Odbiór techniczny mieszkania – w jaki sposób powinien wyglądać

Za kilka tygodni masz zaplanowany odbiór techniczny swojego upragnionego „M”? Pamiętaj, że im dokładniejszy jego odbiór, tym mniej problemów, które z własnej kieszeni będzie musiał pokryć właściciel. Czy wiesz, w jaki sposób powinna przebiegać ta procedura?

Po wielu miesiącach przygotowań i potyczkach z bankiem w celu uzyskania optymalnego kredytu hipotecznego, możesz wreszcie skupić się na mieszkaniu. Na pewno już się niecierpliwisz na samą myśl i jak na szpilkach czekasz, aż będziesz mógł się wreszcie do niego przenieść. Zanim to nastąpi, przygotuj się na samą procedurę – ostatnią prostą na drodze do wymarzonego lokum. Jak przygotować się do odbioru mieszkania?

Weź ze sobą najpotrzebniejsze akcesoria pomiarowe

W dniu odbioru technicznego na pewno nie możesz zapomnieć o wzięciu ze sobą poziomicy, kątownika, umowy, planu mieszkania, centymetra i osłonki z żarówką. Przyda się również drabina – jeśli nie chcesz dźwigać jej ze sobą możesz upewnić się, czy żadna nie czeka na Ciebie na miejscu.

Sprawdź, czy mieszkanie jest wysprzątane, a okna – umyte

W dniu odbioru mieszkania wszystkie prace muszą być już ukończone. Mieszkanie powinno być posprzątane, a okna dokładnie umyte. W innym wypadku nie sposób sprawdzić, czy poszczególne elementy zostały wykonane prawidłowo.

Dokładnie zbadaj stolarkę okienną i drzwiową

Przede wszystkim sprawdź, czy okna i drzwi nie mają mechanicznych uszkodzeń – czy wnęki okienne nie mogą być wyszczerbione, a okna porysowane. Istotna jest także wysokość i wielkość otworów drzwiowych, co ma znaczenie w przypadku montażu drzwi wewnętrznych. Ekipom budowlanym czasem zdarzają się tego typu uszkodzenia, które później muszą być naprawiane na koszt właściciela. Po otwarciu okna nie powinno się też ono samoczynnie zamykać ani otwierać. Do sprawdzenia stolarki okiennej i drzwiowej bardzo pomocna może okazać się kamera termowizyjna – można ją wypożyczyć lub zdecydować się na zamówienie usługi polegającej na sprawdzeniu mieszkania w obecności inspektora nadzoru budowlanego. Wiele wyspecjalizowanych firm oferuje profesjonalny odbiór mieszkania w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i każdym większym mieście.

Zbadaj jakość podłączenia grzejników

Jest to proste zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Przy włączonym grzejniku mogą ujawnić się potencjalne wady w postaci przeciekania. Zdecydowanie łatwo zauważyć to gołym okiem. Istotne jest również sprawdzenie wyprowadzeń w łazience – zbyt bliskie wykonanie odpływu może uniemożliwiać prawidłowy montaż deski ustępowej, kabiny prysznicowej czy wanny.