Jak umyć płytki ścienne i podłogowe, aby nie było smug

Płytki ścienne należy czyścić specjalnie do tego przeznaczonym płynem oraz ściereczką z mikrofibry, która nie pozostawia kawałków materiału na czyszczonej powierzchni oraz dodatkowo powoduje, że kafelki ładnie się błyszczą. Do mycia podłóg z kolei najlepiej zastosować miękkiego, lekko zwilżonego płynem mopa.

Jak myć płytki podłogowe?

Podłogę z płytek można skutecznie umyć, wykorzystując do tego miękkiego mopa z mikrofibry i ciepłej wody z dodatkiem płynu do podłóg, płynu do zmywania bądź klasycznego mydła. Ślady pozostawione po kołach od roweru czy podeszwach butów wystarczy wytrzeć gumką, z kolei, aby dodać blasku podłodze, na koniec sprzątania można dodatkowo przetrzeć ją wodą z dodatkiem niewielkiej ilości płynu nabłyszczającego do zmywarek. Niezbędne środki czystości można kupić online, np. za pośrednictwem drogerii internetowej. 

Jak myć płytki ścienne łazienkowe?

Płytki ścienne w łazience w miarę możliwości najlepiej czyścić tuż po kąpieli, gdy w pomieszczeniu unosi się jeszcze ciepła para wodna, która delikatnie rozpuszcza brud, dzięki czemu łatwiej go potem odczyścić. Błyszczące kafelki należy myć miękką szmatką, aby nie uszkodzić ich gładkiej struktury. Do codziennych porządków można użyć specjalistycznego środka do czyszczenia płytek, który skutecznie usuwa brud, a jednocześnie delikatnie nabłyszcza czyszczone powierzchnie. Domowym sposobem na kamień i resztki mydła osadzające się na kafelkach jest ocet. Wystarczy 1-2 łyżki octu spożywczego wymieszać z 3 litrami wody i tak przygotowaną mieszanką przecierać zabrudzone miejsca. Wapienne osady po twardej wodzie skutecznie usunie również roztwór wodny z dodatkiem 2 łyżeczek kwasku cytrynowego. 

Czyszczenie płytek ściennych w kuchni

Płytki na ścianie w kuchni, oprócz funkcji dekoracyjnej, chronią także ścianę przed zabrudzeniami. To na nich najczęściej osadza się tłuszcz i resztki jedzenia, tworząc na ich powierzchni tłuste, nieestetyczne plamy, pozbawiając ich tym samym blasku. Aby odczyścić zabrudzenia w kuchennych płytek ściennych, należy zastosować specjalny środek odtłuszczający, które można kupić gotowy w sklepie bądź wykonać go samodzielnie. Istotne, aby preparat pozostawić w miejscu plamy na przynajmniej 10 minut, aby aktywne składniki w nim zawarte mogły skutecznie zadziałać i zmiękczyć osadzony na kafelkach brud. Aby przygotować domowy środek do czyszczenia płytek, wystarczy do kubka ciepłej wody dodać 3 łyżki sody oczyszczonej i tak przygotowaną mieszankę stosować jak klasyczny płyn odtłuszczający, pamiętając, aby po czyszczeniu dokładnie opłukać powierzchnię czystą wodą i wytrzeć do sucha, aby nie powstały smugi.