Oryginalne dekoracje kuchenne

Warto od czasu do czasu przeprowadzić gruntowane zmiany w wystroju wnętrza naszej kuchni, co pozwoli odświeżyć atmosferę i poczuć się równie komfortowo jak wcześniej. Właśnie dzisiaj postanowiliśmy przedstawić kilka oryginalnych pomysłów na udekorowanie swojej kuchni w ciekawy i nietypowy sposób, aby wyróżniała się wśród innych aranżacji i jednocześnie odwzorowywała Twój charakter i sposób bycia.

Powrót do lat szkolnych

Naszą pierwszą propozycją jest klasyczna kredowa tablica, którą możesz zakupić w wielu różnych rozmiarach. Mogą być zarówno kwadratowe, jak i prostokątne, a czasami nawet okrągłe. Część z nich dostaniesz już w wersji gotowej i obramowanej drewnem, a niektóre będą składać się wyłącznie z powierzchni kredowej. Wybór oczywiście należy do Ciebie, a warto wziąć pod uwagę również ogólny wystrój wnętrza.

Zasadniczo tablica kredowa sprawdzi się w większości stylów, czyli jednocześnie wpasuje się w dekoracje drewniane, białe minimalistyczne, kolorowe, jak i rustykalne – pomysłów i kombinacji po prostu nie ma końca. Możesz przymocować ją na stałe na powierzchni ściany lub meblach albo też zawiesić w dobrze widocznym miejscu. Jeśli natomiast jesteś na tyle odważny, polecamy wypróbować specjalna farbę kredową, która funkcjonuje dokładnie na tej samej zasadzie. W rezultacie cała Twoja ściana może posłużyć za tablicę kredową, na której zarówno Ty, jak i Twoje dzieci czy bliscy będziecie mogli malować, rysować i pisać najróżniejsze treści.

Taka tablica świetnie sprawdzi się jako element dekoracyjny z ulubionym cytatem, motywującą sentencją, ale również jako praktyczny notatnik do zapisywania najważniejszych rzeczy do zrobienia, kupienia albo pamiętania.

Półki i wieszaki zamiast desek i haczyków

Teraz w wielu sklepach meblowych i nie tylko znajdziesz mnóstwo inspiracji i produktów nowoczesnych, które zastępują standardowe elementy w kuchni, jak na przykład drewniane deski w formie półek i metalowe haczyki jako wieszaki. Możesz oczywiście wykonać je samodzielnie, a w internecie znajdziesz wiele pomysłów na dekoracje kuchenne typu DIY. Do ich wykonania najczęściej wystarczą proste przybory jak właśnie drewno czy inne codzienne akcesoria, z których nagle można wydobyć coś więcej.

Doskonałą alternatywą do tradycyjnych półek są chociażby większe konstrukcje drewniane pod postacią domku, schodków czy innych motywów, które z zewnątrz prezentują się niebanalnie i oryginalnie, a dodatkowo mogą pełnić funkcję podtrzymywania słoików, przypraw, akcesoriów kuchennych czy kubków. Natomiast wieszaki nie muszą już przybierać postać zwykłych metalowych haków, a przykładowo mogą to być stare zardzewiałe gwoździe czy nowoczesne mini krzesełko, które należy przywiercić do ściany i powinno bardzo dobrze sprawdzić się jako wieszak na kurtki, fartuszek albo nawet przyprawy zawieszone w specjalnych pojemnikach. Możliwości jest wiele, a wystarczy trochę ruszyć głową i na pewno sam wpadniesz na równie genialny pomysł.

Nowsza wersja kafelek

Dawniej co najmniej na jednej ścianie w kuchni musiały znajdować się kafelki, które niekoniecznie miały swoje uzasadnienie w estetyce, ale głównie w praktyce, ponieważ chroniły farbę od zabrudzeń. Powierzchnię kafelek można zawsze łatwo wyczyścić, a co za tym idzie cała kuchnia jest prostsza w utrzymaniu porządku.

Jednak co Ty na to, aby wykorzystać tą powierzchnię ścian nieco inaczej? Teraz do Twojej dyspozycji są różnego rodzaju farby zmywalne, które rzeczywiście działają i rewelacyjnie sprawdzają się we wnętrzu kuchni, łazienki czy pokoju dziecięcym. Zamiast kafelek można ułożyć na ścianie cegłówki w naturalnym odcieniu czerwieni, ale także bieli czy szarości, co świetnie nadaje się do nowoczesnych aranżacji. Poza tym dla powiększenia przestrzeni optycznie można wypróbować powieszenie lustra albo lustrzanych paneli akrylowych, z których można ułożyć najróżniejsze wzory.

Jeśli jednak jesteś wielbicielem mocniejszych i bardziej wyrazistych wzorów, zalecamy zastosowanie tapet z ciekawymi motywami roślinnymi, egzotycznymi czy pejzażowymi. To może być fantastyczne rozwiązanie przy kuchniach o większym metrażu, by wydobyć z nich domową i przyjemną atmosferę, a także by mogły cieszyć oko każdego dnia, gdy spędzasz swój czas w kuchni.