Karnisz podwójny czy pojedynczy – który model wybrać

Karnisz to ważny element wyposażenia każdego pokoju, gdyż za jego pomocą można stworzyć określony nastrój w pomieszczeniu. Od wyboru zasłon zależy pozostała aranżacja wnętrza, dlatego nie można zapominać o roli, jaką odgrywa karnisz. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się stylem wykończenia, materiałem wykonania oraz ilością torów na żabki. Najpopularniejsze są karnisze podwójne i pojedyncze, na który wariant się zdecydować?

Co brać pod uwagę, wybierając karnisz?

Zanim wybierzesz się do sklepu po nowy karnisz, musisz wcześniej zdecydować, który model sprawdzi się w Twoim mieszkaniu. Przede wszystkim duże znaczenie ma to, w jakim stylu chcesz urządzić wnętrze oraz jaką planujesz dekorację okna. W ofercie producentów możesz znaleźć karnisz podwójny, pojedynczy, a nawet z kilkoma szynami – dla bardziej złożonych aranżacji okiennych. Poszukiwania ułatwi Ci także decyzja o tym, z jakiego materiału ma być wykonany karnisz oraz jaki kolor będzie odpowiedni. Warto wybierać warianty najbardziej uniwersalne, dzięki czemu – w razie chęci zmiany wystroju wnętrza – nie będziesz musiał inwestować w nowy karnisz.

Karnisz podwójny – kiedy to dobry wybór?

Wiele osób decyduje się na karnisze podwójne, gdyż w większości polskich domów do dekoracji okna używa się delikatnej firanki oraz zasłony. Żeby zapewnić bezkolizyjne przesuwanie wszystkich elementów, karnisz podwójny jest niezastąpiony. Jest to także najbardziej uniwersalne rozwiązanie, gdyż pozwala na dużą dowolność w aranżacji okna. Wraz z chęcią zmiany wystroju możesz zawiesić tylko jedną zasłonę, a w miarę konieczności wykorzystać drugą szynę do zawieszenia kolejnej dekoracji. Karnisze podwójne występują najczęściej w formie rurowej, jednak pospolite też są modele szynowe. Taka różnorodność sprawia, że cieszą się one największą popularnością.

Karnisz pojedynczy – kiedy warto się na niego zdecydować?

Na rynku dostępne są także modele z pojedynczym rzędem żabek. Są one mniej popularne niż karnisze podwójne, jednak równie potrzebne. Przede wszystkim ten wariant sprawdzi się w przypadku niewielkich pomieszczeń, gdzie powieszenie rozłożystej zasłony i firany przytłoczyłoby wnętrze. Karnisze pojedyncze występują zazwyczaj w delikatnej konstrukcji, która idealnie sprawdzi się nad niewielkim oknem, gdzie trzeba ograniczyć ilość dekoracji.

Karnisze podwójne czy pojedyncze?

Wybór zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać oraz wyboru dekoracji okiennej. Karnisz podwójny jest bardziej uniwersalnym i wszechstronnym rozwiązaniem, dlatego jeżeli w przyszłości zamierzasz zmienić wystrój wnętrza, ten wybór będzie idealny. Oprócz tego musisz określić styl wykończenia, gdyż karnisze dostępne są w wielu kolorach oraz modelach. Jeżeli stawiasz na prostotę i elegancję, najlepszym wyborem będzie karnisz podwójny sufitowy w wersji szynowej, gdyż dopasujesz do niego wszystkie dekoracje. Dodatkowo łatwy montaż nie wymaga nawet pomocy fachowca, co również może mieć kluczowe znaczenie podczas podejmowania decyzji.