiedy warto zainwestować, trzeba powiedzieć:

  • wtedy, kiedy szukasz połączenia najwyższej jakości i rozsądnej ceny,
  • wtedy, kiedy szukasz rozwiązania ekologicznego, na miarę XXI wieku, bo rozumiesz sens energooszczędności,
  • wtedy, kiedy chcesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń,
  • wtedy, kiedy szukasz elementu łatwego do montażu,
  • wtedy, kiedy szukasz rozwiązania uniwersalnego, które posiada bogatą ofertę wykończeń.

Wybierając wykonawcę, trzeba zwrócić uwagę na posiadane certyfikaty oraz dokumentację techniczną. Przed przystąpieniem do prac niezbędne jest szczegółowe omówienie ich zakresu oraz kosztorysu.

Artykuł powstał przy pomocy firmy Novoferm, oferującej bramy segmentowe – https://www.novoferm.pl/bramy-przemyslowe-segmentowe/