Od czasu do czasu w życiu każdej rodziny pojawia się remont. To spore wyzwania i obciążenia, szczególnie jeżeli na ten czas nie można się gdzieś wyprowadzić. Aby całe to ogromne przedsięwzięcie zakończyło się terminowo, do remontu trzeba się po prostu przygotować fizycznie, psychicznie oraz rzecz jasna finansowo. To właśnie dzięki temu można uniknąć różnych przykrych niespodzianek i przestojów, które znacznie wydłużają proces finalizacji. Jednym słowem, chociaż spontaniczność jest w życiu ważna i czasem warto podejmować decyzje szybko, na fali emocji, remont zdecydowanie lepiej planować z pewnym wyprzedzeniem.
Planowanie remontu – przygotowanie budżetu domowego
Im większy remont, tym więcej przygotowań. Pierwszym podstawowym krokiem powinno być zatem zgromadzenie funduszy potrzebnych do opłacenia fachowców oraz zakupu odpowiednich materiałów. Bez odpowiednio wysokiej kwoty zgromadzonej na koncie, ciężko będzie zrealizować zamierzony cel. W trakcie prac często okazuje się bowiem, że trzeba wymienić znacznie więcej elementów, niż na początku się zakładało. Podczas planowania budżetu na remont powinno się zatem uwzględnić co najmniej 20% zapasu, czyli pieniędzy, którymi będzie można pokryć nieplanowane wcześniej wydatki. To zabezpieczenie to gwarancja, że w trakcie remontu uniknie się stresujących sytuacji związanych z nagłym organizowaniem pieniędzy.
Inspiracje i materiały do kupienia
Dobrze jest mieć pewną wizję zmian, do których będzie się dążyć w trakcie remontu. Robienie remontu w ciemno, bez inspiracji na to, jak ma wyglądać przyszła przestrzeń, to jak błądzenie po omacku. Przed remontem warto zatem gromadzić pomysły, na przykład zaznaczając sobie ciekawe zdjęcia w magazynach dotyczących urządzania wnętrz, czy też przeglądając blogi w internecie. Można też skonsultować się z architektem wnętrz czy dekoratorem, zlecając przygotowanie projektu konkretnego pomieszczenia czy całego domu. Taki projekt będzie doskonałą wizualizacją tego, jak w przyszłości będzie prezentować się przestrzeń. Dzięki temu łatwiej będzie również zaplanować zakupy związane z remontem.
Koniecznie należy pamiętać o tym, by część materiałów kupować ze sporym wyprzedzeniem. Większość materiałów budowlanych jest dostępna od ręki w marketach budowlanych. Niestety nie można tego samego powiedzieć o wielu wzorach glazury czy desek do wykończenia podłogi. To niejednokrotnie materiały na zamówienie, na które czasami czeka się nawet kilka tygodni. Aby wymarzona wizja łazienki czy kuchni nie stała się problemem, a oczekiwanie na zamówione materiały wykończeniowe nie przedłużało w nieskończoność remontu, część rzeczy trzeba kupić jeszcze przed rozpoczęciem prac.
Wywóz odpadów poremontowych
Jeszcze jeden bardzo ważny element planowanie remontu to wcześniejsze rozwiązanie kwestii wywozu gruzu i materiałów poremontowych. Nawet w przypadku niedużego remontu związanego z wyburzeniem jednej ze ścianek działowych, czy skuciem kilku metrów kwadratowych starej glazury, powstaje co najmniej kilka ton gruzu do wywiezienia. Tego typu odpady nie mogą być wrzucone do zwykłego śmietnika w altanie śmietnikowej. Wcześniej trzeba zatem zamówić specjalny kontener na gruz, który zostanie podstawiony pod dom lub blok w ściśle określonym terminie. W budżecie na remont dobrze zatem przeznaczyć też świadomie pieniądze na pozbycie się gruzu i innych materiałów. Chociaż nie są to wielkie kwoty w skali całej inwestycji, lepiej być na nie przygotowanym. Dzięki temu uniknie się niemiłego rozczarowania związanego z dodatkowymi kosztami.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Usuń Gruz.