Ślub cywilny czy kościelny

Ślub – jeden z najważniejszych dni w naszym życiu. Chcemy, żeby był naprawdę wyjątkowym momentem. Rodzina, przyjaciele, znajomi towarzyszą nam w tym magicznym dniu. Wiele osób zastanawia się, jakie miejsce wybrać na tą wyjątkową uroczystość. Ślub cywilny czy kościelny? O wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań piszemy w naszym artykule.

Ślub kościelny  

Kościół to dla wielu par naturalne miejsce przeprowadzenia ceremonii ślubnej. To jest oczywiste dla osób wierzących. Wybór dotyczy tylko konkretnej parafii. Coraz więcej osób tą uroczystość organizuje poza miejscem zamieszkania czy urodzenia. Górski kościółek, czy inny ulubiony obiekt sakralny doda temu dniu jeszcze większej wyjątkowości. Wszelkie formalności załatwiajmy odpowiednio wcześniej, aby uniknąć późniejszego pośpiechu i frustracji. Z punktu prawa ślub kościelny nie ma mocy prawnej. Z tego względu albo musimy dodatkowo odwiedzić urząd stanu cywilnego albo zdecydować się na ślub konkordatowy. Ta ostatnia opcja daje możliwość załatwiania wszelkich niezbędnych formalności od razu w kościele. A skąd wziąć środki finansowe na tę wyjątkową uroczystość? Otóż pomocna może okazać się szybka gotówka oferowana przez instytucje pozabankowe. Jej zaleta to natychmiastowa dostępność, ale także możliwość spłaty w niewielkich ratach. Pamiętajmy jednak, że szybka gotówka wymaga spłaty w przyszłości. Jak każde zobowiązanie, zaciągajmy ją mądrze.  

W kościele odbywają się również śluby mieszane, czyli pomiędzy osobami z różnych wyzwań. Każda religia określa odpowiednie normy i przepisy związane z tego typu zaślubinami.

Ślub cywilny  

To rozwiązanie wybierane przez osoby niewierzące albo jako dodatek do ślubu kościelnego. Formalności związane ze ślubem cywilnym są mniejsze niż z kościelnym. Stąd też jest to także opcja wybierana przez narzeczonych, którzy chcą jak najszybciej zostać małżeństwem. Warto podkreślić, ze ślub cywilny nie musi odbywać się w budynku urzędu stanu cywilnego. Bardzo popularne są śluby cywilne w plenerze. Piękne błękitne niebo, śpiew ptaków i mnóstwo naturalnych kwiatów… Cóż więcej potrzeba do szczęścia. No oczywiście ukochanej drugiej osoby… Taka sceneria oddziałuje także na wybieranie tego rozwiązania przez osoby, które zawarły związek małżeński w kościele. Nie zapominajmy także, że ślub w plenerze wiąże się z dodatkową opłatą. W tym jedynym dniu w życiu nie warto oszczędzać, jeżeli brakuje nam gotówki to z pomocą przychodzi szybka gotówka